چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

PetroEnergy Information Network

یادداشت

صنعت نفت و حمایت از کالای ایرانی
در روزهای گذشته وزیر نفت در جمع نمایندگان به یکی از اولویت‌های کاری صنعت نفت اشاره کرد که در سال‌های گذشته کمتر مورد توجه دولتمردان و قانونگذار قرار داشته است و آن «نیاز صنعت نفت به نوسازی تجهیزات و تأسیسات» است.
افسانه تزریق گاز
در قول عموم و حتی نوشته‌های برخی افراد حوزه نفت، اشاره‌ای «افسانه‌ای» به اهمیت تزریق گاز می‌شود. افسانه‌ای بودن در اینجا، به معنای دروغ یا اشتباه بودن نیست، بلکه بیشتر به کیفیت علمی بررسی مسئله بازمی‌گردد. اینجا قرار است چند سوال درباره این موضوع داشته باشیم.
سیاست‌های نفتی آمریکا؛ دستیابی به اهداف خاص
در حالی که کشورهای تولیدکننده نفت عضو و غیر عضو اوپک می‌کوشند با اتخاذ تدابیر خاص از جمله اجرای طرح کاهش و تثبیت سطح تولید، ثبات را به بازار قیمت نفت بازگردانند، دولت ترامپ تلاش می‌کند با افزایش تولید، بازارهای جهانی را تحت تاثیر قرار دهد.
تحول در محیط زیست خوزستان با نیروگاه‌های سبز، گاز مشعل و معاهده پاریس
احداث نیروگاه‌های پراکنده با استفاده از گازهای ارسالی به مشعل می‌تواند در کمتر از یک سال و نیم حداقل 1000 مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور بیفزاید.
اولویت مناطق نفتخیز جنوب در سال حمایت از کالای ایرانی
توجه به نیروی انسانی، تداوم ساخت داخل و برون‌سپاری
صادرات گاز به پاکستان و نعل وارونه مخالفان دولت
موضوع صادرات گاز به پاکستان ماجرای 15 ساله است، پاکستان همواره از اجرای تعهدهای خود در قبال این قرارداد طفره رفته است.
اما و اگرهای نوسان صادرات نفت
بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده، ایران در ماه مارس 2 میلیون و 400 هزار بشکه نفت و میعانات گازی به مقصد کشورهای آسیایی و اروپایی صادر خواهد کرد که ممکن است این میزان با فروش تک‌محموله افزایش پیدا کند. کاهش صادرات نفت در ماه‎های اخیر هم بی‎دلیل نبوده است...
حضور صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در همایش ملی صنعت سبز
نوزدهمین همایش سالانه انتخاب صنایع سبز کشور در 30 بهمن ماه امسال در پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد که در آن 43 واحد صنعتی، خدماتی صنعت نفت، گاز و پتروشیمی به عنوان واحدهای سبز معرفی شدند.
توافق اوپک و غیر اوپک؛ ایده‌ای جذاب با چالش‌های فراوان
همکاری کشورهای عضو و غیر عضو اوپک برای کاهش و تثبیت سطح تولید نفت که رویدادی قابل توجه در بازارهای جهانی به شمار می‌آید و سبب افزایش قیمت نفت شده، ابعاد تازه‌تری به خود گرفته است.
صنعت نفت و تناقضات دلواپسی
در شرایطی که امضای قراردادهای نفت و گاز با شرکت‌های بین‌المللی با دشواری‌های بسیار روبه‌رو شده، نقشه راه جریان مخالف دولت در حوزه صنعت نفت نه همفکری و همراهی، که استفاده از ناکامی‌ها به عنوان ابزار فشار است.
سنگینی سایه سیاست بر قراردادهای نفتی
صنعت نفت از دوره پسابرجام بیشترین بهره را از محل افزایش تولید، صادرات نفت و بازگشت سریع و مقتدرانه به بازار نفت برد که موفقیتی بزرگ برای این صنعت به شمار می‌آید، اما این روند با وجود تحرکات مثبت در جذب شرکت‌های خارجی برای حضور و مشارکت در طرح‌های توسعه‌ای بالادستی، در ادامه دچار مسائلی شد.
تعیین سقف پاداش بازنشستگی و دست بردن در جیب کارکنان نفت
نزدیک به 110 سال است که درآمدهای حاصل از فروش نفت تامین کننده بخش اعظم بودجه اداره کشور است. کشف نفت در مسجد سلیمان در سال 1908 و هم عصر با حکومت قاجار در ایران اتفاق افتاد و آرام آرام رفاه و آبادانی که رهاورد حاصل از ورود درآمدهای نفتی به اقتصاد ایران بود چنان در ساختار زندگی ایرانی رخنه کرد که امروزه حتی تصور حذف پول نفت در بودجه یک خواب آشفته برای اقتصاد ایران است.
​انرژی؛ دروازه گسترش روابط ایران و هند
به بهانه سفر رئیس جمهوری به هند
حسن روحانی، رئیس جمهوری در حالی فردا عازم دهلی نو برای گسترش روابط میان ایران و هند است که انرژی و نفت نقشی بسزا در این روابط دارد. فروش نفت، گاز و علاقه‌مندی شرکت‌های هندی برای حضور در طرح‌های نفتی ایران از محورهای همکاری 2 کشور در بخش انرژی است.
این بمب ساعتی را دریابید
برخی تاسیسات و تجهیزات صنعت نفت آنقدر قدیمی است که می‌توان آنها را به بمب ساعتی توصیف کرد، بمبی که هر لحظه آماده انفجار است و خسارت‌های جانی و مالی آن قابل برآورد نیست.
افت قیمت نفت؛ دلایل و دورنما
عوامل متعددی از رویدادها و تحولات سیاسی گرفته تا رخدادهای اقتصادی در گوشه و کنار جهان بر قیمت نفت در بازارها تاثیرگذار هستند، به نحوی که یک رویداد سیاسی یا اقتصادی می‌تواند قیمت نفت را افزایش یا کاهش دهد.
منابع مالی پنهان در توسعه حمل‌ونقل عمومی
اجرای سیاست نوین تامین مالی که می‌توان از آن به‌ عنوان یک منبع پنهان یا منابع حاصل از صرفه‌جویی در مصرف انرژی نام برد،افزون بر افزایش بهره‌وری در حوزه انرژی، زمینه افزایش رفاه، رونق تولید، ایجاد اشتغال و رفع مخاطراتی مانند آلودگی هوا در شهرهای بزرگ را فراهم می‌کند.
نشست خبری وزیر نفت و چند نکته
نشست خبری وزیر نفت به مناسبت دهه فجر، دیروز (یکشنبه، 15 بهمن‌ماه) برگزار شد و بیژن زنگنه در مدت حدود 2 ساعت به پرسش‌های متعدد رسانه‎های داخلی و خارجی پاسخ داد؛ پاسخ‎هایی در خور تامل و توجه.
نگاهی به صنعت پالایش ایران از پنجره برجام
تردیدی نیست پس از مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 و لغو تحریم‌های ظالمانه، بیشترین سود از این فرصت نصیب صنعت نفت ایران شد. صنعت نفت ایران طلیعه‌دار بزرگ‌ترین دستاوردهای برجام شد و از این رهگذر، آب رفته را به جوی برگرداند و یک بار دیگر نام ایران زمین در جهان درخشیدن گرفت.
صفحه ۱ از ۸ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ بعدی »