دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶

PetroEnergy Information Network

دوشنبه / ۱۳ آذر ۱۳۹۶ / ۱۴:۳۷
سرویس : نفت
کد خبر : ۲۸۰۰۵۶
گزارشگر : ۶۸۱
معاون امور تولید شرکت ملی نفت: (53)

مهارگران در شرایط بسیار سختی با آتش چاه 147 رگ‎سفید مقابله می‎کنند

معاون امور تولید شرکت ملی نفت ایران با اشاره به دمای بسیار زیاد و صوت گوش‎خراش ناشی از فوران چاه 147 رگ‎سفید، گفت: مهارگران در شرایط بسیار سختی با آتش مقابله می‎کنند.

به گزارش شانا، محسن پاک‎نژاد امروز (دوشنبه، 13 آذر) در ادامه حضور خود در منطقه عملیاتی رگ‎سفید، با قدردانی از تلاش‎های شبانه‎روزی و ایثارگرانه مهارگران چاه 147 عنوان کرد: فشار سرچاه حدود 2 هزار و 400 پی‎اس‎آی، دما در قسمت‎های تحتانی فوران در دهانه چاه حدود 900 درجه و گرادیان دما هشت درجه است؛ به این معنا که به ازای هر متر دوری از آتش، هشت درجه از دمای محیط کاهش می‎یابد.

وی افزود: همکارانی که در جریان عملیات مهار آتش به جلو می‎روند، در معرض دمایی در حدود 600 درجه قرار می‎گیرند و صوت گوش‎خراشی بالغ بر 180 دسی‎بل را تحمل می‏‎کنند.

به گفته پاک‎نژاد، برای درک شدت فشار 2 هزار و 400 پی‎اس‎آی که در فوران چاه 147 رگ‎سفید با آن مواجهیم، کافیست توجه داشته باشید که فشار ناشی از ترکیدن لاستیک ماشین 10 پی‎اس‎آی است و یا در آتش‎سوزی نفت‎شهر که در نوع خود بی‎‏سابقه بود، با فشار کمتر از هزار پی‎اس‎آی مواجه بودیم.

معاون امور تولید شرکت ملی نفت ایران خاطرنشان کرد: در عین حال که عملیات مهار از سطح (Top Kill) با قوت دنبال می‎‏شود، حفاری چاه‎ها به ویژه در لوکیشن C به منظور اقدام به عملیات مهار از عمق (Bottom Kill) نیز از پیشرفت مطلوبی برخوردار است و از هیچ تلاشی برای خاموشی آتش چاه 147 رگ‎سفید دریغ نمی‎شود.

این مقام  مسئول در عین حال تاکید کرد: دقت عمل در رعایت الزامات ایمنی در تمام فرایندهای عملیاتی مدنظر قرار دارد.

وی با قدردانی از مهارگران، تلاش بی‎وقفه آنان در مسیر مهار آتش چاه 147 رگ‎سفید را با وجود شرایط بسیار سختی که بر این منطقه حاکم است، ستودنی خواند و ابراز امیدواری کرد که این تلاش‎ها هرچه زودتر به ثمر بنشیند و آتش مهار شود.

پاک نژاد
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید