دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶

PetroEnergy Information Network

شنبه / ۱۱ آذر ۱۳۹۶ / ۱۱:۵۸
سرویس : نفت
کد خبر : ۲۷۹۹۹۷
گزارشگر : ۶۹۱

واحد آبگیر فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی به بهره برداری رسید

تولید آب و بخار مورد نیاز واحدهای فرآورشی پالایشگاه‌های 2 طرح در حال توسعه پارس جنوبی با بهره برداری از واحد آبگیر پالایشگاه فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی، آغاز شد.

به گزارش شانا، واحد آبگیر پالایشگاه فازهای 22 تا 24 افزون بر تامین آب این فازها، آب شیرین مورد نیاز سرویس‌های جانبی (utility) پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی را فراهم می‌کند.

این واحد با  ظرفیت 40 هزار مترمکعب در ساعت، وظیفه ارسال آب به واحدهای جانبی، رینگ آتش نشانی و دیگر مصرف کنندگان پالایشگاه  را برعهده داشته و بهره برداری از آن، گام مهمی در راه اندازی تدریجی واحد های فراورش گاز محسوب می‌شود.

هم اکنون رینگ آتش نشانی، واحدهای تولید هوای ابزار دقیق، بخار و نیتروژن از مجموع خدمات جانبی پالایشگاه فازهای 22 تا 24 راه اندازی  شده و همچنین به منظور آزمایش و آماده سازی مسیر اولیه تولید ( FTP )، بخار و نیتروژن تولیدی در واحدهای مختلف نخستین ردیف شیرین سازی این فازها توزیع شده است.

با ورود گاز شیرین خط لوله ششم سراسری به پالایشگاه فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی و راه اندازی واحد تولید سوخت گاز پالایشگاه و روشن شدن مشعل‌های HP و MP واحد ١٤٠ گامی مهم در راه اندازی اولیه این فازها برداشته شد.

در  فاز 13 پارس جنوبی نیز علاوه بر به کار گرفتن مشعل‌های MP و HP، با دریافت آب از واحد آب گیر فازهای 22 تا 24، هفته گذشته تولید بخار از نخستین بویلر واحد 121  پالایشگاه این  فاز  آغاز شده  بود.

هم اکنون در این فاز واحدهای تولید هوا، ازت، توزیع آب، توزیع گاز سوخت، فلر، شبکه آب آتش نشانی و تولید بخار در خط تولید قرار گرفته اند.

بر اساس برنامه ریزی اعلام شده از سوی مجریان این طرح‌های در حال توسعه، در هریک از فازهای 13 و 22 تا 24 پارس جنوبی یک ردیف تولید گاز شیرین، با استفاده از گاز ترش فازهای 6 تا 8 تا اواخر زمستان امسال به بهره برداری می رسد.

با بهره برداری از هریک از فازهای ذکر شده، تولید روزانه 56.6 میلیون متر مکعب گاز غنی،50 میلیون مترمکعب گاز شیرین،  75 هزار بشکه میعانات گازی ، 2900 تن گاز مایع، 2750 تن اتان و 400 تن گوگرد محقق می‌شود.
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید