حذف آبونمان یک هزار میلیارد تومان از منابع مالی شرکت گاز را کاهش داد

مدیرعامل شرکت ملی گاز گفت: تامین پایداری گاز و اجرای طرح‌های گازرسانی نیازمند تامین منابع مالی است؛ در حالی که پارسال با حذف آبونمان یک هزار میلیارد تومان از منابع شرکت ملی گاز ایران کاسته شد.

به گزارش خبرنگار شانا، حمیدرضا عراقی، در نشست مشترک وزارت نفت با اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی که عصر دیروز (سه‌شنبه، ۲۸ فروردین ماه) برگزار شد، به ارائه گزارشی درباره فعالیت شرکت ملی گاز در سال 96 پرداخت و تاکید کرد: انجام پروژه‌های گازرسانی و دیگر طرح‌های گاز نیازمند تامین منابع مالی هستند، در صورتی که این منابع مالی در اختیار شرکت ملی گاز قرار بگیرند امسال نیز همچون سال 96 آمادگی داریم تا به احداث، اجرا و بهره‌برداری از طرح‌های گاز بپردازیم.

وی دریافت آبونمان از طریق قبض‌های گاز را یکی از منابع مالی شرکت ملی گاز اعلام کرد و ادامه داد: حذف آبونمان از قبوض گاز یک هزار میلیارد تومان از بودجه شرکت ملی گاز را کاهش داد، در حالی که این مبلغ برای حفظ، نگهداری، سرویس‌دهی، امدادرسانی، مقاوم‌سازی، پوشش، جلوگیری از خوردگی و ایمنی شبکه گاز سراسر کشور استفاده می‌شد.

عراقی تاکید کرد: اجرای صحیح و به موقع طرح‌های گاز در صورت تامین منابع مالی مورد نیاز شرکت ملی گاز امکان‌پذیر است.

تزریق گاز به هزار کیلومتر خط انتقال در یک سال بی‌سابقه است

معاون وزیر نفت در امور گاز، با بیان این‌که در سال 96 یک هزار کیلومتر خط انتقال گاز به شبکه اضافه و تزریق گاز در آنها انجام شد، گفت: 650 کیلومتر از این مقدار، خط 56 اینچ بوده و تمامی این هزار کیلومتر خطوط راهبردی و مهم هستند.

وی با اشاره به این‌که تزریق به یک هزار کیلومتر خط انتقال گاز تنها در یک سال، موضوعی بی‌سابقه در طول فعالیت شرکت ملی گاز بوده، ادامه داد: راه‌اندازی خط ششم سراسری بسیار سخت بود؛ این خط از تمام رودخانه‌های خوزستان و کوه‌ها و مناطق سخت‌گذر عبور کرد و در موعد مقرر تزریق گاز شد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز اظهار کرد: پارسال 4 هزار روستا گازرسانی شدند، افزون بر این، ایستگاه‌های تقویت فشار و توربین‌های جدید نیز به شبکه انتقال گاز کشور پیوستند.

عراقی، وجود مشکلاتی مانند قراردادهای BOT، تامین لوله‌ها و منابع مالی را از جمله مشکلات شرکت ملی گاز برای اجرای پروژه‌ها اعلام کرد.

خط کیاسر - نکا سبب پایداری گازرسانی در شمال کشور شد

مدیرعامل شرکت ملی گاز تصریح کرد: برای راه‌اندازی خط دامغان - کیاسر - ساری - نکا شبانه‌روز و سخت کار کردیم، در غیر این صورت با قطع گاز ترکمنستان ،گاز شمال کشور در زمستانی که گذشت قطع می‌شد.

وی اجرای صادرات گاز به بغداد را از دیگر موفقیت‌های شرکت گاز در سال 96 عنوان کرد و گفت: ما آماده صادرات گاز به بصره هستیم و پس از آمادگی طرف عراقی، این صادرات نیز انجام خواهد شد.

عراقی با بیان این‌که تامین گاز کشور به پایداری رسیده است، اظهار کرد: با احتساب پالایشگاه‌های عسلویه حدود 14 پالایشگاه گازی، 70 ایستگاه تقویت فشار و 280 توربوکمپرسور در کشور تعمیر و نگهداری شدند که تمامی این تعمیرات بدون حتی یک مورد توقف فعالیت انجام شد.

کد خبر 282231

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =