شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶

PetroEnergy Information Network

یادداشت

ضرورت جذب سرمایه و فناوری در صنعت نفت
بزرگ‌ترین اولویت در صنعت نفت و گاز کشور را باید در روزآمد کردن آن دانست. این صنعت به‌واسطه مشکلات عدیده نظیر جنگ، تحریم و بسیاری دیگر، سال‌هاست که روزآمد نشده است، به نحوی که این عقب‌ماندگی فناورانه را می‌توان در حدود 30 سال برآورد کرد. تمرکز بر این مهم و به دست آوردن فناوری روزآمد، در کنار جذب سرمایه لازم برای تامین مالی این پروژه اولویت نخست مجموعه وزارتخانه نفت است.
مقایسه کارایی شرکت ملی نفت و رقبای خارجی
با رای اعتماد بالای مجلس شورای اسلامی به مهندس زنگنه برای تصدی وزارت نفت این امید قوت گرفته است که پس از آواربرداری در دولت یازدهم از خرابی‌های دوره تحریم‌های گسترده و تنش‌های داخلی و جهانی، سرانجام زمان انجام کارهای بنیادی در این صنعت فرا‌رسیده است.
دستاورد‌های بزرگ نفت
شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت خام کشور و مهم‌ترین بخش بالادستی صنعت نفت ایران، با قدمت و سابقه‌ای افزون بر یک قرن، تجربه‌ای کم‌نظیر در راهبری عملیات و توسعه میدان‌ها با اتکا به مجموعه دانش‌های مرتبط با تولید نفت و گاز دارد.
ضرورت سرمایه‌گذاری برای توسعه پتروشیمی
کشورهای دارای منابع و ذخایر گازی همواره به دنبال بهترین راهکار کسب حداکثر درآمد از این ذخایر هستند. کشور ما نیز پس از پوشش اولویت نخست خود (یعنی تأمین مصارف خانگی) از این قاعده مستثنی نبوده و راه‌های مختلف تبدیل گاز به درآمد پایدار و بهینه از جمله صادرات (مستقیم یا به‌صورت LNG)، تولید نیروی برق برای مصرف‌کنندگان داخلی یا صادرات، تبدیل به سوخت‌های پاک (GTL) و توسعه صنعت پتروشیمی بر پایه خوراک گازی را مدنظر داشته است.
ضرورت تغییر در چشم انداز انرژی ایران با شتاب انرژی‌های تجدیدپذیر در جهان
یکی از محورهای اساسی توسعه و پیشرفت هر کشوری وجود زیرساخت‌های توسعه یافته و در اختیار داشتن منابع انرژی است، زیرا امروزه انرژی یکی از نیازهای اساسی برای استمرار توسعه اقتصادی، رفاه اجتماعی، بهبود کیفیت زندگی و امنیت جوامع است.
توسعه عمودی با استفاده از ظرفیت‌های ماده 12
سفر اخیر وزیر نفت به اهواز، دستاوردهای فراوانی را در پی داشت که مهم‌ترین آن آغاز یک حرکت عظیم برای نوسازی تاسیسات صنعت نفت است که شاید ثمرات آن بیشتر از طرح‌های توسعه‌ای در حال اجرای صنعت نفت باشد.
صادرات گاز در دولت دوازدهم 7 برابر می‌شود
در روزهای اخیر موضوع صادرات گاز ایران به‌ویژه‌ طرح صادرات گاز به پاکستان بهانه جدیدی برای جریان سازی سیاسی و رسانه‌ای علیه دولت و وزارت نفت شده است. این جریان در اقدامی کاملا ضد ملی و با اهداف سیاسی خاص در صدد القای این باور است که عامل اصلی در به نتیجه نرسیدن طرح های انتقال، کم کاری و نبود جدیت از سوی ایران بوده است.
ارتقای دیپلماسی انرژی در وزارت نفت
تبدیل جمهوری اسلامی ایران به مرکز مبادلات و مدیریت بازار انواع حامل‌های انرژی در منطقه با استفاده از موقعیت سرزمینی و جغرافیای اقتصادی کشور و توان علمی و فنی صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی بر اساس چشم انداز، اهداف کلان و راهبردهای دیپلماسی انرژی، خط مشی اصلی معاونت امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت است.
توسعه صنعت نفت در پساتحریم
از ابتدای استقرار دولت یازدهم تاکنون با رویکرد برنامه ملی اقتصاد مقاومتی، اقدامات زیربنایی گسترده‌ای در وزارت نفت انجام شده که آثار عمده آنها هم‌اکنون در توسعه صنعت نفت به‌ طور چشمگیری مشهود است. این امیدواری وجود دارد که با ادامه این روند، در سال‌های آتی نیز شاهد پیشرفت‌های موثری در فعالیت‌های صنعت نفت باشیم.
زنگنه، نفت و دولت دوازدهم
بیژن زنگنه در راس وزارت نفت ماند؛ اما برخی گلایه‎های ناروا و بعضا مغرضانه که در صحن علنی مجلس به عملکرد شیخ‎الوزرا وارد شد، حکایت از این داشت که زنگنه در دولت دوازدهم هم بسان دولت قبل، مسیر پرچالشی در مواجهه با دست‎اندازهای داخلی در پیش دارد.
نفت و کودتا
بیش از 64 سال از کودتای نظامی برای روی کار آوردن یک حکومت دیکتاتوری در ایران می‌گذرد.
چشم انداز روشن صنعت نفت
صنعت نفت در شرایط کنونی یکی از حساس‌ترین مقاطع تاریخی خود را تجربه می‌کند.
رای اعتماد و توسعه در صنعت نفت
عوامل موثر بر جذب سرمایه‌ خارجی را می‌توان به سه دسته کلی «عوامل اقتصادی»، «عوامل سیاسی- اجتماعی» و «عوامل طبیعی- فرهنگی» دسته‌بندی کرد.
ضرورت تعدیل قیمت CNG
یکی از مباحث مهم در همه‌گیری استفاده از CNG به عنوان سوخت خودروها، مقوله‌ی قیمت این سوخت و تبعات مترتب بر آن است.
سرمایه‌گذاری در صنعت CNG؛ محدودیت‌ها و مزایا
ارزان بودن گاز طبیعی نسبت به سوخت‌های مایع، شبکه گسترده گازرسانی در کشور و مصرف بسیار بالای سوخت‌های فسیلی مایع، انتخاب CNG را به عنوان سوخت جایگزین از لحاظ اقتصادی در کشور ما توجیه‌پذیر می‌کند.
مبانی کارکردی شرکت‎های E&P در سطح بین‎الملل
کتاب «مدیریت پروژه‌های بالادستی صنعت نفت در شرکت‌های اکتشاف و تولید (E&P)» با هدف تشریح مبانی کارکردی و عملیاتی شرکت‎های فعال در حوزه اکتشاف و تولید (E&P) در سطح بین‌الملل، به عنوان گامی کوچک برای حرکت در مسیر توسعه کشور و به منظور تدوین منابع علمی که به نحو جامعی نیازهای مرتبط با شناخت این حوزه را مرتفع سازند، ترجمه شده و به تازگی منتشر شده است.
پارلمان، قدرشناس زنگنه
همانگونه که پیش بینی می‌شد، مهندس بیژن زنگنه به عنوان وزیر نفت پیشنهادی دولت دوازدهم معرفی شد تا وی بتواند برنامه‌های خود را برای جذب سرمایه گذار و توسعه میدان‌های نفت و گاز کشور در دولت دوازدهم ادامه دهد.
زنگنه، فقط وزیر نفت نیست
بازار گمانه‌زنی درباره ترکیب کابینه دولت دوازدهم به اوج خود رسیده است، جریان‌ها و گروه‌های سیاسی، موافقان و مخالفان دولت، اصناف و فعالان حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، هرکدام شنیده‌ها، تحلیل‌ها و خواست‌های خود را درباره ترکیب دولت آینده و خروج افرادی از کابینه فعلی و اضافه‌شدن افرادی دیگر مطرح می‌کنند.
در اهمیت ابقای زنگنه
اگر دولت روحانی در عرصه سیاست خارجی با حضور آقای ظریف و تیم همراهش با توفیق روبه‌رو شد و با روشن‌بینی توانست شش قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل به‌ویژه قطعنامه‌های ذیل فصل هفتم آن را بلااثر کند، در سایه مدیریت آقای زنگنه هم توانست دستاوردهای نفتی غیرقابل انکاری داشته باشد.
صفحه ۱ از ۱۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰ بعدی »