محصولات پتروشیمی باید در بورس کالا عرضه شود

رئیس شورای رقابت گفت: رای شورا درباره حضور محصولات پتروشیمی در بورس کالا لازم الاجراست و پتروشیمی‌ها و صنایع پایین دستی می‌توانند با سهولت به انجام معامله در این فضای شفاف بپردازند.

به گزارش شانا، رضا شیوا ادامه داد: حدود سه ماه پیش که بحث خروج معاملات محصولات پتروشیمی از بورس کالا مطرح شد، شورای رقابت به این موضوع ورود کرد و به مرکز ملی رقابت ماموریت داد تا با تشکیل کارگروهی تخصصی این بحث را با جدیت پیگیری کند.

وی گفت: کارگروهی متشکل از نمایندگان صنایع بالادستی و پایین دستی پتروشیمی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت نفت، شرکت ملی صنایع پتروشیمی، بورس کالای ایران و نمایندگان شورای رقابت در مرکز ملی رقابت تشکیل شد و موضوع خروج معاملات پتروشیمی از بورس کالا به طور تخصصی در چندین جلسه بررسی شد.

رییس شورای رقابت با بیان این‌که بورس کالا متعهد شده موانع حضور محصولات پتروشیمی و صنایع پایین دستی در این بازار را برطرف کند افزود: پتروشیمی ها و صنایع پایین دستی می‌توانند با سهولت به انجام معامله در فضای شفاف بورس کالا بپردازند.

وی با تاکید بر لزوم شفافیت و رصد دائمی معاملات محصولات پتروشیمی، گفت: بورس کالا، همه ویژگی‌های یک بازار شفاف و رقابتی را داراست و با مصوبه اخیر شورای رقابت و همچنین تشکیل کارگروهی برای رصد معاملات پتروشیمی‌ها، مشکلی در رابطه با این معاملات وجود ندارد.

شیوا تصریح کرد: در دستورعمل شورای رقابت نحوه معاملات و محاسبه قیمت پایه محصولات نیز آمده و به منظور اجرای درست بندهای این دستورعمل، کارگروه مذکور بر روند معاملات بورس کالا نظارت خواهد کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که اگر پتروشیمی‌ها براساس مصوبه شورای رقابت، محصولات خود را در بورس کالا عرضه نکنند یا بخشی از آن را راهی بازار آزاد کنند چه برخوردی با آنها خواهد شد گفت: شورای رقابت یک نهاد فراقوه‌ای اقتصادی و قضایی بوده و صدور رأی توسط شورای رقابت لازم الاجراست؛ به این ترتیب اگر شرکتی براساس دستورالعمل این شورا عمل نکند، پرونده‌اش بررسی شده و حکم آن شرکت در خود شورا صادر خواهد شد. البته باید بر این موضوع تاکید کنم که تصمیم‌های گرفته شده به نفع صنعت پتروشیمی و منافع ملی است، اما اگر شرکتی به هر دلیلی از مصوبه شورای رقابت پیروی نکند، روزگار سختی در انتظار آن شرکت خواهد بود.

رئیس شورای رقابت در پایان درباره موضوع خوراک پتروشیمی‌ها گفت: در مصوبه شورای رقابت به حوزه خوراک پتروشیمی‌ها ورود نشده و روند معاملات خوراک پتروشیمی‌ها میان مجتمع‌ها همانند سابق است.

کد خبر 270048

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =