چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶

PetroEnergy Information Network

پنج شنبه / ۲۰ مهر ۱۳۹۶ / ۱۷:۱۷
سرویس : نفت
کد خبر : ۲۷۹۰۱۵
گزارشگر : ۶۹۱

تغییر بنیادهای بازار نفت سبب کند شدن بازگشت توازن شده است

مشاور دبیر کل سازمان کشورهای صادرکننده نفت در همایش راهبردی نفت و نیرو اعلام کرد با وجود پایبندی اوپک به توافق جهانی کاهش تولید نفت، بنیادهای بازار جلو بازگشت توازن به بازارهای جهانی را گرفته است.

به گزارش شانا، حجت الله غنیمی فرد، مشاور دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت روز چهارشنبه (19 مهرماه) در روز پایانی سومین کنگره راهبردی نفت و نیرو اعلام کرد: تغییر بنیادهای بازار، به ویژه در زمینه افزایش عرضه (از سوی آمریکا)، سبب شده است با وجود پایبندی بالای کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به توافق جهانی کاهش عرضه، روند بازگشت توازن به بازارهای جهانی به تأخیر بیفتد.

وی تصریح کرد: براساس پیش‌بینی اوپک، رشد اقتصاد جهانی در سال 2018 میلادی به 3.4 درصد می‌رسد در حالی که این رقم در سال جاری میلادی 3.5 درصد خواهد بود.

به گفته مشاور دبیر کل اوپک، تقاضای روزانه نفت خام نیز در سال آینده میلادی یک میلیون و 400 هزار بشکه افزایش می‌یابد که به رشد تقاضای آن در سال 2017 میلادی نزدیک است.

بر اساس برآوردهای اعلام شده از سوی غنیمی فرد، پیش بینی می‌شود عرضه روزانه نفت تولیدکنندگان غیر عضو اوپک در سال 2018 میلادی یک میلیون بشکه افزایش یابد.

سال جاری میلادی نیز عرضه روزانه نفت از سوی کشورهای غیر عضو اوپک 800 هزار بشکه افزایش یافت و آمریکا بیشترین سهم را در این رشد تولید داشت.

توافق جهانی کاهش تولید نفت میان 24 کشور تولیدکننده نفت عضو و غیر عضو اوپک توانست به کاهش خیره‌کننده سطح ذخیره سازی نفت در جهان کمک کند، اما تغییر بنیادهای بازار سبب شد این روند کاهش، کند شود.

آیین پایانی سومین کنگره راهبردی نفت و نیرو که روز سه‌شنبه (۱۸ مهرماه) با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت و معاونان وی و نمایندگان شرکت‌های خارجی و شرکت‌های مجامع انرژی آغاز شده بود، عصر دیروز با حضور رکن الدین جوادی، معاون نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت، حبیب الله بیطرف، معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت و غنیمی فرد، برگزار شد.

سومین کنگره راهبردی نفت و نیرو امروز (پنجشنبه، ۲۰ مهرماه) با برگزاری چند کارگاه آموزشی به کار خود پایان می‌دهد.
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید