چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶

PetroEnergy Information Network

یادداشت

تحلیلی بر سیاست حضور ایران در بازار جهانی LNG
بازار جهانی تجارت گاز طبیعی که به دلیل وابستگی به صادرات از طریق خط لوله و تجارت منطقه‌ای در مقایسه با نفت خام با محدودیت‌هایی روبه‌رو بود، با ورود صادرات از طریق روش LNG (گاز طبیعی مایع شده) مرزهای منطقه‌ای را درنوردید و به بازارهای دوردست قدم گذاشت.
کنگره نفت و نیرو و مباحث بالادستی نفت ایران
سومین کنگره راهبردی نفت و نیرو با خبرهای متنوعی در حوزه بالادست صنعت نفت همراه بود؛ از بسته پنج میلیارد دلاری نگهداشت و افزایش تولید تا راهکارهای جدید برای تامین منابع مالی و از برنامه‎ریزی برای مطالعه کل مخازن نفت و گاز تا فراهم شدن امضای قرارداد احداث نخستین واحد FLNG در کشور.
پایان هیاهوی ترامپ
سخنرانی دونالد ترامپ در باره ایران گرچه به مانند دیگر سخنرانی‌های وی پرهیاهو بود، اما مضمون این سخنان شامل یک پیام مهم بود و آن پایان هیاهوی برجامی ترامپ است، وی پیش از انتخابات ریاست جمهوری، روی مسئله برجام متمرکز شده و یکی از سیاست‌های اصلی خود را پایان برجام اعلام کرده بود.
انقلاب انرژی پاک
در دو سال گذشته، انقلاب انرژی پاک به‌طور پیوسته در حال گسترش است. به طوری که افزون بر حرکت نظام انرژی جهان به سمت استفاده هر چه بیشتر از منابع انرژی پاک و تجدیدپذیر، تعدادی از کشورها، تصمیم خود را برای ممنوعیت استفاده از خودروهای با موتور احتراقی اعلام کرده‌اند.
رابطه قیمت، تقاضا و مصرف بنزین
براساس قانون تقاضا، کشش قیمتی تقاضا مقدار تغییر تقاضا را نسبت به تغییر قیمت اندازه‌گیری می‌کند. این کاهش قیمت در اشکال مختلفی مانند «کاهش ارزش» بر اثر «نرخ تورم» قابل محاسبه است. در اقتصادهایی که دچار تورم بالا هستند؛ افزایش سطح عمومی قیمت‌ها در صورت افزایش نیافتن قیمت یک کالای پرکشش می‌تواند کارکردی مانند کاهش قیمت داشته باشد.
نگاهی تاریخی به آسیب‌های توسعه نیافتن پارس جنوبی
قراردادهای ٣٥ ماهه توسعه پارس جنوبی با هدف جبران عقب‌ماندگی چند دهه‌ای ایران در برداشت از این میدان مشترک با پیمانکاران مختلف داخلی امضا شد.
چشم انداز نفتی و پالایشی کویت
کویت که از دیرباز یکی از تولیدکنندگان کلیدی نفت خام به شمار می‌آید با داشتن 102 میلیارد بشکه ذخایر نفتی، حدود 6درصد از ذخایر نفت خام دنیا را در اختیار دارد. تولید روزانه نفت این کشور بیش از 2.6 میلیون بشکه و صادرات آن 1.9 میلیون بشکه در روز است. این کشور به عنوان دهمین تولید کننده نفت خام جهان و پنجمین تولید کننده نفت خام اوپک شناخته می‌شود.
ضرورت جذب سرمایه و فناوری در صنعت نفت
بزرگ‌ترین اولویت در صنعت نفت و گاز کشور را باید در روزآمد کردن آن دانست. این صنعت به‌واسطه مشکلات عدیده نظیر جنگ، تحریم و بسیاری دیگر، سال‌هاست که روزآمد نشده است، به نحوی که این عقب‌ماندگی فناورانه را می‌توان در حدود 30 سال برآورد کرد. تمرکز بر این مهم و به دست آوردن فناوری روزآمد، در کنار جذب سرمایه لازم برای تامین مالی این پروژه اولویت نخست مجموعه وزارتخانه نفت است.
مقایسه کارایی شرکت ملی نفت و رقبای خارجی
با رای اعتماد بالای مجلس شورای اسلامی به مهندس زنگنه برای تصدی وزارت نفت این امید قوت گرفته است که پس از آواربرداری در دولت یازدهم از خرابی‌های دوره تحریم‌های گسترده و تنش‌های داخلی و جهانی، سرانجام زمان انجام کارهای بنیادی در این صنعت فرا‌رسیده است.
دستاورد‌های بزرگ نفت
شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت خام کشور و مهم‌ترین بخش بالادستی صنعت نفت ایران، با قدمت و سابقه‌ای افزون بر یک قرن، تجربه‌ای کم‌نظیر در راهبری عملیات و توسعه میدان‌ها با اتکا به مجموعه دانش‌های مرتبط با تولید نفت و گاز دارد.
ضرورت سرمایه‌گذاری برای توسعه پتروشیمی
کشورهای دارای منابع و ذخایر گازی همواره به دنبال بهترین راهکار کسب حداکثر درآمد از این ذخایر هستند. کشور ما نیز پس از پوشش اولویت نخست خود (یعنی تأمین مصارف خانگی) از این قاعده مستثنی نبوده و راه‌های مختلف تبدیل گاز به درآمد پایدار و بهینه از جمله صادرات (مستقیم یا به‌صورت LNG)، تولید نیروی برق برای مصرف‌کنندگان داخلی یا صادرات، تبدیل به سوخت‌های پاک (GTL) و توسعه صنعت پتروشیمی بر پایه خوراک گازی را مدنظر داشته است.
ضرورت تغییر در چشم انداز انرژی ایران با شتاب انرژی‌های تجدیدپذیر در جهان
یکی از محورهای اساسی توسعه و پیشرفت هر کشوری وجود زیرساخت‌های توسعه یافته و در اختیار داشتن منابع انرژی است، زیرا امروزه انرژی یکی از نیازهای اساسی برای استمرار توسعه اقتصادی، رفاه اجتماعی، بهبود کیفیت زندگی و امنیت جوامع است.
توسعه عمودی با استفاده از ظرفیت‌های ماده 12
سفر اخیر وزیر نفت به اهواز، دستاوردهای فراوانی را در پی داشت که مهم‌ترین آن آغاز یک حرکت عظیم برای نوسازی تاسیسات صنعت نفت است که شاید ثمرات آن بیشتر از طرح‌های توسعه‌ای در حال اجرای صنعت نفت باشد.
صادرات گاز در دولت دوازدهم 7 برابر می‌شود
در روزهای اخیر موضوع صادرات گاز ایران به‌ویژه‌ طرح صادرات گاز به پاکستان بهانه جدیدی برای جریان سازی سیاسی و رسانه‌ای علیه دولت و وزارت نفت شده است. این جریان در اقدامی کاملا ضد ملی و با اهداف سیاسی خاص در صدد القای این باور است که عامل اصلی در به نتیجه نرسیدن طرح های انتقال، کم کاری و نبود جدیت از سوی ایران بوده است.
ارتقای دیپلماسی انرژی در وزارت نفت
تبدیل جمهوری اسلامی ایران به مرکز مبادلات و مدیریت بازار انواع حامل‌های انرژی در منطقه با استفاده از موقعیت سرزمینی و جغرافیای اقتصادی کشور و توان علمی و فنی صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی بر اساس چشم انداز، اهداف کلان و راهبردهای دیپلماسی انرژی، خط مشی اصلی معاونت امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت است.
توسعه صنعت نفت در پساتحریم
از ابتدای استقرار دولت یازدهم تاکنون با رویکرد برنامه ملی اقتصاد مقاومتی، اقدامات زیربنایی گسترده‌ای در وزارت نفت انجام شده که آثار عمده آنها هم‌اکنون در توسعه صنعت نفت به‌ طور چشمگیری مشهود است. این امیدواری وجود دارد که با ادامه این روند، در سال‌های آتی نیز شاهد پیشرفت‌های موثری در فعالیت‌های صنعت نفت باشیم.
زنگنه، نفت و دولت دوازدهم
بیژن زنگنه در راس وزارت نفت ماند؛ اما برخی گلایه‎های ناروا و بعضا مغرضانه که در صحن علنی مجلس به عملکرد شیخ‎الوزرا وارد شد، حکایت از این داشت که زنگنه در دولت دوازدهم هم بسان دولت قبل، مسیر پرچالشی در مواجهه با دست‎اندازهای داخلی در پیش دارد.
نفت و کودتا
بیش از 64 سال از کودتای نظامی برای روی کار آوردن یک حکومت دیکتاتوری در ایران می‌گذرد.
صفحه ۱ از ۱۰ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰ بعدی »