جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶

PetroEnergy Information Network

چهارشنبه / ۲۳ دی ۱۳۹۴ / ۲۳:۰۷
سرویس : بین الملل
کد خبر : ۲۵۳۳۷۴
گزارشگر : ۲۷۷
مدیرعامل شرکت ملی نفت مالزی:

پتروناس امکان خرید نفت از ایران را بررسی می کند

شرکت ملی نفت و گاز مالزی (پتروناس) روز چهارشنبه با پیش بینی قیمت نفت 30 دلاری، از امکان خرید نفت از ایران پس از سه سال متوقف شدن روابط این شرکت با ایران خبر داد.

به گزارش شانا، وان ذوالکیفلی وان عارفین، مدیرعامل شرکت پتروناس گفت: پیش بینی می شود همزمان با لغو تحریمهای ایران، قیمت نفت در بازارهای جهانی به 30 دلار برای هر بشکه برسد.

وی گفت: پتروناس واردات نفت خام از ایران را از سال 2012 متوقف کرد، اما این شرکت امکان خرید نفت از تهران پس از لغو تحریمها را موردنظر قرار می دهد.

وان عارفین که آبانماه امسال در مراسم رونمایی از قراردادهای جدید نفتی ایران در تهران حضور داشت، برای همکاری با شرکت ملی نفت ایران ابراز تمایل کرد.

شرکت نفت مناطق مرکزی وابسته به شرکت ملی نفت ایران و پتروناس مالزی مهرماه امسال نیر سمیناری مشترک در تهران برگزار کردند.

مدیرعامل پتروناس پیش بینی کرد: چنانچه قیمت نفت خام به طور میانگین به 30 دلار برای هر بشکه برسد، این وضع پتروناس را با دو تا سه سال دشوار و سخت روبرو می کند.

وان عارفین در حالی این پیش بینی را مطرح کرد که چند ماه پیش وی و دولت مالزی بودجه ال 2016 خود را بر مبنای نفت 48 دلاری تنظیم کرد و نجیب تون رزاق،نخست وزیر بودجه امسال را براساس آن تنظیم کرد و اکنون باید به اصلاح آن بپردازد.

مدیرعامل پتروناس گفت: این شرکت همچنان متعهد به اجرای چند طرح سرمایه ای تا 350 میلیارد رینگیت (بیش از 8 میلیارد دلاری) در طول پنج سال آینده است.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنماهای استار و نیو استریت تایمز، وی ادعا کرد دلیل کاهش قیمت جهانی نفت می تواند تلاش اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) برای عرضه بیشتر نفت به بازار به جای کاهش تولید و حمایت از قیمت باشد.

وان عارفین همچنین با اشاره به سقوط ارزش رینگیت در برابر دلار که در 17 سال گذشته بی سابقه است و کاهش قیمت جهانی نفت، این عوامل را در سرمایه گذاری بین المللی در صنعت نفت مالزی تاثیرگذار دانست.

وی با استناد به ارزیابیهای دولت مالزی، گفت: کاهش هر دلار در قیمت نفت 300 میلیون رینگیت (حدود 70 میلیون دلار) در درآمدهای این کشور ناشی از صادرات نفت تاثیر دارد.

موسسه اعتبار سنجی مودی روز دوشنبه (21 دیماه) در چشم انداز خود رتبه اعتباری مالی و سرمایه گذاری را با توجه به قیمت نفت و کاهش درآمدهای دولت مالزی کاهش داد.

نجیب هفته گذشته گفته بود: در بودجه سال 2016 با توجه به کاهش قیمت نفت و اشتباه در پیش بینی پتروناس بازنگری می کند.

وان عارفین پیش بینی کرد: واژگونی در قیمت نفت اتفاق خواهد افتاد، این موضوع احتمال می رود سه تا پنج سال یا هفت سال دیگر رخ دهد.

وی گفت: پیش بینی می شود قیمت نفت توجه به بازگشت نفت ایران به بازارهای جهانی پس از تحریمها، به 30 دلار برای هر بشکه برسد.

مدیرعامل پتروناس تصریح کرد: کاهش رشد اقتصادی چین و ارزش یوان بر فروش پتروناس و عملیات این کشور در شمال آسیا تاثیرگذار است.

سود بدون پرداخت مالیات شرکت پتروناس در سه ماه سوم منتهی به 30 سپتامبر پارسال حدود یک میلیارد دلار در مقایسه با سال پیش از آن کاهش یافته بود.

کاهش 41 درصدی سود خالص پتروناس در سال گذشته میلادی برخی از طرحها و شرکتهای وابسته به این شرکت مالزیایی را که بخشی از بودجه سالانه این کشور را تامین می کند، تحت تاثیر قرار داد.

سهم دولت مالزی از درآمدهای پتروناس در بودجه سال گذشته میلادی 27 میلیارد رینگیت پیش بینی شده بود.

پتروناس که در سال 1974 تاسیس شد، سال 2013 توانست در فهرست «فورچون جهانی 500» در رتبه هفتاد و پنجمین شرکتهای بزرگ جهان قرار گیرد.

پتروناس از معدود شرکتهای کمپانی های نفت و گاز جهان است که با توجه به سالهای اندک فعالیت در صنایع نفت و گاز، هم اکنون دارای فعالیت و تیمهای عملیاتی در هر دو بخش صنایع بالادستی و پایین دستی صنعت نفت است.

این شرکت در حوزه هایی از جمله پالایش نفت و گاز، احداث خطوط لوله انتقال، انتقال ال ان جی، مدیریت جایگاههای سوخت و بازاریابی محصولات پتروشیمی تا عملیات اکتشاف، استخراج، حفاری، تولید و ذخیره سازی نفت خام، گاز طبیعی و فرآورده های نفتی فعالیت می کند.پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید