دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷

PetroEnergy Information Network

تاریخ نفت

بالاترین خسارت تاریخ نفت به محیط زیست
شرکت بریتیش پترولیوم با پرداخت 18 میلیارد و 700 میلیون دلار خسارت با شاکیان پرونده نشت نفتی این شرکت در خلیج مکزیک در سال 2010 که بالاترین خسارت تاریخ نفت به محیط زیست بود به توافق می‌رسد.
بازخوانی حمله آمریکا به 4 سکوی نفتی ایران
طی سال‌های ۱۳۶۷ و ۱۳۶۸ بر اساس ادعایی که بعدها در محاکم بین‌المللی مردود شناخته شد، در مجموع به چهار سکوی نفتی ایران حمله کرد و ضمن انهدام آن‌ها سبب شد که ایران ظرفیت استخراج و صادرات ۵۲۰ هزار بشکه نفت در روز را از دست بدهد.
نفت سفید، خون گرمی که همواره می‌سوزد
نفت سفید، دهکده‌ای کوچک در همسایگی مسجدسلیمان، گرچه همه تاریخ را به ما نشان نخواهد داد، اما دست کم بخش مهمی از تاریخ نفت ایران را در خود داشته و به ما عرضه می‌کند.
کنسرسیوم و طرح تعدیل نیروی کارگری
قطع صادرات نفت ایران در زمان دکتر محمد مصدق که به سبب تحریم قدرت‌های غربی به وقوع پیوست، صنعت نفت ایران را تحت فشار قرار داد و دولت را در تامین هزینه‌های جاری با مشکلات فراوانی رو به رو ساخت.
تاریخچه نفت و انواع نفت‌ خام در جهان
نفت خام انواع مختلفی دارد که بیش از ۷۰ نوع آن به مقدار تجاری، تولید و در بازار معامله می‌شود.
رادیناس شوش باستان، کهن‌ترین چاه نفت تاریخ جهان
رادیناس، کهن‌ترین چاه نفت تاریخ جهان، در ایران و در زمان هخامنشیان مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.
عمیق‌ترین سکوی نفتی جهان
سکوی نفتی پردیدو، هم‌ اکنون سنگین‌ترین و عمیق‌ترین سکوی نصب شده جهان با پایه بتونی در آب‌های بسیار عمیق و یک شاهکار مهندسی است.
عمیق‌ترین چاه نفتی دنیا کجاست؟
در بخش خاور دور روسیه که دما به زیر منفی 35 درجه هم می‌رسد و بیشتر ساکنان آن گوزن‌های قطبی هستند، طولانی‌ترین و عمیق‌ترین چاه نفت جهان حفر شده‌ که 12کیلومتر در عمق زمین و 11 کیلومتر در زیر اقیانوس کشیده شده است.
فوران نخستین چاه نفت جهان
149 سال پیش در روز 27 اوت سال 1859 میلادی نفت برای نخستین بار از زیر زمین به بیرون فوران کرد و نخستین چاه نفت جهان در آمریکا به نفت رسید، این واقعه در ایالت پنسیلوانیا واقع در شمال شرقی آمریکا در نزدیکی تیتوسویل در محلی به نام اولد کریک رخ داد.
تاریخ نفت ایران و خاورمیانه
بررسی تاریخ ایران به‌ویژه در سده حاضر بدون توجه به نقش نفت در تحولات آن، ناقص خواهد بود، داستان پیدا شدن نفت در ایران، استخراج و صادرات آن در این دوران، از مهم‌ترین متغیرهای اثرگذار بر عملیات، فرهنگ، اقتصاد و مسائل اجتماعی ایران‌زمین است.
صفحه ۱ از ۲ ۲ بعدی »