سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶

PetroEnergy Information Network

گزارش

حمایت کامل وزارت نفت از متقاضیان احداث جایگاه‌های سی‌ان‌جی
طبق آماری که مسئولان شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران ارائه کرده‌اند، طی یک‌سال و نیم اخیر حدود 100درخواست احداث جایگاه به آن شرکت واصل شده است.بنابراین برخلاف آنچه که در وهله‌ نخست به نظر می‌رسد، با توجه به مؤلفه‌های کنونی سی‌ان‌جی نظیر فروش، قیمت و کارمزدها، هم‌چنان بخش خصوصی راغب به مشارکت در توسعه‌ جایگاه‌های سی‌ان‌جی است، بدون شک این میزان با افزایش کارمزدها بیشتر هم خواهد شد.
یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۲
تضمین امنیت سرمایه گذاری در ایران، پیام توتال به جهان
امضای قرارداد نفتی با شرکت فرانسوی توتال در کنار تمام امتیازهایی که برای صنعت انرژی کشورمان داشت، حاوی یک پیام روشن بود، این‌که ایران بازاری قابل اعتماد برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی است.
یکشنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۵
چند نکته درباره مخالفان قرارداد نفتی
این روزها اگر دنبال‌کننده تیترهای برخی روزنامه‌ها باشیم و برخی برنامه‌های صدا و سیما را درباره قرارداد با توتال نگاه کنیم، به‌ یقین به این می‌رسیم که کشور در زمینه نفت و گاز از دست رفته و خاکریز‌های عزت و غرور ایرانی تا لب سنگر آخر فتح شده است!
شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۲
توسعه صنعت نفت با بهره‎برداری صحیح از قراردادهای جدید نفتی
موضوع طراحی الگوی جدید قراردادهای نفتی برای توسعه صنایع نفت و گاز ایران مدت‎هاست که در محافل مختلف خبری و کارشناسی مطرح است، قراردادهای پیشین برای مشارکت با خارجی‎ها در توسعه این صنعت کارآیی خود را از دست داده و لازم بود برای جا نماندن از رقابت سخت در این حوزه الگوی قراردادهای نفتی نوسازی و بهینه شود.
شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۰
دلواپسی جنگی برای قرارداد توسعه فاز 11
«دلواپسی» هر روز شکل تازه‌ای به‌ خود می‌گیرد؛ یک روز برجام است و روز دیگر خرید ایرباس؛ یک روز FATF است و حالا هم قرارداد ایران با توتال. همان‌هایی که فراموش کرده‌اند ایران روزی نفت می‌داد و به جایش کالا تحویل می‌گرفت. همان‌ها که حالا می‌خواهند وزیر نفت را برای پاسخ درباره این ماجرا به مجلس بکشند؛ به روحانی نامه می‌نویسند و برای «توقف موقتی قرارداد توتال» طرح سه‌فوریتی تهیه می‌کنند.
چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۷
توتال و ترازوی میهن دوستی زنگنه و مخالفانش
شرکت توتال یک غول صاحب سرمایه و فناوری در صنایع نفت و گاز است و هر فعالیتی که برایش سودآوری بیشتر داشته باشد آن را در اولویت قرار می‌دهد، این غول نفتی در 20 سال سپری شده و در اوج تحریم‌های سرمایه گذاری در ایران دوبار تابوشکنی کرده و در کنسرسیوم ایرانی-فرانسوی-چینی توسعه فاز 11 شرکت کرده است.
سه شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۹
پاسخ منفی فراکسیون‌ها به تهیه طرح 3 فوریتی ضد قرارداد فاز 11
مخالفت با قرارداد توتال پشتوانه‌ای حدود دو سال دارد، از سال 94 یعنی زمانی که بحث مدل جدید قراردادهای نفتی با عنوان ipc در دولت مطرح شد، طیف مخالف دولت تنها یک حرف می‌زند و آن این‌که این مدل جدید قراردادی یعنی فروختن منابع و منافع ملی به خارجی‌ها.
سه شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۶
استقبال شرکت‌ها‌ی خارجی برای سرمایه گذاری در ایران
نشانه‌ها‌ حاکی از آن است که شرکت‌ها‌ی مختلف برای عقب نماندن از شرکت‌ها‌ی فرانسوی همچون توتال وارد مذاکره با ایران برای انجام سرمایه گذاری شده‌اند.
دوشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۲
پاسخ به ابهام‌های قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی
کمتر از یک هفته از امضای قرارداد شرکت ملی نفت ایران با کنسرسیومی به رهبری توتال‌ فرانسه و مشارکت CNPCI چین و پتروپارس برای طرح توسعه فاز 11 پارس‌جنوبی می‌گذرد و در همین مدت کوتاه این قرارداد در نوک پیکان منتقدان دولت قرار گرفته است، این انتقادها در حالی مطرح می‌شود که قطر در آن‌سوی این میدان مشترک با همه توان در حال تولید است.
دوشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۲
توتال برگشت، با «اولین»های بسیار
مهم‌ترین رویداد هفته گذشته در حوزه اقتصادی که به امضای قرارداد طرح توسعه بخش فراساحل فاز 11 پارس جنوبی با مشارکت شرکت توتال، شرکت ملی نفت چین (CNPCI) و شرکت ایرانی پتروپارس اختصاص داشت، سر و صداهای زیادی به پا کرد و بر صدر خبرهای رسانه‌های تراز اول جهان قرار گرفت.
یکشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۹
بهانه‌ای برای حل یک اختلاف
قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی با توتال از هر لحاظ قرارداد بزرگی است، چه از نظر ویژگی‌های خود قرارداد و چه از منظر شدت مخالفت‌ها و انتقادهایی که توسط عده‌ای صورت گرفت.
یکشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۵
ناشنوایی؛ دلیل انتقادات تکراری قراردادهای نفتی
در روز های اخیر حتی تلاش می شود شبهه ای جدید ایجاد گردد مبنی بر این که توسعه فاز 11 از عهده نیروهای داخلی بر می آمده و حتی اعلام می شود که پیمانکاران داخلی از این طرح خبر نداشته اند که این اظهارات آخر بسیار شگفت انگیز است و معلوم نیست چگونه پیمانکاران حالا دیگر پرسابقه نفتی که سال هاست در حوزه نفت و گاز طرح های بزرگی را در دست داشته اند از طرح توسعه نیمه کاره مانده فاز 11 پارس جنوبی خبر نداشته اند.
یکشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۰
سرمایه‌گذاری خارجی ارزان‌ترین راه تامین مالی نفت و گاز
ارزان‌ترین راه برای تامین مالی پروژه‌های صنعت نفت استفاده از سرمایه خارجی و مشارکت با شرکت‌های خارجی است، چراکه ما هم به منابع مالی به شدت نیاز داریم و هم به فناوری‌های پیشرفته و با چنین همکاری‌هایی می‌توانیم به این اهداف دست پیدا کنیم.
شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۳
ایران، ارزش بازگشت‌های متعدد را دارد
امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به‌عنوان آخرین فاز باقی‌مانده از این میدان عظیم گازی میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی شامل توتال فرانسه، CNCPI چین و شرکت ایرانی پتروپارس با سرمایه‌گذاری تقریبی پنج‌ میلیارد دلار که در هفته اخیر و با حضور مقام‌های ارشد کشورهای ایران، فرانسه و چین انجام شد، اقدامی بسیار مهم و شایان توجه است.
شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۹
انتقال پیام قرارداد ایران با توتال در وین
تنها چند روز پس از امضای قراردادی 4.8 میلیارد دلاری میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی به رهبری شرکت فرانسوی توتال و با توجه به پیامی که این قرارداد به جامعه اقتصادی اروپا ارسال کرده بود روز پنجشنبه (15 تیرماه) همایشی تحت عنوان«فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران» در شهر وین، پایتخت اتریش برگزار شد.
شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۷
مذاکره‌کنندگان شما به خوبی از منافع ایران دفاع کردند
من، روبه‌روی پاتریک پویانه، در طبقه دوم مهمانسرای نفت نشسته بودم که زنگنه در حلقه خبرنگاران، مشغول تشریح قانونی قرارداد توسعه فاز ١١ پارس جنوبی با شرکت توتال فرانسه بود. «طبق مصوبه دولت، یک هیئت هفت نفره باید عدم مغایرت قرارداد را با مصوبات دولت تطبیق می‌کردند که این هیات هفت نفره شامل چهار وزیر سابق و سه عضو برجسته بودند. این تیم هفت نفره به اتفاق آرا تایید کردند که متن قرارداد و ۱۴ پیوست آن مغایرتی با مصوبات دولت درباره شرایط عمومی، حقوق و ساختار قراردادهای نفتی ندارد.»
چهارشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۹
صفر تا صد قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی
امروز، 12تیرماه، قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیوم توتال، سی ان پی سی و پتروپارس (دوشنبه، 12 تیرماه) به امضا رسید.
دوشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۶
رد مفت‌فروشی
دلواپسان همچنان بر طبلی می‌کوبند که خالی است، ادعاهایشان را هیچکس تایید نمی‌کند، در این مدت بارها گفته‌اند ایران به سبب اختلاف‌های گازی با ترکیه، کوتاه آمده و گاز مجانی به این کشور صادر می‌کند، در‌ حالی که بارها از سوی مسئولان وزارت نفت تاکید شده که نباید یک ماجرای اقتصادی در قالب یک قرارداد، با دیدی سیاسی، سنجیده شود.
دوشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۲
اینجا قلب غرب کارون، موقعیت علی هاشمی
لهجه سالم، خیلی غلیظ است. تا عادت کنم، باید برایم هر جمله‌ای را تکرار کند. «میدونی تُهَل چیه؟» به نیزار می‌گویند. در گویش عربِ دشت آزادگان. اینجا هورالعظیم است. موقعیت علی هاشمی.
یکشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۱
نفت به سوی عدالت بیشتر
در پی دستور وزیر نفت برای رفع تبعیض در به‎کارگیری بانوان توانمند در صنعت نفت در این گزارش مهمترین دستورهای مهندس بیژن زنگنه در حوزه بانوان صنعت نفت در دولت یازدهم یادآوری می‎شود.
شنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۸
صفحه ۱ از ۵ ۲ ۳ ۴ ۵ بعدی »