طول شبکه انتقال گاز ایران به 45 هزار کیلومتر می‌رسد

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز گفت: با افزایش طول خطوط فشار قوی انتقال گاز به 45 هزار کیلومتر، افزون بر بهبود کیفیت توزیع گاز در کشور و ارتقای تاب‌آوری شبکه گاز، جایگاه تجارت بین‌المللی گاز ایران تثبیت می‌شود.

حسن منتظر تربتی، درباره چشم‌انداز توسعه خطوط انتقال گاز کشور به خبرنگار شانا گفت: هم‌اکنون 36 هزار کیلومتر خطوط لوله انتقال گاز در سراسر کشور به بهره‌برداری رسیده که در افق 1404 طول آن به 45 هزار کیلومتر می‌رسد.

وی افزود: افزایش 9 هزار کیلومتری شبکه انتقال گاز در ایران مزایای فراوانی دارد، به‌طوری‌ که از یک سو قابلیت توزیع گاز به همه نقاط کشور را خواهیم داشت و از سوی دیگر، شبکه کنونی را با خطوط جدید تاب‌آور می‌کنیم، به این معنا که سطح پایداری شبکه انتقال گاز ارتقا می‌یابد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز اظهار کرد: تاب‌آور کردن شبکه یا همان بالابردن سطح پایداری، اهمیت فراوانی دارد، زیرا تامین 70 درصد از انرژی کشور برعهده شبکه گاز است و بی شک تامین امنیت و استانداردهای لازم در شبکه انتقال گاز، موضوعی مهم و حیاتی به شمار می‌رود.

تربتی ارتقای جایگاه ایران در تجارت گاز را از دیگر مزایای افزایش حجم خطوط انتقال گاز عنوان کرد و گفت: با توجه به موقعیت جغرافیایی و راهبردی ایران، افزایش حجم خطوط انتقال گاز، قابلیت ترانزیت، سوآپ، تجارت و صادرات گاز کشور  را افزایش می‌‌دهد.

وی تصریح کرد: هم اکنون شبکه انتقال گاز کشور با 36 هزار کیلومتر خط لوله، توان انتقال روزانه 800 میلیون مترمکعب گاز  را دارد، اما با افزایش آن به 45 هزار کیلومتر، حجم انتقال به حدود یک میلیارد تا یک میلیارد و 100 میلیون مترمکعب در روز می‌رسد. 

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز با بیان این‌که شبکه‌ تقویت فشار نیز بر همین اساس افزایش می‌یابد، اظهار کرد: به طور تقریبی در هر 1000 کیلومتر خط انتقال گاز 56 اینچ بدون ایستگاه تقویت فشار، 50 میلیون مترمکعب گاز منتقل می‌شود و با احداث ایستگاه تقویت فشار، به 100 میلیون مترمکعب می‌رسد.

تربتی تاکید کرد: همه برنامه‌ریزی‌های لازم برای اجرا و احداث 9 هزار کیلومتر خط لوله انجام شده و از این لحاظ هیچ نگرانی نداریم و اکنون در حال تلاش برای تامین منابع مالی طرح‌ها هستیم.

به گزارش شانا، بر اساس چشم‌انداز صنعت گاز کشور در افق 1404 مقرر شده میزان 36 هزار کیلومتر خط انتقال گاز کنونی کشور با 26 درصد افزایش به 45 هزار کیلومتر برسد، همچنین تعداد مراکز بهره‌برداری از ۴۰ مرکز کنونی به ۷۴ مرکز و تعداد ایستگاه‌های تقویت فشار از ۷۹ ایستگاه کنونی به ۱۳۰ ایستگاه افزایش یابد. بر این اساس، میزان انتقال گاز نسبت به تعهد امسال (بالغ بر ۲۴۰ میلیارد مترمکعب) به ۴۰۰ میلیارد مترمکعب در افق ۱۴۰۴ خواهد رسید.

کد خبر 280706

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =