جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶

PetroEnergy Information Network

یادداشت

چشم انداز روشن صنعت نفت
صنعت نفت در شرایط کنونی یکی از حساس‌ترین مقاطع تاریخی خود را تجربه می‌کند.
رای اعتماد و توسعه در صنعت نفت
عوامل موثر بر جذب سرمایه‌ خارجی را می‌توان به سه دسته کلی «عوامل اقتصادی»، «عوامل سیاسی- اجتماعی» و «عوامل طبیعی- فرهنگی» دسته‌بندی کرد.
ضرورت تعدیل قیمت CNG
یکی از مباحث مهم در همه‌گیری استفاده از CNG به عنوان سوخت خودروها، مقوله‌ی قیمت این سوخت و تبعات مترتب بر آن است.
سرمایه‌گذاری در صنعت CNG؛ محدودیت‌ها و مزایا
ارزان بودن گاز طبیعی نسبت به سوخت‌های مایع، شبکه گسترده گازرسانی در کشور و مصرف بسیار بالای سوخت‌های فسیلی مایع، انتخاب CNG را به عنوان سوخت جایگزین از لحاظ اقتصادی در کشور ما توجیه‌پذیر می‌کند.
مبانی کارکردی شرکت‎های E&P در سطح بین‎الملل
کتاب «مدیریت پروژه‌های بالادستی صنعت نفت در شرکت‌های اکتشاف و تولید (E&P)» با هدف تشریح مبانی کارکردی و عملیاتی شرکت‎های فعال در حوزه اکتشاف و تولید (E&P) در سطح بین‌الملل، به عنوان گامی کوچک برای حرکت در مسیر توسعه کشور و به منظور تدوین منابع علمی که به نحو جامعی نیازهای مرتبط با شناخت این حوزه را مرتفع سازند، ترجمه شده و به تازگی منتشر شده است.
پارلمان، قدرشناس زنگنه
همانگونه که پیش بینی می‌شد، مهندس بیژن زنگنه به عنوان وزیر نفت پیشنهادی دولت دوازدهم معرفی شد تا وی بتواند برنامه‌های خود را برای جذب سرمایه گذار و توسعه میدان‌های نفت و گاز کشور در دولت دوازدهم ادامه دهد.
زنگنه، فقط وزیر نفت نیست
بازار گمانه‌زنی درباره ترکیب کابینه دولت دوازدهم به اوج خود رسیده است، جریان‌ها و گروه‌های سیاسی، موافقان و مخالفان دولت، اصناف و فعالان حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، هرکدام شنیده‌ها، تحلیل‌ها و خواست‌های خود را درباره ترکیب دولت آینده و خروج افرادی از کابینه فعلی و اضافه‌شدن افرادی دیگر مطرح می‌کنند.
در اهمیت ابقای زنگنه
اگر دولت روحانی در عرصه سیاست خارجی با حضور آقای ظریف و تیم همراهش با توفیق روبه‌رو شد و با روشن‌بینی توانست شش قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل به‌ویژه قطعنامه‌های ذیل فصل هفتم آن را بلااثر کند، در سایه مدیریت آقای زنگنه هم توانست دستاوردهای نفتی غیرقابل انکاری داشته باشد.
چرا زنگنه؟
ترکیب کابینه‎ها در دولت‎های مختلف همواره برای خود معمایی بوده است. برخی نگاهشان دایر بر این بوده است که کابینه را به جوانان بسپرند و برخی دیگر کابینه را به سالخوردگان سپرده‎اند اما مهم، این وجه یا آن وجه نیست. مهم حضور آدم‎هایی است که بتوانند در کوران حوادث و رویدادها از پس برنامه‎ریزی برای حل مشکلات بر آیند و در مقابل مشکلات به اصطلاح ضربه فنی نشوند!
وقتی رشد مصرف بنزین هم سیاسی می‌شود
این‌بار غوغا با بهانه تازه‌ای آغاز شد، به‌کارگیری واژه «غیرعادی» برای افزایش ٨,٥ درصدی مصرف بنزین از سوی معاون‌ مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، دستمایه انتقادها علیه وزارت نفت بود.
بررسی اجمالی دلایل افزایش مصرف سوخت
آمار مصرف بنزین کل کشور در روزهای اخیر افزایش خیره‌کننده ای داشته است و این موضوع به دغدغه‌خاطر رسانه‌ها و برخی افراد تبدیل شده است.
تحلیلی چندسطحی از مسئولیت اجتماعی صنعت نفت در ایران
مسئولیت اجتماعی شرکت‌ بر ایده فراتر رفتن از الزامات قانونی فعالیت کسب‌ وکارها و رسیدن به تأثیرگذاری مثبت بر محیط و ذینفعان از جمله مشتریان، مردم اجتماعات میزبان کسب‌وکار، کارکنان و همه آن‌ها که تحت تأثیر فعالیت شرکت قرار می‌گیرند بنا شده است.
چه کسی رشوه گرفت؟
نگاهی به اتهام مخالفان قرارداد توتال
پس از این‌که قرارداد اخیر نفتی بین کنسرسیوم توتال، شرکت دولتی نفتی چین و شرکت پتروپارس امضا شد، مخالفان دولت یازدهم و دوازدهم وارد میدان شدند و پس از این‌که موفق به بر هم زدن قرارداد با مطالب مطروحه خود نشدند، ادعای افشای مدارک و اسناد پیرامون پرداخت رشوه از سوی شرکت توتال در ایران را مطرح کردند، مدارکی که ماخذ اصلی آن وزارت دادگستری و کمیسیون بورس اوراق بهادار آمریکاست.
اهمیت قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی
نخستین قرارداد در قالب شرایط عمومی‌ساختار و الگوی جدید نفتی مصوب هیئت وزیران، هفته گذشته برای توسعه بخش دریایی فاز ۱۱ پارس جنوبی میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی‌متشکل از توتال‌، CNPCI (شاخه بین‌المللی شرکت ملی نفت چین) و پتروپارس به عنوان شریک ایرانی به امضا رسید.
آغاز راهی دشوار
قرارداد با توتال آغاز راهی است که باید با جدیت و تدبیر در حوزه نفت و گاز ادامه یافته و به دیگر حوزه‌های اقتصادی و تجاری تسری پیدا کند.
فروپاشی دیوار تحریم
اگر توافق‌نامه برجام را به ترک برداشتن دیوار تحریم تعبیر کنیم، بی‌شک قرارداد هفته گذشته با ایران با توتال را باید فروریختن این دیوار دانست، این قرارداد فتح‌بابی است که پس از سال‌ها تحریم مطلق، دروازه‌های کشور را به سوی سرمایه‌گذاران خارجی باز کرد و بعد از مدت‌ها اولین شرکت معتبر بین‌المللی نفتی مجددا وارد بازار ایران شد.
آقای زنگنه، بازهم قراردادهای بزرگ ببندید
آقای زنگنه! آن کس که باید به شما بگوید سرمایه‌گذاری خارجی بشود، باید با جهان تعامل سازنده کنیم، باید جلو رانت‌خواری‌ها را بگیریم، باید چهره زشت فقر را از کشور بزداییم، باید پشت سر هم قرارداد ببندیم و گزینه‌های خود را بیشتر کنیم ملت بزرگ ایران است که در 29 اردیبهشت ماه با صدای رسا و رسمی و محکم و بی‌تردید به آقای روحانی آری گفتند.
قرارداد فاز 11، پیروزی یا شکست؟
امضای قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی با کنسرسیومی به رهبری شرکت توتال فرانسه را باید در زمره مهم‌ترین دستاوردهای دولت یازدهم در ماه‌های پایانی فعالیت آن ارزیابی کرد.
توتال سواری دلواپسان
امضای قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی در 12 تیرماه اگرچه با استقبال افکار عمومی و حمایت نخبگان سیاسی و اقتصادی کشور در طیف‌های مختلف سیاسی حتی جریان سیاسی مقابل دولت همراه شد و تحرک جدیدی را به اقتصاد کشور بخشید اما در مقابل فرصت و بهانه ای جدید برای اقلیتی انگشت شماری از مخالفان دولت فراهم کرد تا به صورت هماهنگ و هدفمند، جریان سازی و فضاسازی جدیدی را علیه دولت آغاز کنند.
یک مخالفت سازمان یافته؟
هنگامی که رئیس جمهوری در افتتاحیه یک سایت مربوط به اصناف از این که در آینده خصوصی سازی واقعی خواهد شد و نمی‌گذارد که مالکیت صنایع واگذار شده به خصولتی‌ها برسد، گفت، خودش خوب می‌دانست که خصوصی سازی واقعی به معنای قطع برخی دست‌ها از اقتصاد ایران است و باید انتظار داشته باشد که «برخی دوستان!» در حاشیه نماز جمعه و راهپیمایی روز جهانی قدس به جای گفتن مرگ بر اسرائیل، پیوند روحانی و بنی‌صدر را مطرح کنند!
صفحه ۱ از ۱۲ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰ بعدی »