سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷

PetroEnergy Information Network

یادداشت و تحلیل

رویکرد تخصیص اعتبار در صندوق توسعه ملی
نفت در خبرها آمده بود که رئیس صندوق توسعه‌ ملی ضمن بازدید از چند طرح صنعت نفت در منطقه‌ ویژه اقتصادی انرژی پارس، بر ضرورت تامین اعتبار این طرح‌ها از محل صندوق تاکید کرده است. چند ماه قبل نیز اعضای صندوق توسعه ملی و وزارت نفت در نشست مشترکی مقرر کرده بودند کارگروه ویژه بررسی ابزارها و محمل‌های تامین مالی صنعت نفت در چارچوب استانداردهای ملی و بین‌المللی تشکیل شود.
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۹
هدررفت انرژی پیش از رسیدن به مصرف‌کننده نهایی
نفت از مجموع روزانه 9.321 میلیون بشکه معادل نفت خام انرژی اولیه تولید شده در کشور، 5.47 میلیون بشکه در سیستم داخلی انرژی کشور وارد می‌شود که از این میزان تنها ۳.۶۸ میلیون بشکه به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد و به‌طور میانگین حدود ٤٠ درصد از انرژی اولیه عرضه شده در کشور، پیش از رسیدن به مصرف‌کنندگان نهایی تلف می‌شود.
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۸
گوهری بر الگوی اساطیر
به بهانه یادبود زنده‎یاد دکتر ابوالفضل قائمی
نفت شامگاه روز یکشنبه 16 دی‌ماه 1397، بدون شک لحظه غم‌انگیزی بر تاریخ صنعت بومی بالادستی کشور است. زمانی که شادروان دکتر ابوالفضل قائمی پس از ارائه بیش از 50 سال خدمت صادقانه به مهندسی نفت کشور در سن 73 سالگی دیده از جهان فروبست.
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۰
تقابل سیاسی با شفافیت در بودجه
یادداشتی در باب لایحه بودجه 98
نفت
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۱
بهینه‎سازی مصرف سوخت و هوای پاک
نفت آلودگی هوا به عنوان چهارمین عامل مرگ و میر در جهان شناخته می‌شود و بر اساس مطالعات انجام شده 10درصد از مرگ و میرهای موجود در ایران بر اثر آلودگی هوا اتفاق می‌افتد، به‌طوری که در سال 2016، آلودگی هوا سبب مرگ 33 هزار نفر در ایران شده است.
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۴
ضرورت تولید خودروهای کم مصرف
نفت موتورهای کنونی تولیدی برای خودروهای سواری در کشور، در بازه توانی 113-57 اسب بخار و بازه گشتاوری 148-101 نیوتن‌متر هستند و حجم این موتورهای چهار سیلندر 1.4 تا 1.8 لیتر با مصرف سوخت 7.2 تا 12.8 لیتر در 100 کیلومتر است. این فاصله بسیار زیاد با میانگین مصرف سوخت خودروها در دنیا بیانگر بیش از دو دهه عقب‌ماندگی در این عرصه است.
یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۲
سهم واقعی شرکت ملی نفت ایران از بودجه سال 98
نفت پیش‎بینی حدود 612 هزار میلیارد تومان درآمد و بیش از 573 هزار میلیارد تومان هزینه برای شرکت ملی نفت ایران در بودجه سال 98، برخی را به این گمان واداشته است که چندصد هزار میلیارد تومان از بودجه سال آینده به این شرکت اختصاص می‎یابد؛ حال آن‌که بدیهی است سهم شرکت ملی نفت ایران از درآمدهای حاصل از فروش نفت، گاز و میعانات گازی تنها 14.5 درصد است و ارقام منظور شده در جداول بودجه، با لحاظ سهم دولت و صندوق توسعه ملی است.
یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۷
صفحه ۱ از ۱۴ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰ بعدی »