دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶

PetroEnergy Information Network

سه شنبه / ۱۴ آذر ۱۳۹۶ / ۱۰:۱۰
سرویس : نفت
کد خبر : ۲۸۰۰۷۷
گزارشگر : ۶۹۱

حفاری نخستین چاه سکوی A فاز 14 پارس جنوبی تکمیل شد

حفاری نخستین چاه سکوی A فاز 14 طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی تکمیل و نهایی شد.

به گزارش شانا، حمیدرضا شفیعی مکوند، مدیر پروژه حفاری 22 حلقه چاه در فاز 14 طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی در شرکت ملی حفاری ایران با اعلام این خبر افزود: بر اساس قرارداد شرکت ملی حفاری و شرکت نفت و گاز پارس، این شرکت بر روی هر یک از 2 سکوی فاز 14 موسوم به A  و C، 11 حلقه چاه حفر و تکمیل می کند که در این ارتباط تاکنون نزدیک یکصد هزار متر حفاری صورت گرفته و عملیات مشبک‎کاری، جریان دادن و تمیز سازی چاه‌های سکوی A در دست اجرا قرار دارد.

وی ادامه داد: با توجه به اولویت داشتن تکمیل نهایی و تولیدی شدن هشت حلقه از چاه‌های این سکو تا بیستم دی ماه امسال، تلاش بر این است تا بر اساس برنامه زمانبندی این مهم در زمان تعیین شده محقق و این چاه‌ها برای بهره‎برداری تحویل کارفرما شود.

شفیعی مکوند با بیان این که در اولین گام، چاه شماره سه این سکو (12 آذرماه) جریانی شد و شاهد روشن شدن شعله آن بودیم، افزود: مراحل اجرایی عملیات تکمیل چاه‌های سکوی C نیز ادامه دارد.

بر اساس این گزارش، عملیات توسعه فاز ١٤ پارس جنوبی با هدف تولید روزانه ٥٦ میلیون و 6٠٠ هزار مترمکعب گاز ترش و ٧٥ هزار بشکه میعانات گازی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در حال اجراست، همچنین تولید سالانه بیش از یک میلیون تن گاز مایع، یک میلیون تن اتان مصرفی واحدهای پتروشیمی و تولید روزانه ٤٠٠ تن گوگرد از دیگر تولیدات این فاز خواهد بود.

اجرای پروژه این فاز به کنسرسیومی متشکل از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، شرکت مدیریت طرح‌های صنعتی ایران، شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران، شرکت ملی حفاری ایران، شرکت مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران، شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران (مپنا)، شرکت پایندان و شرکت ماشین سازی اراک واگذار شده است که مسئولیت رهبری کنسرسیوم را سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) عهده دار است.

 
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید