تکمیل طولانی ترین خط لوله انتقال گاز ترش در خلیج فارس تا پایان امسال

عملیات تمیزکاری و توپک رانی خط لوله سیری- عسلویه طی روزهای آینده کلید می خورد و این خط لوله تا پایان امسال نهایی و تکمیل می شود.

مدیر امور تولید شرکت نفت فلات قاره ایران در گفتگو با خبرنگار شانا اعلام کرد: بهره برداری از خط لوله سیری- عسلویه منوط به انجام تمیزکاری و توپکرانی بود که با آغاز این عملیات طی روزهای آینده، پیش بینی می شود این خط لوله تا پایان امسال تکمیل و نهایی شود. 

محمدباقر سلیمانی با بیان این مطلب افزود: با توجه به طول این خط لوله که حدود 300 کیلومتر است، عملیات توپکرانی زمانبر است و حداقل به هشت ماه زمان نیاز دارد. 

وی از پایان تعمیر خط لوله سلمان- سیری نیز خبر داد و اظهار داشت: این خط لوله می تواند تا چند سال، پاسخگوی نیاز انتقال گاز از سکوی سلمان به سیری باشد و در عین حال همچنان امکان احداث خط لوله ای جدید برای پاسخگویی به نیازهای درازمدت ما در آن منطقه وجود دارد. 

بر پایه این گزارش، قرارداد پروژه انتقال گاز از جزیره سیری به عسلویه  و احداث خط لوله اتصال به تأسیسات موجود در عسلویه و سیری بر اساس مصوبه هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران در باره ضرورت اتصال شبکه خطوط لوله دریا به خشکی برای انتقال روزانه بیش از ٥٠٠ میلیون فوت مکعب گاز ترش میدان نفتی سلمان شهریور ماه ۸۷ امضا شد. احداث ۱۵ کیلومتر خط لوله خشکی به قطر ۳۲ اینچ در عسلویه و جزیره سیری نیز از جمله فعالیت های این پروژه است.

با به بهره برداری رسیدن این خط لوله، گازهای تولیدی میدان سلمان برای شیرین سازی به پالایشگاه های فاز 6، 7 و 8 پارس جنوبی منتقل می شود.

شرکت مهندسی و توسعه نفت به عنوان کارفرما اصلی پروژه و شرکت توسعه پتروایران به عنوان پیمانکار اصلی این خط از تاسیسات جزیره سیری تا منیفولد عسلویه است.

 

 


کد خبر 218403

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =