چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

PetroEnergy Information Network

یادداشت و تحلیل

افزایش بهای سوخت، راهبرد تقویت عرضه
دولت و مجلس این روزها موضوع افزایش قیمت سوخت (بنزین و گازوییل) در محافل اقتصادی شنیده می‌شود. دولت در بودجه ١٣٩٧ محل مصرف منابع حاصل از واقعی‌کردن قیمت سوخت را پیش‌بینی کرده است. گویا دولت این‌بار به درستی در نظر دارد که متن قانون را اجرا کند.
یکشنبه ۰۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۱
نگاه عراق به دریای سرخ
نفت کشور عراق با تولید روزانه حدود چهار میلیون و 500 هزار بشکه نفت خام، در جایگاه دومین تولید کننده اوپک قرار گرفته است. این کشور با داشتن 143 میلیارد بشکه ذخایر نفت خام، پنجمین دارنده ذخایر نفت خام جهان شناخته می شود. بالغ بر 60 درصد از ذخایر نفت خام اثبات شده این کشور در پنج میدان نفتی در جنوب این کشور واقع شده اند.
یکشنبه ۰۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۷
نگاهی به فعالیت‌های ساخت داخل در صنعت نفت
نفت یکی از دغدغه‌های دائمی مسئولان کشور و همچنین مقام‌های وزارت نفت، مقوله‌ ساخت داخل و اتکا به توان داخلی بوده است. بخشی از مفهوم «ساخت داخل» ناظر بر توانایی مجموعه‌های بیرونی و ایرانی خارج از صنعت نفت بوده و بخشی نیز ناظر بر توان داخلی و درونی شرکت‌های زیر پوشش وزارت نفت است.
سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۶
معضل بیکاری و تنگنای مالی دولت
نفت بخشی از لایحه بودجه ۹۷ راهکار تامین منابع برای اشتغال را افزایش قیمت بنزین و گازوئیل عنوان کرده و مهمترین دلیل آن نیز رسیدن قیمت بنزین و گازوئیل به قیمت فوب خلیج فارس است.
سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۹
تا با کفش‎های کسی راه نرفته‎ایم، در باره راه رفتن او قضاوت نکنیم
نفت ٤٥ روز گذشت و جمله «کی خاموش می شود» از سایت‌های مواجب بگیر روزانه گوش فلک را کر می‌کند. ساده بگویم آگاهید که در همان فاصله و دورادور منافع شخصیتان را بر منافع ملی ترجیح می‌دهید همانطور که با دیکتاتوری اداری و عدم دانش فنی و تخصصی فقط آشنا به آچار لوله گیر و آچار فرانسه بر مغزها کوبیدید.
سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۹
ریسک نفتی بودجه
نفت یکی از ارقام کلیدی در اقتصادهای وابسته به نفت مانند ایران، قیمت محاسباتی نفت است که سالیان متمادی همراه و همگام لوایح بودجه بوده است.
دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۵
پیچیدگی‎های ویژه رگ‎سفید چیست؟
نفت در هفتمین هفته از وقوع حادثه فوران چاه شماره ۱۴۷ رگ سفید، لهیب آتش همچنان زبانه می‌کشد. شعله‌های سرکش چاه ۱۴۷ تا کنون یازده بار تلاش مردان مناطق نفت خیز و ملی حفاری را از سر گذرانیده است و همچنان مردان فنی تیم در فکر تدبیری نو با استفاده از ابزاری تلفیقی برای حمله بعدی هستند.
دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۴
« قبلی ۱ ۲ ۳ صفحه ۴ از ۱۵ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰ بعدی »