دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶

PetroEnergy Information Network

یادداشت

وقتی ضعف دانش فنی و اطلاعات موثق مبنای انتقاد از قراردادهای نفتی است
یکی از ایرادهای وارد شده به دولت یازدهم را «به سرانجام نرسیدن الگوی جدید قراردادهای نفتی و جذب پایین سرمایه خارجی در صنعت نفت و گاز» دانسته‌اند.
یک صدا برای منافع ملی ایران
بدون تردید و در شرایط کنونی، جهش صنعت نفت 109 ساله ایران از تحصیل 2 مسیر ممکن خواهد بود، «سرمایه و تکنولوژی» و راه حل ورود این 2 مهم، از محل اجرایی شدن و عقد قراردادهای جدید نفتی می‌گذرد.
​ضرورت استفاده از فناوری‌های روزآمد در صنعت نفت
شمارش معکوس برای امضای قرارداد همکاری به‎منظور توسعه و بهره برداری بلندمدت میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت فرانسوی توتال برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی آغاز شده است.
نفت و ضرورت نقش‎آفرینی در معادلات منطقه‎ای
روند توسعه و تولید نفت در دولت یازدهم با تکیه بر اصل «اولویت دهی به میدان‎های مشترک» دنبال شده است و اگر به خود یادآوری کنیم که تنها 10 تا 12 درصد نفت خام کشور از محل میدان‎های مشترک برداشت می‎شود، بیش از هر زمان دیگری متوجه ظرفیت‎های بی‎شمار ایران در حوزه نفت خواهیم شد.
هویت دلواپسی، از برجام هسته‌ای تا برجام نفتی
دلواپسانی که به بهانه دور زدن تحریم‌ها، نفت را از وزارت نفت دریافت کرده و در بازار دلالی به فروش می‌رساندند، برچیده شدن تحریم‌ها، سر وسامان گرفتن قراردادهای جدید نفتی و حضور شرکت‌های بین‌المللی در صنعت نفت کشور را به معنای کوتاه شدن دستان خود از درآمدهای بادآورده می‌دیدند.
متهمان دلواپسی که جای مدعی می‌نشینند
وقتی کیهان، دلواپس سهم ایران در بازار جهانی گاز می‌شود!
دیروز نگران فروش گاز مفت به ترکیه بودند و امروز نگران سهم اندک ایران در تجارت جهانی گاز شده اند! دلواپسان خیلی زود نعل وارونه می‌زنند و از دری وارد می‌شوند که انگار کسی از گذشته آن‌ها خبر ندارد!
قراردادهای نفتی، مقدمه گشایش در روابط ایران با اقتصاد جهانی
حضور شرکت‌های بزرگ نفتی خارجی در صنعت نفت ایران، افزون بر جبران عقب ماندگی‌های اخیر در صنعت نفت در نتیجه تحریم‌های اقتصادی و جذب و تزریق سرمایه، فناوری و نظام‌های مدیریتی روزآمد جهان به این صنعت، هموار کننده مسیر ارتباطی ایران با اقتصاد جهان است.
تاثیر بحران قطر بر روابط انرژى کشورهاى حوزه خلیج فارس
با افزایش تنش میان قطر و عربستان و کشورهای عضو شورای همکاری‌های خلیج فارس نگرانی‎هایی در باره عرضه نفت و ال‌ان‌جی قطر به بازارهای جهانی ایجاد شده است.
وزارت نفت منتظر دولت دوازدهم نمانَد
قراردادهای جدید نفتی در آستانه فصلی نو
درحالی که با رای مردم به تداوم راه دولت تدبیر و امید، سامان دادن به میدان‎های نفتی از اولویت‌های دولت دوازدهم به شمار خواهد رفت، انتظار می‌رود برنامه‌های توسعه صنعت نفت معطل آغاز به کار دولت دوازدهم نماند.
اروپا، مقصد یک میلیون بشکه نفت ایران
صادرات نفت ایران به بازار اروپا پس از اجرای برجام بیش از 300 درصد افزایش یافت و در ماه مه به حدود یک میلیون بشکه در روز رسید.
پایبندی به اصول یک قرارداد بلندمدت «مفت فروشی»  نیست
این روزها و بعد از پیروزی مجدد و با مقبولیت بالاتر دکتر حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری و خالی شدن دست مخالفان دولت از بهانه های واهی برای بستن طرفی در این رویداد مردمی، این گروه که اساسا ماهیت ذاتیشان در مخالفت و خود همیشه برحق بودن است، با لفاظی در مورد بدیهیات یک موضوع حرفه ای و با وجود توضیحات روشنگرانه بازهم راه «کوچه علی چپ» را در پیش می گیرند و به مصداق ضرب المثل «گربه مرتضی علی» در برابر هرگونه استدلال منطقی راه خود را می روند.​
نشست اوپک و بازی عربستان در زمین بازها
یک سالی است که عربستان در اوپک با بازهای اوپک پرواز می‌کند و وزیر نفت این کشور در زمینه کاهش تولید و بهبود قیمت‌ها مواضع اوپک پسندی اتخاذ می‌کند، این کشور حتی از ونزوئلا که گرفتار بحران سیاسی - اقتصادی جدی است، رادیکال‌تر می‌شود.
ضرورت تشکیل اوپک پالایشی
به‌دنبال افت قابل توجه قیمت نفت خام و کاهش درآمدهای نفتی، اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به‎عنوان تولیدکنندگان عمده نفت خام که حدود 30 درصد از تولید نفت جهان را در اختیار دارند با درنظرگرفتن رویکردهای تازه به در حال حرکت به سمتی هستند که خود را به‎عنوان پالایشگران مهم و تاثیرگذار معرفی کنند.
کشف نفت سرآغاز تحولات بزرگ در ایران بود
به مناسبت پنجم خردادماه
از فوران نخستین چاه نفت خاورمیانه در مسجدسلیمان و به دنبال آن تولد صنعت نفت ایران 110 سال می گذرد. نفت که لقب طلای سیاه را به خود گرفته است با گذشت سال ها و عبور از مراحل گذار تاریخی و تحولاتی که بر ایران و منطقه خاورمیانه گذشته هرگز ذره ای از ارزش خود را از دست نداده و پس از گذشت یک سده هنوز هم نفت، نقش اصلی در اقتصاد ایران را دارد.
حاشیه‌های مهم‌تر از متن در اوپک
اوپک، از عجیب‌ترین سازمان‌های بین‌المللی است، حتی کشورهای موسس‌ می‌توانند در عرصه سیاسی نزاعی سخت را دنبال کنند و همزمان دور یک میز بنشینند و برای تامین منافع مشترک خود به تفاهم برسند.
فکاهی دلواپسی برای کرسنتی دیگر!
به تازگی یادداشتی در فضای رسانه‌ای انتشار یافت تا در روزهای حساس نزدیک به انتخابات برای خود کلاهی در مخالفت با وزیر و راس شرکت ملی نفت بسازد که بیشتر به مطالب فکاهی می‌ماند، درخواست از شورایعالی امنیت ملی برای ورود و جلوگیری از وقوع کرسنتی دیگر‍!
رکود بنگاه‌های تولیدی میراث سیاست‌های ناکارآمد دولت دهم
تعطیلی رکود بنگاه‌های تولیدی میراث سیاست‌های ناکارامد دولت دهم در حذف یکباره‌ یارانه‌های انرژی است.
نفت خزر و افق روشن توسعه
شامگاه بیستم اردیبهشت ماه سال 91 بود که کشف نفت در عمق حدود 2500 متری دریاچه خزر، افتخار دیگری را برای صنعت نفت کشور رقم زد و میدان نفتی سردارجنگل با حدود 2 میلیارد بشکه ذخایر نفت درجا و برخورداری از نفتی سبک و مرغوب، به فهرست میادین نفتی فراساحلی ایران اضافه شد.
نفتی که داریم؛ نفتی که نداریم
آیا می‌دانید مقدار نفت و هیدروکربورهای مایع ایران حدود ٧٥٠‌ میلیارد بشکه برآورد شده است؟ آیا می‌دانید از این مقدار، حداکثر می‌توانیم ١٥٥‌میلیارد بشکه برداشت کنیم؟ تازه اگر شرایط عادی باشد، توسعه استاندارد پیش برود و شرکت‌های بزرگ نفتی با تکنولوژی و سرمایه‌شان در کنار تمام ظرفیت‌های داخلی فعال شوند.
چه کسانی فرصت طلایی را از نفت گرفتند
بهترین فرصت برای امضای یک قرارداد خوب و بزرگ نفتی از مهر ٩٤ تا مهر ٩٥ بود، حمله به سفارت عربستان، این فرصت یک‌ساله را از نفت گرفت، فرصتی که به انتخابات آمریکا و روی‌کارآمدن ترامپ ختم شد.
صفحه ۱ از ۱۲ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰ بعدی »