چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷

PetroEnergy Information Network

دوشنبه / ۱۷ دی ۱۳۹۷ / ۱۴:۱۸
سرویس : نفت
کد خبر : ۲۸۶۷۲۱
گزارشگر : ۶۹۱

نقش برجسته پروژه‎های پژوهشی در توسعه صنعت حفاری

رئیس پژوهش و فناوری شرکت ملی حفاری ایران بر نقش برجسته پروژه‎های پژوهشی در توسعه صنعت حفاری کشور تاکید کرد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی حفاری ایران، هادی محمدی گفت: دستیابی به فناوری‎های کلیدی از طریق پروژه‎های پژوهشی یکی از گذرگاه‎های روند توسعه و پویایی صنعت راهبردی حفاری در کشور است.

وی افزود: برخورداری از فناوری‎های نو با طراحی و اجرای پروژه‎های پژوهشی افزون بر نقش محوری در بومی‎سازی قطعه‎ها و تجهیزات پرمصرف، از نظر فناوری‌محور بودن صنعت حفاری اهمیت ویژه‎ای دارد، زیرا این صنعت در جهان با رشد فزاینده همراه است.

وی با بیان این‎که شرکت‎های دارای فناوری صنعت حفاری با همکاری مراکز علمی پژوهشی، نسل جدیدی از تجهیزات این صنعت را به بازار عرضه می‎کنند، اظهار کرد: شرکت ملی حفاری ایران افزون بر به‌کارگیری فناوری‎های روزآمد با برقراری ارتباط منسجم با دانشگاه‎ها و پارک‎های علم و فناوری کشور توانسته است بخشی از نیازمندی‎های این صنعت را پیرامون فناوری جدید بومی‎سازی کند.

محمدی در همین زمینه به همکاری و هم‎افزایی با استادان، پژوهشگران و شرکت‎های دانش‌بنیان در قالب پروژه‎های پژوهشی و پایان‎نامه‎های تحصیلات تکمیلی اشاره کرد و گفت: شرکت ملی حفاری ایران با تدوین دانش فنی، طراحی و ساخت تجهیزات و سیستم‎ها به فناوری‎های مختلفی در این باره دست یافته و به نام خود ثبت کرده است.

 رئیس پژوهش و فناوری شرکت ملی حفاری ایران افزود: از جمله این پروژه‎ها طراحی و ساخت سامانه سطحی نمودارگیری از چاه‎های نفت و گاز با همکاری پژوهشکده الکترونیک دانشگاه صنعتی شریف، سامانه شبیه‎ساز کنترل فوران ثابت و قابل حمل با همکاری مرکز تحقیقات حفاری دانشگاه چمران اهواز و نمودارگیری ابزار درون‎چاهی با همکاری پارک علم و فناوری خوزستان است.

 وی تدوین مجموعه مقررات تخصصی صنعت حفاری  با همکاری دانشگاه صنعت نفت، طراحی و ساخت یونیت نمودارگیری از سیال حفاری (MUD LOGGING) با همکاری دانشگاه تهران، ساخت ابزار مکان‌یابی مغناطیسی برای هدایت حفاری  و جهت‌یابی حفاری (MWD) با همکاری دانشگاه امیرکبیر، طراحی و ساخت دستگاه لوله مغزی سیار با همکاری جهاد دانشگاهی را بخش دیگری از دستاوردهای این حوزه برشمرد.

محمدی تصریح کرد: هم‎اکنون نیز پروژه طراحی و ساخت ابزارهای گاما، پالسر مثبت و جایرو از مجموعه خدمات ویژه حفاری با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر، سامانه مخلوط نمایی سیمان و مواد پودری با دانشگاه چمران اهواز و پروژه اصول جامع طراحی مهندسی حفاری ساخت چاه در ایران با دانشگاه صنعت نفت در مراحل آغازین اجرا قرار دارد.


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید