سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶

PetroEnergy Information Network

یادداشت

بررسی اجمالی دلایل افزایش مصرف سوخت
آمار مصرف بنزین کل کشور در روزهای اخیر افزایش خیره‌کننده ای داشته است و این موضوع به دغدغه‌خاطر رسانه‌ها و برخی افراد تبدیل شده است.
تحلیلی چندسطحی از مسئولیت اجتماعی صنعت نفت در ایران
مسئولیت اجتماعی شرکت‌ بر ایده فراتر رفتن از الزامات قانونی فعالیت کسب‌ وکارها و رسیدن به تأثیرگذاری مثبت بر محیط و ذینفعان از جمله مشتریان، مردم اجتماعات میزبان کسب‌وکار، کارکنان و همه آن‌ها که تحت تأثیر فعالیت شرکت قرار می‌گیرند بنا شده است.
چه کسی رشوه گرفت؟
نگاهی به اتهام مخالفان قرارداد توتال
پس از این‌که قرارداد اخیر نفتی بین کنسرسیوم توتال، شرکت دولتی نفتی چین و شرکت پتروپارس امضا شد، مخالفان دولت یازدهم و دوازدهم وارد میدان شدند و پس از این‌که موفق به بر هم زدن قرارداد با مطالب مطروحه خود نشدند، ادعای افشای مدارک و اسناد پیرامون پرداخت رشوه از سوی شرکت توتال در ایران را مطرح کردند، مدارکی که ماخذ اصلی آن وزارت دادگستری و کمیسیون بورس اوراق بهادار آمریکاست.
اهمیت قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی
نخستین قرارداد در قالب شرایط عمومی‌ساختار و الگوی جدید نفتی مصوب هیئت وزیران، هفته گذشته برای توسعه بخش دریایی فاز ۱۱ پارس جنوبی میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی‌متشکل از توتال‌، CNPCI (شاخه بین‌المللی شرکت ملی نفت چین) و پتروپارس به عنوان شریک ایرانی به امضا رسید.
آغاز راهی دشوار
قرارداد با توتال آغاز راهی است که باید با جدیت و تدبیر در حوزه نفت و گاز ادامه یافته و به دیگر حوزه‌های اقتصادی و تجاری تسری پیدا کند.
فروپاشی دیوار تحریم
اگر توافق‌نامه برجام را به ترک برداشتن دیوار تحریم تعبیر کنیم، بی‌شک قرارداد هفته گذشته با ایران با توتال را باید فروریختن این دیوار دانست، این قرارداد فتح‌بابی است که پس از سال‌ها تحریم مطلق، دروازه‌های کشور را به سوی سرمایه‌گذاران خارجی باز کرد و بعد از مدت‌ها اولین شرکت معتبر بین‌المللی نفتی مجددا وارد بازار ایران شد.
آقای زنگنه، بازهم قراردادهای بزرگ ببندید
آقای زنگنه! آن کس که باید به شما بگوید سرمایه‌گذاری خارجی بشود، باید با جهان تعامل سازنده کنیم، باید جلو رانت‌خواری‌ها را بگیریم، باید چهره زشت فقر را از کشور بزداییم، باید پشت سر هم قرارداد ببندیم و گزینه‌های خود را بیشتر کنیم ملت بزرگ ایران است که در 29 اردیبهشت ماه با صدای رسا و رسمی و محکم و بی‌تردید به آقای روحانی آری گفتند.
قرارداد فاز 11، پیروزی یا شکست؟
امضای قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی با کنسرسیومی به رهبری شرکت توتال فرانسه را باید در زمره مهم‌ترین دستاوردهای دولت یازدهم در ماه‌های پایانی فعالیت آن ارزیابی کرد.
توتال سواری دلواپسان
امضای قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی در 12 تیرماه اگرچه با استقبال افکار عمومی و حمایت نخبگان سیاسی و اقتصادی کشور در طیف‌های مختلف سیاسی حتی جریان سیاسی مقابل دولت همراه شد و تحرک جدیدی را به اقتصاد کشور بخشید اما در مقابل فرصت و بهانه ای جدید برای اقلیتی انگشت شماری از مخالفان دولت فراهم کرد تا به صورت هماهنگ و هدفمند، جریان سازی و فضاسازی جدیدی را علیه دولت آغاز کنند.
یک مخالفت سازمان یافته؟
هنگامی که رئیس جمهوری در افتتاحیه یک سایت مربوط به اصناف از این که در آینده خصوصی سازی واقعی خواهد شد و نمی‌گذارد که مالکیت صنایع واگذار شده به خصولتی‌ها برسد، گفت، خودش خوب می‌دانست که خصوصی سازی واقعی به معنای قطع برخی دست‌ها از اقتصاد ایران است و باید انتظار داشته باشد که «برخی دوستان!» در حاشیه نماز جمعه و راهپیمایی روز جهانی قدس به جای گفتن مرگ بر اسرائیل، پیوند روحانی و بنی‌صدر را مطرح کنند!
فاز 11 و نادیده گرفتن واقعیت‌ها
فاز 11 آخرین بلوک از مخزن مشترک پارس جنوبی است که برای توسعه آن با کنسرسیوم توتال، سی ان پی سی آی چین و پتروپارس با رهبری توتال قرارداد منعقد شده است.
وقتی توتال یک هفته تیتر یک می‌شود
قرارداد نفتی توتال، باوجود آشکار بودن منافعش برای جمهوری اسلامی‌ایران و بی‌سابقه بودنش از زمان شروع تحریم‌های ناشی از سیاست هیجانی دولت‌های نهم و دهم، همچنان به مذاق دلواپسان خوش نیامده است، در این میان اما، کیهان همان طور که انتظار می‌رفت، گوی سبقت را در عرصه دلواپسی ربود و در اقدامی‌جالب، توتال برای یک هفته تمام تبدیل به سوژه اصلی این روزنامه شد.
قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی از نگاهی دیگر
امضای قرارداد جدید میان ایران و شرکت توتال درحالی خبرساز شد که می‏‌توان از آن با عنوان برگی از افتخارات دولت یازدهم در دیپلماسی انرژی یاد کرد؛ موفقیتی که رسانه‌‏های خارجی، محافل دیپلماتیک و سیاست‌گذاران انرژی آن را به‌دقت رصد می‌‏کنند، اما برخی منتقدان دولت با بحث‏‌های فرعی و گاه ایذایی سعی در مخدوش‌کردن آن داشته‌‏اند.
بودن یا نبودن دلواپسان
مسئله با قراردادهای نفتی این است
ماجرای آغاز شده با انعقاد قرارداد با شرکت فرانسوی توتال از سوی مخالفان این روزها به یک منازعه و مناقشه تبدیل شده است، امری که برای توسعه کشور می‌تواند گام‌های موثری باشد قربانی منازعات سیاسی می‌شود که تنها دغدغه‌ای که ندارد منافع ملی است.
تبلور برد - برد در قراردادهای خارجی ایران
سبک انعقاد و تنظیم قراردادهای سرمایه‌گذاری خارجی از طرف دولت یازدهم در این مقطع، نشان از آن دارد که طراح این پروژه‌ها اهداف متنوعی اعم از سیاسی، امنیتی، اقتصادی و نظامی را ترسیم کرده‌اند، اندیشه برد-برد رئیس جمهوری بخوبی بر شاخصه معاهدات بین‌المللی ایران محاط شده است.
طرحی برای جایگزینی تعقل و منافع ملی به جای مخالفت و موافقت همیشگی​
نامه های یک جاسوس نفتی
فیلم «نامه های یک جاسوس نفتی» به تبیین این پارادایم مشترک یعنی وجود دیدگاههای «موافق و مخالف همیشگی» در رابطه با رویکرد تعامل اجتماعی و همکاری های فنی و اقتصادی در صنعت نفت پرداخته و در ادامه با نگاهی جامعه شناختی به ضرورت «تغییر حوزه تفکر و اندیشه» در این حوزه تاکید کرده است.
توتال در آغاز یک راه
قرارداد شرکت ملی نفت ایران و شرکت توتال سرانجام امضا شد تا به عنوان بزرگترین دستاورد برجام معرفی شود، این قرارداد که پنج میلیارد یورو ارزش دارد، فناوری‌های نوینی را در اختیار ایران قرار می‌دهد.
روی دیگر سکه توتال
قرارداد اخیر دولت با توتال فرانسه موجبات حملات شدیدی از سوی تندروها به دولت را فراهم کرده ‌است.
مزایای قرارداد توسعه فاز 11
قرارداد توسعه فاز یازدهم میدان گازی پارس‌جنوبی بین وزارت نفت و شرکت توتال که قراردادی به ارزش 8/4‌ میلیون دلار است، امضا شد، این قرارداد که برای بهره‌برداری از میدان گازی مشترک ایران و قطر امضا شده از جهات مختلف یک پیروزی برای کشور ما و وزارت نفت محسوب می‌شود.
قرارداد «توتال»؛ موفقیتی برای کل نظام
به نظر می‌رسد از نظر برخی طیف‌های اصولگرایان هر قراردادی در دولت روحانی منعقد شود، سر کشور کلاه رفته است. این اتفاق در جریان قرارداد توتال هم تکرار شد و البته چیز عجیبی نیست. اساساً مخالفان دولت داوری در این حوزه‌ها را صرفاً بر پایه آرزوهای خود انجام می‌دهند.
صفحه ۱ از ۱۲ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰ بعدی »