دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶

PetroEnergy Information Network

یکشنبه / ۱ بهمن ۱۳۹۶ / ۱۱:۳۶
سرویس : پالایش و پخش
کد خبر : ۲۸۰۹۳۱
گزارشگر : ۶۹۱
مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت:

امضای قراردادهای جدید با شرکت‌های اروپایی پس از برجام قوت گرفت

مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت گفت: آزاد شدن تجهیزات توقیف شده در دیگر کشورها و همچنین امضای قراردادهای جدید، از دستاوردهای برجام برای این شرکت بوده است.

عباسعلی جعفری نسب در گفت‌وگو با خبرنگار شانا اظهار کرد: در سال‌های تحریم، ارتباط سازنده و موثر با شرکت‌های خارجی ارائه‌کننده تجهیزات و خدمات فنی کاملا قطع شده بود، اما پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) همه این شرکت‌ها دوباره برای همکاری با ما اظهار تمایل کردند.

وی افزود: در مواردی همچون ساخت و تعمیر برخی توربین‌ها که در ساخت داخل هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم، توانستیم دوباره از شرکت‌های خارجی خدمات مورد نظر را دریافت کنیم.

مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت با اشاره به آزاد شدن و ورود چهار دستگاه توربین از امارات و انگلیس در پسابرجام، گفت: در زمان تحریم هیچ مذاکره‌ای درباره این مسئله کارساز نبود و ما جوابی نگرفتیم، اما پس از برجام این توربین‌ها که توقیف شده بودند، وارد کشور شد و هم اکنون در محل‌های مورد نظر نصب شده و در حال بهره‌برداری است.

جعفری نسب تاکید کرد: هم اکنون شرکت‌های زیادی از اروپا برای فروش تجهیزات و ارائه خدمات به ما مراجعه می‌کنند.

امضای قرارداد برای سامانه نشت‌یاب اتوماتیک

وی از امضای قرارداد با یک شرکت انگلیسی برای نصب سامانه نشت‌یاب خودکار خبر داد و گفت: به تازگی این قرارداد امضا شده و قرار است به‌زودی در یکی از مسیرهای خطوط لوله به صورت آزمایشی نصب شود.

جعفری نسب عنوان کرد: امیدواریم این نمونه در دهه فجر امسال در مسیر مورد نظر نصب و افتتاح شود.

مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت با بیان این‌که پس از برجام و گشایش‌هایی که انجام شد، در زمینه پیگرانی هم شرکت‌های اروپایی پیشنهاد همکاری دادند، افزود: این موضوع سبب شده است که همکاری شرکت‌های چینی و روس که در زمان تحریم  تداوم داشت، افزایش یابد.

وی ادامه داد: در پروژه اسکادا که هم اکنون در حال اجراست نیز ممکن است از خدمات شرکت‌های خارجی استفاده کنیم.

جعفری نسب اظهار کرد: هم اکنون طرف اصلی ما در پروژه اسکادا یک شرکت ایرانی است، اما این امکان وجود دارد که بخشی از این طرح با کمک شرکت‌های خارجی انجام شود.

سامانه سرپرستی و گردآوری داده یا اسکادا (SCADA: Supervisory Control And Data Acquisition) به سامانه‌های کنترل و اندازه‌گیری در مقیاس بزرگ گفته می‌شود؛ به‌طور معمول منظور از اسکادا یک سامانهٔ مرکزی است که نظارت و کنترل یک سایت یا سیستم گسترده در فواصل زیاد (در حد چندین کیلومتر) را بر عهده دارد.

در یک سیستم اسکادا اتاق کنترل می‌تواند بر پایهٔ داده‌های به‌دست‌آمده دستورهای لازم را صادر کند، همچنین این داده‌ها در یک سیستم ثبت اطلاعات یا سیستم مدیریت پایگاه داده ذخیره می‌شوند که معمولاً قابلیت ترسیم نمودار و تحلیل اطلاعات را هم دارد.

سیستم‌های اسکادا برای پایش یا کنترل فرآیندهای شیمیایی، حمل و نقل، سیستم‌های آب‌رسانی شهری، کنترل تولید و توزیع انرژی الکتریکی و در خطوط نفت و گاز و دیگر فرآیندهای گسترده و توزیع یافته، استفاده می‌شود.
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید