شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶

PetroEnergy Information Network

یادداشت

تعیین سقف پاداش بازنشستگی و دست بردن در جیب کارکنان نفت
نزدیک به 110 سال است که درآمدهای حاصل از فروش نفت تامین کننده بخش اعظم بودجه اداره کشور است. کشف نفت در مسجد سلیمان در سال 1908 و هم عصر با حکومت قاجار در ایران اتفاق افتاد و آرام آرام رفاه و آبادانی که رهاورد حاصل از ورود درآمدهای نفتی به اقتصاد ایران بود چنان در ساختار زندگی ایرانی رخنه کرد که امروزه حتی تصور حذف پول نفت در بودجه یک خواب آشفته برای اقتصاد ایران است.
​انرژی؛ دروازه گسترش روابط ایران و هند
به بهانه سفر رئیس جمهوری به هند
حسن روحانی، رئیس جمهوری در حالی فردا عازم دهلی نو برای گسترش روابط میان ایران و هند است که انرژی و نفت نقشی بسزا در این روابط دارد. فروش نفت، گاز و علاقه‌مندی شرکت‌های هندی برای حضور در طرح‌های نفتی ایران از محورهای همکاری 2 کشور در بخش انرژی است.
این بمب ساعتی را دریابید
برخی تاسیسات و تجهیزات صنعت نفت آنقدر قدیمی است که می‌توان آنها را به بمب ساعتی توصیف کرد، بمبی که هر لحظه آماده انفجار است و خسارت‌های جانی و مالی آن قابل برآورد نیست.
افت قیمت نفت؛ دلایل و دورنما
عوامل متعددی از رویدادها و تحولات سیاسی گرفته تا رخدادهای اقتصادی در گوشه و کنار جهان بر قیمت نفت در بازارها تاثیرگذار هستند، به نحوی که یک رویداد سیاسی یا اقتصادی می‌تواند قیمت نفت را افزایش یا کاهش دهد.
منابع مالی پنهان در توسعه حمل‌ونقل عمومی
اجرای سیاست نوین تامین مالی که می‌توان از آن به‌ عنوان یک منبع پنهان یا منابع حاصل از صرفه‌جویی در مصرف انرژی نام برد،افزون بر افزایش بهره‌وری در حوزه انرژی، زمینه افزایش رفاه، رونق تولید، ایجاد اشتغال و رفع مخاطراتی مانند آلودگی هوا در شهرهای بزرگ را فراهم می‌کند.
نشست خبری وزیر نفت و چند نکته
نشست خبری وزیر نفت به مناسبت دهه فجر، دیروز (یکشنبه، 15 بهمن‌ماه) برگزار شد و بیژن زنگنه در مدت حدود 2 ساعت به پرسش‌های متعدد رسانه‎های داخلی و خارجی پاسخ داد؛ پاسخ‎هایی در خور تامل و توجه.
نگاهی به صنعت پالایش ایران از پنجره برجام
تردیدی نیست پس از مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 و لغو تحریم‌های ظالمانه، بیشترین سود از این فرصت نصیب صنعت نفت ایران شد. صنعت نفت ایران طلیعه‌دار بزرگ‌ترین دستاوردهای برجام شد و از این رهگذر، آب رفته را به جوی برگرداند و یک بار دیگر نام ایران زمین در جهان درخشیدن گرفت.
سایه ریسک سیاسی بر قراردادها
صنعت نفت پس از سال‌ها تحمل تحریم و محدودیت، مدتی است که به شرایط عادی در تولید و توسعه بازگشته است. با وجود این، برخی تاخیر در امضای قراردادهای نفتی با شرکت‌های خارجی را دلیلی برای اثبات ناکارآمدی برجام از یک‌سو و نبود جذابیت الگوی جدید قراردادهای نفتی می‌دانند؛ دلایلی که از توجیه منطقی و قابل قبولی برخوردار نیستند.
چشم انداز بازار نفت در سال 2018
در سال‌های گذشته قیمت نفت تحت تاثیر عوامل مختلف بنیادی و غیر بنیادی دارای نوسانات زیادی بوده است. در سال‌های 2013 تا 2016 میانگین سالانه قیمت نفت روندی کاهشی داشت.
اتحاد علیه نفت شیل
چرا کشورهای عضو اوپک تمایلی به افزایش بهای نفت ندارند؟
قیمت نفت پس از یک افت نسبتا طولانی مجددا به جایگاه پیشین خود باز می‌گردد. بررسی دلایل افت جهانی بهای نفت و بازگشت مجدد آن از دخیل بودن روندهای سیاسی در بازارهای انرژی حکایت دارد. به این معنا که هم در کاهش بهای نفت و هم در افزایش مجدد آن رویکردهای سیاسی کشورهای عضو و غیر عضو اوپک دخیل بوده است.
قیمت نفت تا 2020 حدود 60 تا 70 دلار باقی می‌ماند
کارشناسان انتظار دارند که تا پایان دهه جاری میلادی قیمت نفت در بازه 60 تا 70 دلار برای هر بشکه باقی بماند.
مروری بر تنگناهای بودجه‎ای در صنعت نفت
از زمانی که نخستین چاه نفت ایران در سال 1908 میلادی در مسجد سلیمان به بهره‌برداری رسید، تا بیست و نهم خرداد ماه سال 1330 که پرچم سه رنگ ایران بر فراز پالایشگاه آبادان به اهتزاز درآمد و دست بریتانیای کبیر بعد از 50 سال از صنعت نفت ایران کوتاه شد، بهره‌برداری و مدیریت چاه‌ها و تاسیسات سرچاهی و همچنین پالایشگاه آبادان در اختیار انگلیسی‌ها بود.
بررسی بازار گاز در سال 2017
گاز طبیعی به عنوان سوخت پاک با منابع غنی قابل استحصال، حدود 22 درصد از ترکیب انرژی مصرفی جهان را به خود اختصاص داده است.
افزایش بهای سوخت، راهبرد تقویت عرضه
این روزها موضوع افزایش قیمت سوخت (بنزین و گازوییل) در محافل اقتصادی شنیده می‌شود. دولت در بودجه ١٣٩٧ محل مصرف منابع حاصل از واقعی‌کردن قیمت سوخت را پیش‌بینی کرده است. گویا دولت این‌بار به درستی در نظر دارد که متن قانون را اجرا کند.
نگاه عراق به دریای سرخ
کشور عراق با تولید روزانه حدود چهار میلیون و 500 هزار بشکه نفت خام، در جایگاه دومین تولید کننده اوپک قرار گرفته است. این کشور با داشتن 143 میلیارد بشکه ذخایر نفت خام، پنجمین دارنده ذخایر نفت خام جهان شناخته می شود. بالغ بر 60 درصد از ذخایر نفت خام اثبات شده این کشور در پنج میدان نفتی در جنوب این کشور واقع شده اند.
نگاهی به فعالیت‌های ساخت داخل در صنعت نفت
یکی از دغدغه‌های دائمی مسئولان کشور و همچنین مقام‌های وزارت نفت، مقوله‌ ساخت داخل و اتکا به توان داخلی بوده است. بخشی از مفهوم «ساخت داخل» ناظر بر توانایی مجموعه‌های بیرونی و ایرانی خارج از صنعت نفت بوده و بخشی نیز ناظر بر توان داخلی و درونی شرکت‌های زیر پوشش وزارت نفت است.
معضل بیکاری و تنگنای مالی دولت
بخشی از لایحه بودجه ۹۷ راهکار تامین منابع برای اشتغال را افزایش قیمت بنزین و گازوئیل عنوان کرده و مهمترین دلیل آن نیز رسیدن قیمت بنزین و گازوئیل به قیمت فوب خلیج فارس است.
تا با کفش‎های کسی راه نرفته‎ایم، در باره راه رفتن او قضاوت نکنیم
٤٥ روز گذشت و جمله «کی خاموش می شود» از سایت‌های مواجب بگیر روزانه گوش فلک را کر می‌کند. ساده بگویم آگاهید که در همان فاصله و دورادور منافع شخصیتان را بر منافع ملی ترجیح می‌دهید همانطور که با دیکتاتوری اداری و عدم دانش فنی و تخصصی فقط آشنا به آچار لوله گیر و آچار فرانسه بر مغزها کوبیدید.
صفحه ۱ از ۸ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ بعدی »