شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶

PetroEnergy Information Network

چهارشنبه / ۲۳ دی ۱۳۹۴ / ۱۷:۳۵
سرویس : دولت و مجلس
کد خبر : ۲۵۳۳۷۰
گزارشگر : ۲۷۷
ابرازی امیدواری عراقچی به اجرای برجام از اول هفته آینده

موانع پیش روی سوئیفت در روز اجرای برجام برداشته می شوند

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در وزارت امور خارجه با ابراز امیدواری از این که برجام تا چند روز آینده اجرایی شود، گفت: کارها به سرعت در حال انجام است و آخرین جزئیات و کارهای نگارشی ظرف امروز و فردا جمع می شود.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، سید عباس عراقچی عصر چهارشنبه (23 دیماه) در حاشیه نشست بررسی برجام نگاهی از درون گفت: از روز اجرای برجام سوئیفت و موانع آن برداشته می شود؛ البته سوئیفت یک شرکت خصوصی است؛ بانکهایی که تاکنون از سوئیفت قطع بودند برای این که دوباره به آن وصل شوند باید با آن شرکت وارد مذاکره شوند و روال وصل دوباره را برقرار کنند. 

وی ادامه داد: تا آنجا که ما پرسیده ایم برخی بانکهای ما هم اکنون وصل هستند و اینها کار سویفت را انجام خواهند داد؛ بانکهای جدید نیز به تدریج ملحق خواهند شد و فکر نمی کنم مشکلی بوجود بیاید.

عراقچی تصریح کرد: امیدواریم ظرف چند روز آینده برجام اجرایی شود که کارها به سرعت در حال انجام است و اخرین جزییات و کارهای نگارشی ظرف امروز و فردا جمع می شود؛ فکر نمی کنم از روز شنبه و یکشنبه دیرتر شود.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام همچنین درباره اسناد و قراردادهای مربوط به بازطراحی راکتور اراک نیز گفت: برای ای نکه مطمین شویم اراک مسیر مدرن سازی خود را به خوبی طی می کند، یک سند رسمی با 1+5 امضا کردیم و اسناد دیگری نیز وجود دارد؛ اما آنچه برای ما اطمینان 100 در صدی ایحاد می کند این است که با اتکای به توانمندی داخلی خود، کار مدرن سازی اراک را انجام دهیم.

عراقچی اظهار کرد: قرارداد اصلی با یک شرکت ایرانی امضا می شود و این شرکت موظف است با تواناییهای داخلی کار مدرن سازی رآکتور اراک را انجام دهد و در عین حال با فضایی که با برجام فراهم می شود با شرکتهای کشورهای 1+5 قراردادهای لازم را ببندد و برای ساخت برخی تجهیزات و تایید برخی طراحیها اقدام کند.
وی اضافه کرد: اگر کشورهای طرف مقابل طبق تعهدهای خود در برجام کمک کردند چه بهتر اما در غیر این صورت ما معطل آنها نمی مانیم؛ تضمین اصلی در اجرای برجام تواناییهای داخلی است و همین توانایی ها نیز طرف مقابل را مجبور می کند.

عراقچی در پاسخ به پرسشی در باره مازاد آب سنگین اراک اظهار کرد: طبق واقعیتها، نیاز ما به آب سنگین محدود است . طبق برجام ما می توانیم 130 تن آب سنگین داشته باشیم که این دو برابر نیاز اراک است؛ از سوی دیگر کارخانه آب سنگین ما طبق برجام مازاد آب سنگین را عرضه خواهد کرد و ما برای فروش آن به بازارهای بین المللی تعهد کرده ایم اگر علاقه مند نیستند این مازاد در ایران بماند و اگر بخرند، ما آن را می فروشیم.

وی گفت: اکنون موجودی آب سنگین ما 180 تن است که 40 تن بیشتر از نیاز ما است؛ ما این 40 تن را برای فروش عرضه کرده ایم و آمریکاییها برای خرید آن ابراز علاقه کرده اند که البته ترتیباتی اتخاذ می شود تا پیش از روز اجرا، تکلیف آن مشخص شود.

عراقچی ضمن تاکید بر لزوم اجرای تعهدها در قراردادها اظهار کرد: در سال 1975 ایران و عراق قرارداد امضا کردند و تعهدهای این قرارداد سرجای خود باقی است و ما امروز بزرگترین مدافع آن هستیم و اجازه نمی دهیم به آن خدشه ای وارد شود.

وی گفت: مهم نیست که 10 سال دیگر افراد هستند یا نه، ما حتی به تعهدهای پیش از انقلاب نیز پایبند هستیم؛ بنابراین، تا زمانی که جمهوری اسلامی ایران نقض برجام را مشاهده نکند تعهدهای خود را انجام می دهد مگر این که دوطرف بخواهند آن را به هم بزنند.

رئیس ستاد پیگیری برجام در باره اقدامهای و لابی هایی که عربستانیها برای مقابله با برجام انجام داده اند اظهار داشت: طبق اخباری که ما داشتیم عربستان سعودی مبالغ سنگینی در کنگره آمریکا خرج کردند تا نمایندگان را مجاب به دادن رای منفی به برجام بکنند به طوری که رییس جمهوری نتواند آن را وتو کند.

عراقچی ادامه داد : اخبار قطعی در باره میزان هزینه ها وجود دارد به طوری که برای هر نماینده سه میلیون دلار کنار گذاشته بودند که به هر دلیل موفق نشدند.

معاون وزیر امورخارجه ادامه داد: صهیونیستها نیز طبق اعلام خودشان برای این کار 20 میلیون دلار اختصاص دادند تا نگذارند برجام به نتیجه برسد.

وی همچنین در باره تاثیر تنشها میان ایران و عربستان بر اجرای برجام گفت: نه ما و نه طرف مقابل بنا نداریم که این تنش بر برجام تاثیر بگذارد ، این که آیا وقایع و اشغال سفارت با این هدف اتفاق افتاده است اطلاعی ندارم و باید نهادهای ذیربط نظر بدهند.

به گفته عراقچی، ابتدا شوکی وارد شد، اما این شوک رد شد و ما مصمم هستیم در چند روز آینده برجام را اجرا کنیم و اجازه نمی دهیم عوامل خارجی اراده خود را بر ما تحمیل کنند.

معاون وزیر امورخارجه همچنین در باره اقدامهای ایران برای خنثی کردن لابی های مخالفان توافق هسته ای گفت: واقعیت این است که ما در آمریکا لابی نداریم؛ با وجود این که جمعیت ایرانی مقیم آمریکا جمعیت معتبری است، اما هیچ وقت از طرف ما ساماندهی نشده است. خود ایرانی ها بعضا کارهایی را انجام دادند و شاهد بودیم که تماسهایی با نمایندگان داشتند، اما کار متمرکزی که ما کردیم فضاسازی رسانه ای ما بود.

وی با اشاره به عملکرد تیم مذاکره کننده هسته ای و محمد جواد ظریف اظهار داشت: با توجه به شناختی که وزیر امورخارجه از فضای سیاسی، روانی و رسانه ای آمریکا داشتند اقدام می کردند که آخرین نمونه آن مقاله ای بود که در نیویورک تایمز منتشر شد.

عراقچی با بیان این که این مقاله شاهکاری است که در رسانه های آمریکا منتشر شد و بازتاب آن حاوی نکته هایی است، اظهار کرد: سرمقاله ها و مصاحبه ها با رسانه های آمریکایی خیلی تاثیر داشت.

وی ادامه داد: نیوزویک مقاله اخیر آقای ظریف را بمباران سیاسی عربستان عنوان کرده و انعکاس مقاله و ادبیات آن بسیار مهم است.

عراقچی یادآور شد: در طول مذاکرات، ما از شیوه های مختلف و جدید رسانه ای استفاده کردیم و توییت هایی که طرف ایرانی داشت فضای مذاکرات را عوض می کرد و می توان گفت جنگ رسانه ای بین هیئت ما و هیئت آمریکایی جریان داشت و دو طرف به دقت همدیگر را رصد می کردیم.

وی تصریح کرد: هیچ وقت هیچ چیز از طرف آمریکایی، نه به لحاظ رسانه ای و نه خود مذاکره کننده طوری نبود که کسی صدایش را بلند کند و طرف ایرانی صدایش را بلندتر نکند و یا کسی بر روی میز بزند و آقای ظریف محکمتر نزند.

رئیس هیئت پی گیری اجرای برجام ضمن تاکید بر بازدارندگی ایران اظهار کرد: کسانی که معتقدند اورانیوم غنی شده و یا رآکتور اراک بازدارندگی می آورد و ما آن را از دست دادیم، این افراد بدون شک اشتباه می کنند، کسانی که این حرفها را می زنند با مفهوم بازدارندگی آشنا نیستند و حرف آنها مشابه این است که بگویند چرا 10 تفنگدار آمریکایی را آزاد کردید و آنها را نگه می داشتید تا بازدارندگی داشته باشد.

وی گفت: تواناییهای ما درون خودمان است و ما این مواد را وارد نکرده بودیم بلکه خودمان تولید کردیم و اراک را هم خودمان ساختیم.

عراقچی یادآور شد: آنچه فسخ شدنی نیست منافع ملی کشور است، اگر روزی احساس کنیم همین برجام منافع ملی ما را به خطر انداخته، دلیلی ندارد به آن پایبند باشیم.

وی گفت: ما تا آخرین لحظه پایبند به برجام هستیم در صورتی که منافع ملی و امنیت ملی کشور ما تامین شود. 

عراقچی درباره حضور نداشتن حمید بعیدی نژاد مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه در نشست امروز گفت: بعیدی نژاد دیشب (سه شنبه، 22 دیماه) به طور اضطراری برای شرکت در نشست کارشناسی راهی وین شد؛ امیدواریم مذاکرات به نتیجه نهایی منجر شود.پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید