جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶

PetroEnergy Information Network

یادداشت

چشم انداز بازار نفت در سال 2018
در سال‌های گذشته قیمت نفت تحت تاثیر عوامل مختلف بنیادی و غیر بنیادی دارای نوسانات زیادی بوده است. در سال‌های 2013 تا 2016 میانگین سالانه قیمت نفت روندی کاهشی داشت.
اتحاد علیه نفت شیل
چرا کشورهای عضو اوپک تمایلی به افزایش بهای نفت ندارند؟
قیمت نفت پس از یک افت نسبتا طولانی مجددا به جایگاه پیشین خود باز می‌گردد. بررسی دلایل افت جهانی بهای نفت و بازگشت مجدد آن از دخیل بودن روندهای سیاسی در بازارهای انرژی حکایت دارد. به این معنا که هم در کاهش بهای نفت و هم در افزایش مجدد آن رویکردهای سیاسی کشورهای عضو و غیر عضو اوپک دخیل بوده است.
قیمت نفت تا 2020 حدود 60 تا 70 دلار باقی می‌ماند
کارشناسان انتظار دارند که تا پایان دهه جاری میلادی قیمت نفت در بازه 60 تا 70 دلار برای هر بشکه باقی بماند.
مروری بر تنگناهای بودجه‎ای در صنعت نفت
از زمانی که نخستین چاه نفت ایران در سال 1908 میلادی در مسجد سلیمان به بهره‌برداری رسید، تا بیست و نهم خرداد ماه سال 1330 که پرچم سه رنگ ایران بر فراز پالایشگاه آبادان به اهتزاز درآمد و دست بریتانیای کبیر بعد از 50 سال از صنعت نفت ایران کوتاه شد، بهره‌برداری و مدیریت چاه‌ها و تاسیسات سرچاهی و همچنین پالایشگاه آبادان در اختیار انگلیسی‌ها بود.
بررسی بازار گاز در سال 2017
گاز طبیعی به عنوان سوخت پاک با منابع غنی قابل استحصال، حدود 22 درصد از ترکیب انرژی مصرفی جهان را به خود اختصاص داده است.
افزایش بهای سوخت، راهبرد تقویت عرضه
این روزها موضوع افزایش قیمت سوخت (بنزین و گازوییل) در محافل اقتصادی شنیده می‌شود. دولت در بودجه ١٣٩٧ محل مصرف منابع حاصل از واقعی‌کردن قیمت سوخت را پیش‌بینی کرده است. گویا دولت این‌بار به درستی در نظر دارد که متن قانون را اجرا کند.
نگاه عراق به دریای سرخ
کشور عراق با تولید روزانه حدود چهار میلیون و 500 هزار بشکه نفت خام، در جایگاه دومین تولید کننده اوپک قرار گرفته است. این کشور با داشتن 143 میلیارد بشکه ذخایر نفت خام، پنجمین دارنده ذخایر نفت خام جهان شناخته می شود. بالغ بر 60 درصد از ذخایر نفت خام اثبات شده این کشور در پنج میدان نفتی در جنوب این کشور واقع شده اند.
نگاهی به فعالیت‌های ساخت داخل در صنعت نفت
یکی از دغدغه‌های دائمی مسئولان کشور و همچنین مقام‌های وزارت نفت، مقوله‌ ساخت داخل و اتکا به توان داخلی بوده است. بخشی از مفهوم «ساخت داخل» ناظر بر توانایی مجموعه‌های بیرونی و ایرانی خارج از صنعت نفت بوده و بخشی نیز ناظر بر توان داخلی و درونی شرکت‌های زیر پوشش وزارت نفت است.
معضل بیکاری و تنگنای مالی دولت
بخشی از لایحه بودجه ۹۷ راهکار تامین منابع برای اشتغال را افزایش قیمت بنزین و گازوئیل عنوان کرده و مهمترین دلیل آن نیز رسیدن قیمت بنزین و گازوئیل به قیمت فوب خلیج فارس است.
تا با کفش‎های کسی راه نرفته‎ایم، در باره راه رفتن او قضاوت نکنیم
٤٥ روز گذشت و جمله «کی خاموش می شود» از سایت‌های مواجب بگیر روزانه گوش فلک را کر می‌کند. ساده بگویم آگاهید که در همان فاصله و دورادور منافع شخصیتان را بر منافع ملی ترجیح می‌دهید همانطور که با دیکتاتوری اداری و عدم دانش فنی و تخصصی فقط آشنا به آچار لوله گیر و آچار فرانسه بر مغزها کوبیدید.
ریسک نفتی بودجه
یکی از ارقام کلیدی در اقتصادهای وابسته به نفت مانند ایران، قیمت محاسباتی نفت است که سالیان متمادی همراه و همگام لوایح بودجه بوده است.
پیچیدگی‎های ویژه رگ‎سفید چیست؟
در هفتمین هفته از وقوع حادثه فوران چاه شماره ۱۴۷ رگ سفید، لهیب آتش همچنان زبانه می‌کشد. شعله‌های سرکش چاه ۱۴۷ تا کنون یازده بار تلاش مردان مناطق نفت خیز و ملی حفاری را از سر گذرانیده است و همچنان مردان فنی تیم در فکر تدبیری نو با استفاده از ابزاری تلفیقی برای حمله بعدی هستند.
قدر انرژی را بیشتر بدانیم
انرژی و ارزش آن در دنیای امروز آنقدر اهمیت یافته است که همه کشورهای دنیا چه دارای منابع انرژی باشند و چه نباشند، به نحوی درگیر این موضوع حیاتی برای تامین نیازهای زندگی بشر هستند.
زنگنه چرا باید به مجلس می‌رفت؟
زنگنه دیروز‌ از مجلسی‌ کارت زرد گرفت که بیشترین‌ رای اعتماد چهار دوره وزارتش در نفت را از نمایندگانش گرفته بود. آن ۱۰۶ نماینده‌ای که در مخالفت با طرح «برندینگ جایگاه‌های عرضه سوخت» با دادن کارت زرد موافقت کردند کافی است به یک روز کاری به پمپ بنزین‌ها سرکشی کنند تا درددل‌های مردم را درباره خدمات ارائه شده در جایگاه‌های عرضه سوخت بشنوند و رضایت‌مندی آنان را ارزیابی کنند.
دانشگاه صنعت نفت، روز دانشجو و چند نکته
این روزها تب و تاب تحصن و تجمع در بین اهالی دانشگاه صنعت نفت داغ شده است و در این موج معترض، از فارغ التحصیلان تا حتی دانشجویان ورودی 96 این دانشگاه دیده می‎شوند. اما به راستی مطالبه تجمع‎کنندگان چیست؟
معترضان دانشگاه صنعت نفت و ذبح عدالت در مسلخ بی قانونی
موضوع استخدام دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت، بیش از پیش از یک مطالبه صنفی فاصله گرفته و دچار پروپاگاندای سیاسی شده است.
استخدام غیربومی‌ها نه بحران است، نه خطر
این روزها بحث استخدام نیروهای بومی‌ و غیربومی در صنایع نفت و گاز شدت گرفته است؛ چنانکه برخی مصوبه استخدام نیروهای متخصص غیر بومی را خطر، بحران و تصمیم غیراصولی خوانده اند.
حساسیت معکوس!
تحصن فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت در اعتراض به آنچه سرباز زدن وزارت نفت از استخدام آنان «عنوان» می‌شود، سوژه داغ این‌ روزهاست.
صفحه ۱ از ۸ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ بعدی »