جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶

PetroEnergy Information Network

چهارشنبه / ۱۴ بهمن ۱۳۹۴ / ۲۰:۰۰
سرویس : نفت
کد خبر : ۲۵۴۶۲۸
گزارشگر : ۲۷۷
وزیر نفت ونزوئلا خبرداد

موافقت 6 تولیدکننده نفت با برگزاری نشست کشورهای عضو و غیرعضو اوپک

وزیر نفت ونزوئلا از موافقت 6 کشور تولید کننده با برگزاری یک نشست فوق العاده میان کشورهای عضو و غیرعضو اوپک خبرداد و گفت: ایران، عراق، عمان، روسیه و برخی دیگر با برگزاری این نشست موافقت کرده اند.

به گزارش خبرنگار شانا، الوجیو دل پینو شامگاه چهارشنبه (14 بهمن ماه) پس از دیدار و گفتگو با بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران در جمع خبرنگاران درباره احتمال برگزاری نشست فوق العاده میان کشورهای عضو و غیر عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) با اشاره به این که این سفر دوره ای با همین هدف برنامه ریزی شده است، تصریح کرد: ایران با شرکت در این نشست موافقت کرده و پیش از این نیز روسیه نیز موافقت خود را اعلام کرده است.

وی با بیان این که ونزوئلا اعتقاد دارد که باید میان تولید و ثبات در بازار نفت تعادل ایجاد شود، تصریح کرد: قیمت کنونی نفت خام بسیار پایین است و این قیمت با قیمت مناسب در بازارهای جهانی بسیار فاصله دارد.

وزیر نفت ونزوئلا با اشاره به این که ایران نیز همانند ونزوئلا یکی از کشورهای بنیانگذار و موسس اوپک است، یادآور شد: تلاش می شود در این مذاکرات برای ثبات در بازار نفت توافق میان کشورها حاصل شود تا بار دیگر شاهد بازگشت ثبات به بازارهای جهانی نفت خام باشیم.

دل پینو افزود: از دیگر کشورهای عضو اوپک در خواست داریم برای ثبات بازارهای جهانی نفت خام، این مسئولیت تاریخی را برعهده گیرند.

وی دیگر محور مذاکره با وزیر نفت ایران را همکاریهای دو کشور در پساتحریم عنوان کرد و گفت: تلاش می شود همکاریهای که در دوران تحریم وجود داشته است، در دوران پساتحریم همچنان ادامه یابد.

ایران نخستین مقصد اوپکی سفر دوره ای ونزوئلایی ها برای کمک به ثبات بازار نفت

دل پینو در ادامه ضمن مثبت ارزیابی کردن مذاکرات با زنگنه با اشاره به این که این نخستین سفر ما به یکی از کشورهای عضو اوپک است، گفت: پیش از این دیدار و مذاکراتی با الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه در مسکو داشتیم.

وی با اشاره به این که ونزوئلا در 14 ژانویه امسال از همه کشورهای عضو و غیرعضو اوپک برای برگزاری نشست فوق العاده دعوت کرده بود، یادآور شد: این سفر نیز با همین هدف انجام شده است تا در دیدار با وزیران نفت و انرژی کشوهای تولیدکننده برای برگزاری یک نشست میان کشورهای عضو و غیرعضو به توافق برسیم. 

وزیر نفت ونزوئلا، یکی از کشورهای عضو اوپک که به شدت از افت قیمتهای نفت خام آسیب دیده است، سفری دوره ای خود را به کشورهای عضو و غیرعضو اوپک از دوشنبه آغاز کرده است، وی نخست راهی مسکو شد تا در آن جا با وزیر انرژی روسیه و ایگور سچین، مدیرعامل روسنفت دیدار و گفتگو کند.

دل پینو بیشتر اعلام کرده بود که قرار است پس از مسکو و تهران با مذاکره با مقامهای نفتی عبستان و قطر نیز راهی ریاض و دوحه شود.

وزیر نفت ونزوئلا پس از ترک تهران، برای مذاکره با مقامهای نفتی قطر راهی دوحه می شود.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه امروز از آمادگی مسکو برای حضور در نشست کشورهای عضو و غیرعضو اوپک به منظور بهبود قیمتهای جهانی نفت خام است، در همین حال وزیر انرژی روسیه نیز پیش تر از آمادگی این کشور برای حضور در چنین نشستی خبر داده بود.
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید