شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶

PetroEnergy Information Network

شنبه / ۷ بهمن ۱۳۹۶ / ۰۹:۲۷
سرویس : گاز
کد خبر : ۲۸۱۰۴۶
گزارشگر : ۶۹۱
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز:

شمار مخازن ذخیره‌سازی گاز کشور افزایش می‌یابد

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز گفت: از آنجا که حجم ذخیره‌سازی بر اساس مقدار مصرف گاز تعریف می‌شود، پنج مخزن جدید پس از مطالعه و بررسی به جمع مخازن کنونی ذخیره‌سازی گاز اضافه می‌شود.

حسن منتظر تربتی، درباره افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی گاز  کشور به خبرنگار شانا، گفت: اکنون ذخیره‌سازی گاز در دو مخزن سراجه و شوریجه انجام می‌شود، اما ایران قابلیت لازم را برای ذخیره‌سازی حجم بیشتری از گاز دارد.

وی افزود: افزون بر سراجه و شوریجه، پنج مخزن دیگر در نقاط مختلف کشور در نظر گرفته شده‌اند که پیش‌بینی می‌کنیم برای ذخیره گاز مناسب باشند. این مخازن اکنون در اختیار شرکت ملی گاز هستند تا مطالعات لازم روی آنها پایان یابد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز تصریح کرد: در این مطالعات، همه قابلیت‌ها و ظرفیت مخازن شناسایی و بررسی می‌شود.

تربتی با بیان این‌که افزون بر مخازن نفتی، مخازن آبی و نمکی نیز در مرحله مطالعه قرار دارند، اظهار کرد: یکی از این مخازن، گنبد نمکی کاشان است که اکنون در مرحله ارزیابی قرار دارد. نمونه‌برداری‌ها از این گنبد پایان یافته است و پس از انجام آزمایش‌های لازم، نتیجه کار اعلام می‌شود.

وی ادامه داد: مخازن پراکنده دیگری از جنس مخازن نفتی نیز هستند که بعضی از آنها کشف شده‌اند، اما به دلیل حجم کم نفت برای تولید، مناسب ذخیره‌سازی گاز شناخته نشده‌اند. افزون بر این، مخازن دیگری نیز هستند که طبق استاندارد جهانی، نفت یا گاز آنها تخلیه شده و برای ذخیره سازی گاز استفاده می‌شوند که شوریجه و سراجه نیز از نوع همین مخازن هستند.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز گفت: میزان ذخیره‌سازی گاز در دو مخزن سراجه و شوریجه 4 تا 5 میلیارد مترمکعب در نظر گرفته شده که البته این حجم ذخیره‌سازی به مقدار مصرف گاز در کشور بستگی دارد و گاهی کمتر از این مقدار در دو مخزن ذخیره می‌شود.

وی افزود: به طور معمول در حد 10 درصد مصرف یک سال گاز کشور را باید در مخازن ذخیره کنیم. به عنوان نمونه، زمانی که به مصرف 400 میلیارد مترمکعب در سال برسیم باید 40 میلیارد مترمکعب ذخیره سازی گاز در کشور داشته باشیم، بنابراین استفاده از مخازن جدید برای ذخیره گاز موضوعی مهم و قابل توجه است.
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید