جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶

PetroEnergy Information Network

تاریخ نفت

تاریخچه کوتاهی از اوپک
دولت عراق در سپتامبر ١٩٦٠ کشورهای ایران، کویت، ونزوئلا‍‍ و عربستان را برای مذاکره درباره کاهش قیمت نفت از سوی شرکتهای نفتی به بغداد دعوت کرد. در نتیجه این مذاکرات، اوپک با هدف یکپارچه سازی و هماهنگ کردن سیاستهای ناظر بر قیمت نفت تولیدی کشورهای عضو تأسیس شد.
نفت ایران، پل پیروزی متفقین
زمانی که جنگ دوم جهانی آغاز شد تا 2 سال پس از آن، صنعت نفت ایران با اشکالات بسیاری روبه‌رو شد، پیشرفت‌های سریع قوای آلمان در اروپا سبب شد که بازارهای اروپایی شرکت نفت از دست آن برود و صادرات ایران محدود به بازارهای شرقی شود.
تاریخچه مناطق نفت‌خیز جنوب ایران
سابقه اکتشاف نفت در مناطق نفت‌خیز جنوب ایران به سال 1287 خورشیدی (1908 میلادی) می‌رسد، در این سال در پی تلاش چندساله حفاران و کاوشگران نفت در مناطق شمال‌غرب و جنوب کشور، نخستین چاه خاورمیانه با تولید اقتصادی، در میدان نفتون مسجدسلیمان حفر و در عمق 338 متری به نفت رسید.
جنگ جهانی اول و نفت ایران
در جنگ اول جهانی اهمیت نفت ایران برای امپراتوری بریتانیا بیش از پیش روشن شد، در حین جنگ و براثر انفجارهایی که عشایر محلی طرفدار آلمان مسبب آن بودند انتقال نفت به بندر آبادان برای مدتی قطع شد و پس از پنج ماه جریان نفت دوباره ازسر گرفته شد، نحوه تامین خسارت قطع جریان نفت سال‌ها محل اختلاف شرکت نفت با دولت بود.
سیاست‌های نفتی ایران پس از کودتای 28 مرداد 1332
سیاست‌های نفتی ایران پس از کودتای 28 مرداد 1332 تغییر کرد، با وجود آن‌که بر اساس قانون ملی شدن صنعت نفت، واگذاری امتیاز نفت ایران به بیگانگان ممنوع بود، اما دولت زاهدی با حمایت شاه، قراردادی موسوم به کنسرسیوم را برای واگذاری امتیاز استخراج و بهره‌برداری نفت ایران امضا کرد.​
کشف نخستین میدان نفتى خاورمیانه
پایه صنعت نفت ایران با امضاى امتیازنامه معروف دارسی در ٢٨ ماه مه ١٩٠١ گذارده شد.
جنگ نفتکش‌ها، آزمون سرنوشت‌ساز صنعت نفت
جنگ نفتکش‌ها و حملات نظامی عراق به تاسیسات نفتی ایران، نقطه عطفی در تاریخ 8 ساله دفاع مقدس به شمار می‌آید.
قانون نفت و قراردادهاى شرکت ملی نفت ایران
سال ١٣٣٦ یعنى ٣ سال پس از امضاى قرارداد کنسرسیوم نخستین قانون نفت ایران به تصویب رسید و به موجب این قانون امضاى قرارداد بر اساس مشارکت با سرمایه گذاران خارجى در خارج از ناحیه قرارداد کنسرسیوم میسر شد.
نقش نفت ایران در جنگ جهانی دوم
ورود ایتالیا به جنگ جهانی دوم حمل نفت را از طریق مدیترانه دچار مشکل کرد، از این رو صدور نفت ایران بشدت کاهش یافت، با گسترش جنگ و ورود ژاپن به جنگ جهانی، مناطقی که نفت متفقین را تامین می‌کرد از اختیار آن‌ها خارج شد و در نتیجه اهمیت نفت ایران برای متفقین به ویژه انگلیس افزایش یافت.
تشکیل شرکت نفت ایران و انگلیس
شرکت برمه و شرکت سندیکاى امتیازات، چند ماه پس از کشف نفت در مسجد سلیمان با یک سرمایه‌دار انگلیسى به نام لرد استراتکونا شرکت جدیدى با نام شرکت نفت انگلیس و ایران Anglo Persian Oil Company تاسیس کردند.
صفحه ۱ از ۲ ۲ بعدی »