پنج شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶

PetroEnergy Information Network

یادداشت

زنگنه چرا باید به مجلس می‌رفت؟
زنگنه دیروز‌ از مجلسی‌ کارت زرد گرفت که بیشترین‌ رای اعتماد چهار دوره وزارتش در نفت را از نمایندگانش گرفته بود. آن ۱۰۶ نماینده‌ای که در مخالفت با طرح «برندینگ جایگاه‌های عرضه سوخت» با دادن کارت زرد موافقت کردند کافی است به یک روز کاری به پمپ بنزین‌ها سرکشی کنند تا درددل‌های مردم را درباره خدمات ارائه شده در جایگاه‌های عرضه سوخت بشنوند و رضایت‌مندی آنان را ارزیابی کنند.
دانشگاه صنعت نفت، روز دانشجو و چند نکته
این روزها تب و تاب تحصن و تجمع در بین اهالی دانشگاه صنعت نفت داغ شده است و در این موج معترض، از فارغ التحصیلان تا حتی دانشجویان ورودی 96 این دانشگاه دیده می‎شوند. اما به راستی مطالبه تجمع‎کنندگان چیست؟
معترضان دانشگاه صنعت نفت و ذبح عدالت در مسلخ بی قانونی
موضوع استخدام دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت، بیش از پیش از یک مطالبه صنفی فاصله گرفته و دچار پروپاگاندای سیاسی شده است.
استخدام غیربومی‌ها نه بحران است، نه خطر
این روزها بحث استخدام نیروهای بومی‌ و غیربومی در صنایع نفت و گاز شدت گرفته است؛ چنانکه برخی مصوبه استخدام نیروهای متخصص غیر بومی را خطر، بحران و تصمیم غیراصولی خوانده اند.
حساسیت معکوس!
تحصن فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت در اعتراض به آنچه سرباز زدن وزارت نفت از استخدام آنان «عنوان» می‌شود، سوژه داغ این‌ روزهاست.
دانشگاه صنعت نفت و کلاف سردرگمی که اگر باز شود
وضعیت دانشگاه صنعت نفت، این روزها آرام نیست. تحصن دانشجویان دانشگاه صنعت نفت، آنقدر تداوم یافت تا تعداد غیبت دانشجویان از حد مجاز فراتر رفت و دانشگاه عملا تعطیل شده است.
نخبگانی که قرار است جذب نفت شوند
جمع‌آوری امضاء و تحصن، انتشار بیانیه و طومار، اعتراض، تجمع، به تعطیلی کشاندن کلاس‌های درس و.... همه این‌ها اقداماتی است که دانشجویان معترض به آزمون استخدامی نفت طی روزهای گذشته برای به کرسی نشاندن ادعای خود مبنی بر استخدام بی‌قید و شرط در وزارت نفت، به آن دست زده‌اند.
استخدام با چاشنی تحریکات جناحی
تحریک دانشجویان به تعطیلی کلاس و حضور در خیابان آن هم برای خواسته­‌ای که مبنای قانونی ندارد، با هدف برخی تصفیه حساب­‌ها و بهره برداری از احساسات پاک جوانان، قطعا به زیان دانشجویان است.
عدالت یعنی استخدام بی ضابطه؟!
حاشیه‌نگاری بر حکمی که ادعا می شود علیه وزارت نفت صادر شده است
آنطور که نماینده اهواز اعلام کرده با اعتراض دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت و پیگیری نمایندگان خوزستان، دیوان عدالت اداری حکم به توقف روند آزمون استخدامی وزارت نفت داده است.
اوپک و چرایی نشست‌های کوتاه
پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه اوپک برنامه یکصد و هفتاد و سومین نشست عادی وزیران نفت و انرژی این سازمان را در روز پنجشنبه (نهم آذرماه) در وین اعلام کرده است، بر مبنای برنامه دبیرخانه، نشست وزیران این سازمان حداکثر طی سه ساعت پایان می‌یابد.
توسعه لایه نفتی پارس جنوبی؛ روایتی از یک طرح ملی
سال 1351 بود که شرکت شل در خلیج فارس و در فاصله 105 کیلومتری بندر عسلویه موفق به کشف نفت شد؛ اما در آن زمان به دلیل نبود توجیه اقتصادی، توسعه لایه نفتی پارس جنوبی در دستور کار قرار نگرفت.
نشست 173 اوپک و سناریوهای احتمالی
با نزدیک شدن به نشست وزیران نفت و انرژی اوپک در 30 نوامبر (9 آذرماه) توجه ناظران و تحلیلگران بازارهای نفت و انرژی به این نشست مهم و تاثیر آن بر بازارهای نفت معطوف شده است.
پنجه در پنجه آتش افروخته از چاه 147 رگ سفید
سرعت خودرو کم شد؛ راننده روی پایم زد و گفت: «این سی و سه پل دار بهاره ست، اما سی و یکیه؛ بشمار». نمی‌دانستم باید به شمارش موانع روی پل بپردازم یا دودی که آسمان منطقه رگ سفید را در آغوش گرفته بود، تماشا کنم.
نگاهی به دستاوردهای صنعت انتقال نفت ایران در زمینه تعمیر و ساخت داخل
در حال حاضر حدود دهها هزار کیلومتر خط لوله در خاک ایران گسترده شده است. شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران خطوط انتقال مربوط به نفت خام و انتقال فرآورده‌های نفتی در سرتاسر کشور را مدیریت می‌کند. این ساختار پیچیده، وظیفه‌ تامین خوراک پالایشگاهها و سوخت مورد نیاز حمل و نقل کشور را برعهده دارد.
اهمیت سیستم مدیریت انرژی از دیدگاه بین‌المللی
مطابق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) در سال 2017، یکی از مؤثرترین ابزارها برای ایجاد ساختاری به منظور پایش مصرف انرژی و شناسایی فرصت‌های بهبود عملکرد، استقرار سیستم مدیریت انرژی است.
آوردگاه رگ‎سفید
لحظه‌‌ به‌‌ لحظه با عملیات مهار آتش‌ چاه ۱۴۷ رگ‌ سفید (46)
اینجا آوردگاه رگ سفید است و جدال شب و روز مردان بلندهمت نفت با یکی از سخت ترین فوران های چاه های خشکی در جریان است.
نقش وزارت نفت در توسعه منطقه مکران
منطقه ساحلی مکران واقع در سواحل شرقی ایران از بندر جاسک تا بندر چابهار، در زمره‌ یکی از کم‌توسعه‌ یافته‌ترین مناطق کشور به‌شمار می‌رود، دولت دوازدهم همسو با برنامه کلان توسعه سواحل مکران، یکی از ماموریت‌های یازده‌گانه‌ اصلی وزارت نفت را تحت عنوان توسعه بندر جاسک مشخص کرده است.
رگ خواب رگ سفید
چاه 147 رگ سفید در میان چین و چروک تپه ماهورهای زاگرس چون دیو تنوره می‌کشد و دکل 95 ملی حفاری را آرام آرام در میان خود ذوب می‌کند، درست چند روز پس از حادثه پالایشگاه تهران، صنعت نفت هنوز رخت عزا از تن به در نکرده بود که 2 نفر دیگر از کارکنان شریف و زحمتکش حفاری طعمه این انفجار شده و در راه انجام وظیفه جان خود را فدا کردند.
مدیریت موثر عملکرد انرژی بدون اندازه‌گیری صحیح آن امکان‌پذیر نیست
محک‌زنی و خطوط مبنا هر دو از ابزارهای اندازه‌گیری و ارزیابی عملکرد انرژی در سازمان‌ها به شمار می‌روند، این 2 روش جایگزین یکدیگر نبوده و بررسی تفاوت‌های اساسی آنها و شناسایی کاربرد اصلی هر یک در حوزه انرژی الزامی است.
صفحه ۱ از ۸ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ بعدی »