دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶

PetroEnergy Information Network

یادداشت و تحلیل

عکس یادگاری با تاسیساتی که «واقعا» وجود دارند!
پتروشیمی افتتاح رسمی بزرگترین طرح های ملی در حوزه انرژی، با آخرین ماه‌های حضور دولت یازدهم در صحنه اجرایی کشور همزمان شده است، همین مساله باعث گردید تا شماری از مخالفان مشی و عملکرد این دولت ، این افتتاح‌ها را نمایشی، با کارکردهای تبلیغاتی و انتخاباتی و عاری از حقیقت لقب دهند، هر چند هسته اصلی پردازش چنین تصوراتی خود بر بطلان تئوری شان واقف هستند اما اتفاقا همین نوع نقد و تعرض می تواند مجالی برای بررسی حقایق مستور در عملکرد دولت کنونی باشد.
سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۸
سالی که نکوست از بهارش پیداست
چنان بود و ... چنین شد/7/
پتروشیمی روزهای طلایی صنعت پتروشیمی حتی پس از پایان سال استثنایی آن، نوید از آینده ای روشن و پرافتخار برای ایران و هر ایرانی دارد.
یکشنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۹
پیشران‎های اصلی رشد اقتصادی ایران
پتروشیمی نگاهی به ارقام بودجه سال 96 کل کشور نیز نشان می دهد که اگرچه در ظاهر سهم نفت از نظر ارزش در بودجه کم شده اما نمی‌توان نتیجه گرفت که وابستگی اقتصاد ایران به این ماده زیرزمینی کاهش یافته است.
پنج شنبه ۰۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۰
الگوی دیپلماسی نفتی برای دیپلماسی اقتصادی
پتروشیمی وزارت نفت این روزها به مهد دیپلماسی اقتصادی کشور تبدیل شده است تا جایی که با توجه به توافق اخیر سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) نه تنها توانست به خواسته خود برای کاهش سقف تولید کشورهای عضو و غیر عضو این سازمان دست یابد بلکه اعضا را قانع کرد تا تولید نفت خام ایران را افزایش دهد و به دوره پیش از تحریم‎ها برساند. رسیدن به این توافق بزرگ را می‌توان از زوایای مختلف بررسی کرد که در اینجا بهتر است به زاویه دیپلماسی اقتصادی آن اشاره کرد.
یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ - ۹:۳۰
چرا انرژی‎های نو برای ایران ضروری است؟
پتروشیمی فعال شدن حوزه صرفه‌جویی انرژی موجب خواهد شد، نخست تقاضا برای طیف وسیعی از محصولات کم‌مصرف ایجاد شود و صنایع جدید مرتبط با صرفه‌جویی انرژی فعال شوند، دوم صنعت بزرگ و پرسود انرژی‌های نو در کشور ایجاد شود و ثالثاً منابع مالی عظیمی که سالانه در اثر سوءمصرف انرژی تلف می‌شود، صرفه‌جویی شده و در نهایت صرف سرمایه‌گذاری‌ها شود.
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ - ۹:۵۱
جای خالی اقتصاد رقابتی
پتروشیمی اعتراض‎هایی که این روزها به دلیل تغییرات در قیمت خوراک در بخش تولید رخ می‎دهد، ریشه در غیر رقابتی بودن اقتصاد ایران دارد. این‎که وزارت نفت بنا به وظیفه قانونی خود قیمت خوراک واحدهای پتروشیمی را بالا می‎برد و سبب اعتراض این واحدها می‎شود، نشان می‎دهد که بخش‎های مهم اقتصاد ایران هنوز وابسته به یارانه و برخی رانت‎ها هستند که بریدن از آنها برایشان سخت و تا حدی غیر ممکن است.
چهارشنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۰
کارنامه نفتی مناطق آزاد
پتروشیمی با روی کار آمدن دولت یازدهم تلاش بسیاری شده تا از ظرفیت‌های گوناگون مناطق آزاد اقتصادی استفاده شود و سرمایه‌گذاران بخش‌های مختلف اقتصادی را برای سرمایه‌گذاری به مناطق آزاد سوق دهیم. خوشبختانه در طول سه سالی که گذشته توانسته‌ایم در باره ایجاد صنایع بزرگ نظیر پتروشیمی، فولاد و خودرو مذاکراتی با صاحبان سرمایه داشته باشیم و آنها را مجاب کنیم تا در مناطق آزاد کشور اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.
دوشنبه ۰۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۰
صفحه ۱ از ۲ ۲ بعدی »