مطالعه آبهای عمیق برای صادرات گاز به عمان در دستور کار قرار گرفت

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران گفت: مطالعه آبهای عمیق به عنوان یکی از مسیرهای صادرات گاز به عمان در دستور کار 2 کشور قرار گرفت.

علیرضا کاملی در گفتگو با خبرنگار شانا درباره پروژه صادرات گاز ایران به عمان با اشاره به این که 2 مسیر برای صادرات گاز به این کشور تعیین شده است، تصریح کرد: انتقال گاز از طریق آبهای کم عمق و آبهای عمیق به عنوان 2 مسیر برای ارسال گاز ایران به عمان تعیین شده است.

وی با بیان این که قرار شد مطالعه انتقال گاز ایران به عمان افزون بر آبهای کم عمق از طریق آبهای عمیق هم در دستور کار قرار گیرد، تصریح کرد: مسیر آبهای عمیق برای صادرات گاز به عمان ضمن این که نسبت به مسیر دیگر کوتاهتر است، نیاز به دریافت مجوز از دیگر کشورها ندارد و دارای بخشهای مشترک بویژه در آبهای ساحلی 2 طرف با مسیر کم عمق است.

به گفته کاملی، قرار است تصمیم نهایی پس از مطالعه هر 2 مسیر، گرفته شود.

به گزارش شانا، انجام مطالعه صادرات گاز ایران به عمان در 2 بخش خشکی و دریایی تعریف شده است که مطالعه بخش دریایی آن به شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران (IOEC) و مطالعه بخش خشکی صادرات گاز آن به شرکت مهندسین مشاور پارس داده شد.

کار مطالعه بخش خشکی این پروژه از رودان به کوه مبارک و به طول تقریبی 200 کیلومتر و کار مطالعه بخش دریایی این پروژه از کوه مبارک به بندر صحار نیز به طول تقریبی 200 کیلومتر در دست انجام است.

کاملی پیش تر نیز در گفتگو با شانا درباره این که برای احداث این خط لوله به چه مدت زمانی نیاز است، با تاکید بر این که تا زمانی که نتایج بررسیها و مطالعه تدوین نشود و عملی بودن آن مشخص نشود شاید نتوان مذاکرات را به صورت جدی درباره دیگر بخشهای قرارداد به پیش برد، افزوده بود: با این حال اکنون مقدمات لازم به منظور انجام مذاکرات دیگر برای قراردادهایی که به این خط لوله مربوط می شود، از جمله تشکیل شرکت مشترک (JV) و قرارداد خرید و فروش گاز در دست اجراست تا بتوان صرفه جویی زمانی در این باره داشت.

مدیرعامل شرکت ملی صادارت گاز ایران تصریح کرده بود: به محض پایان مطالعات و امضای قرارداد برای ساخت این خط لوله حدود 2 سال زمان نیاز است تا این خط لوله به همراه دیگر تجهیزات از جمله ایستگاههای اندازه گیری و تقویت فشار که در خاک ایران قرار خواهد داشت، احداث شود.

براساس توافق سال ٢٠١٣ میان دو کشور، قرار است برای 15 سال گاز ایران از طریق خط لوله به عمان صادر شود، با توافق که اخیرا میان طرفین انجام شده حجم قرارداد صادرات گاز به این کشور به میزان 50 درصد یعنی به 42 میلیون مترمکعب در روز افزایش پیدا کرده است که ارزش بسیار بالایی دارد و سبب تحکیم روابط دو کشور می شود.

کد خبر 266973

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =