۵ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۷:۵۶
  • کد خبر: 241616

درآمد حاصل از تک نرخی شدن بنزین صرف توسعه کشور و خدمات عمومی می‌شود

به گزارش گروه تلکس شانا به نقل از روزنامه ایران، در سومین روز از سومین ماه سال جاری دولت از طرح جدید خود برای تک نرخی کردن بنزین رونمایی کرد. براساس این طرح قیمت بنزین معمولی با یک نرخ (1000 تومان) در کشور عرضه خواهد شد که با از بین رفتن اعتبار ذخیره بنزین 700 تومانی کارت‌های سوخت از شهریور ماه امسال در عمل تک نرخی شدن بنزین عملیاتی می‌شود.

 با وجودی که از سال‌ها پیش تک نرخی کردن سوخت بویژه بنزین در دستور دولت‌ها بود ولی دولت یازدهم این طرح را اجرایی کرد. هرچند درخصوص نحوه اطلاع‌رسانی از این طرح که در ابتدا با سکوت مسئولان همراه بود نقدهای بسیاری وجود دارد، اما کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی به استقبال از این طرح رفته‌اند و اجرای آن را برای اقتصاد ملی مطلوب ارزیابی کرده‌اند.

به اعتقاد آنها هم اکنون در تمام کشورهای دنیا تک نرخی بودن سوخت در حال اجراست و هر چه دولت‌ها از یارانه‌ای که به بخش انرژی پرداخت می‌کنند بکاهند و فاصله بگیرند بهتر می‌توانند برنامه‌های اصلاح اقتصادی خود را پیش ببرند.

بنزین هزار تومانی در سبد خودروها بود
محمد خوش چهره کارشناس اقتصادی درباره تک نرخی شدن قیمت بنزین و آثاری که این بخش بر اقتصاد خواهد داشت به خبرنگار ایران گفت:اگر بخواهیم در مورد تک نرخی شدن قیمت بنزین به صورت انتزاعی و مجرد صحبت کنیم این تصمیم یک اقدام مالی ساده از سوی دولت بود.در حقیقت معتقدم افزایش قیمت بنزین رخ نداده و در این مقطع تنها تغییر قیمت از سهمیه‌بندی به آزاد است.وی افزود:حدود از 70میلیون لیتر مصرف روزانه بنزین در کشور بیش از چهار پنجم به صورت آزاد مصرف می‌شد از این‌رو برداشته شدن سهمیه بنزین نمی‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند و حتی می‌توان گفت اتفاق جدیدی رخ نداده است.

خوش چهره با بیان اینکه دولت باید اعلام کند درآمد حاصل از تک نرخی شدن بنزین و برداشته شدن سهمیه‌ها را صرف چه اموری می‌کند، تصریح کرد: اگر دولت درآمد حاصل از تک نرخی شدن بنزین را برای تأمین کسری یارانه برنامه ریزی کند می‌تواند به موفقیت‌هایی برسد.

دولت باید این درآمد را در پرداخت یارانه به دهک‌های کم درآمد اصلی و ایجاد فرصت‌های شغلی برای این افراد هزینه کند قطعاً در چنین شرایطی قطع سهمیه بنزین برای خودروهای شخصی قابل توجیه و دفاع است. وی تأکید کرد: تصمیم‌گیری در مورد تک نرخی شدن بنزین باید از جنبه‌های مختلف چون جغرافیایی، سیاسی، امنیتی و اجتماعی مورد بررسی قرار گیرد.باید ببینیم حرکت دولت با درک جامع نسبت به موارد یاد شده است یا تصمیم ساده مالی بوده است.

این کارشناس اقتصادی در ادامه افزود: ما در یک فضای بشدت خاص، پیچیده و اگر دقت نکنیم شکننده از نظر ملی و فراملی هستیم لذا هر تصمیمی باید با دقت باشد. عموم مردم با بنزین 1000 تومانی باک ماشین‌های خود را پر می‌کردند و به همین دلیل اتفاق خاصی رخ نداده است. وی گفت:اگر مصرف عموم مردم با قیمت 1000 تومان نبود قطعاً تبعات منفی این تصمیم زیاد بود ولی به علت پایین بودن میزان سهمیه بنزین دیدیم که تک نرخی شدن تبعات منفی حداقلی خواهد داشت.

بنزین تک نرخی مصرف را کاهش می‌دهد
علی مزیکی، عضو هیأت علمی مؤسسه عالی مدیریت و برنامه‌ریزی در خصوص تک نرخی شدن بنزین به خبرنگار <ایران> گفت: چند نرخی بودن برای هیچ کالایی مزیت نیست و در هیچ اقتصادی از آن استقبال نمی‌شود. وی افزود: مثلاً در مورد بنزین دو نرخی مردم خود را موظف می‌دانند سهمیه دریافتی را استفاده کنند حتی اگر نیازی به آن نداشته باشند،

بنابراین به نظر می‌رسد بنزین تک نرخی موجب کاهش مصرف نیز خواهد شد. وی با بیان اینکه با افزایش قیمت بنزین نرخ آن هنوز نسبت به نرخ جهانی کمتر است، گفت: در شرایط فعلی بهتر است دولت نرخ بنزین را بتدریج افزایش دهد. به گفته مزیکی دولت می‌تواند در نقاط مختلف کشور نرخ متفاوتی برای بنزین تعیین کند، مثلاً در مناطق مرزی که قاچاق بنزین وجود دارد بهتر است نرخ‌ها بالاتر باشد.

وی تأکید کرد: افزایش قیمت بنزین تنها راه حل مؤثر برای کاهش مصرف نیست، بلکه عوامل دیگر مانند گرفتن عوارض از خودرو‌های فرسوده یا خودرو‌های با مصرف بالا راه حل‌های دیگر کاهش مصرف است.

مزیکی با اشاره به قیمت بالای بنزین جهانی گفت: در کشور ما مردم فقط پول بنزین را پرداخت می‌کنند و پولی بابت آلوده کردن هوا از آنان گرفته نمی‌شود.

وی همچنین گسترش و نوسازی حمل و نقل عمومی را راهکار دیگر در کاهش مصرف بنزین نام برد و گفت: سیستم حمل و نقل عمومی در تهران تا حدودی گسترش یافته اما در بسیاری از شهرها مردم مجبورند برای رفت و آمدهای روزانه فقط از خودروهای شخصی استفاده کنند و چاره‌ای جز مصرف بنزین ندارند و در این مناطق گزینه حمل و نقل عمومی برای مردم وجود ندارد.

وی گفت: افزایش قیمت بنزین برای کسانی که چاره‌ای جز استفاده از خودرو شخصی ندارند باعث افزایش هزینه خانوار می‌شود بنابراین دولت موظف است همزمان با افزایش قیمت بنزین زمینه گسترش حمل و نقل عمومی را نیز فراهم کند.

نظارت بر حمل ونقل عمومی را بیشتر کند
حسن مرادی استاد دانشگاه تهران نیز در گفت‌وگو با <ایران> با اشاره به اینکه بر اساس قانون هدفمندی یارانه‌ها دولت ملزم است سالانه قیمت حامل‌های انرژی را افزایش دهد، گفت: افزایش قیمت بنزین برای جبران هزینه‌های ناشی از هدفمندی یارانه‌ها و پرداخت یارانه نقدی است، بنابراین طبیعی بود که امسال قیمت بنزین افزایش یابد.

به گفته مرادی افزایش سالانه نرخ بنزین در دولت هشتم آغاز شد و بنابر قانون و تصویب مجلس ششم دولت باید سالانه قیمت بنزین را 20 درصد افزایش می‌داد اما دولت نهم افزایش 20 درصد سالانه را اعمال نکرد و قانون هدفمندی را اجرا کرد. این استاد دانشگاه افزود: تک نرخی شدن بنزین می‌تواند عامل کاهش دلالی‌ها باید باشد.

مردم باید برنامه‌ای برای تغییر رفت و آمد و کاهش خودروهای تک سرنشین داشته باشند. مرادی گفت: بنزین سهمیه‌ای و چند نرخ مشکلاتی مانند رانت، قاچاق و فروش سهمیه را به همراه داشت اما با این وجود بهتر بود دولت راهکاری را در نظر می‌گرفت تا قیمت بنزین برای همه دهک‌ها یکسان نباشد و یارانه به دهک‌های پایین بابت مابه‌التفاوت نرخ بنزین پرداخت می‌کرد. وی افزود: با تک نرخی شدن بنزین و به کار‌گیری درآمد حاصل از آن در راه توسعه کشور و رفع عقب ماندگی امیدوارم دیگرشاهد توزیع یارانه نقدی به شکل ناکارآمد به ثروتمندان و تعطیل کردن تولید نباشیم.

مرادی خاطرنشان کرد: دولت باید قیمت بنزین را بتدریج به قیمت‌های فوب(قیمت عرضه) خلیج فارس نزدیک کند که با این کار قطعاً مصرف بنزین کاهش خواهد یافت. وی گفت: البته نکته مهم این است که افزایش نرخ نباید بر قیمت‌های حمل و نقل عمومی اثر منفی بگذارد و دولت و دستگاه‌های مسئول باید نظارت خود را برای جلوگیری از نرخ کرایه وسایل حمل و نقل عمومی بویژه تاکسی‌ها بیشتر کنند.

کد خبر 241616

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =