پیشنهاد ایران می‎تواند فضای مذاکرات اوپک را تغییر دهد

ایران پیشنهادی به اوپک داده است که می‌تواند فضای سنگین حاکم بر مذاکرات اوپک در وین را تغییر دهد.

به گزارش شبکه بلومبرگ، بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، به خبرنگاران گفته است که اوپک لازم نیست توافق کاهش تولید را تغییر دهد.

از سوی دیگر، رویگردانی عربستان از سیاست کاهش تولید، نشست امروز اوپک را در معرض این خطر قرار می‌دهد که بدون توافق به پایان برسد که از سال 2011 میلادی تا کنون بی‌سابقه است. 

زنگنه تأکید کرد که اوپک هم اکنون نیز عرضه خود را بیش از میزان توافق پایین آورده است. زنگنه با اعلام این نکته، راهکاری برای حل اختلاف‌ها پیش رو می‌گذارد.

سخن زنگنه درست است و اوپک و متحدانش تولید خود را بسیار فراتر از توافق کاهش داده‌اند و طبق محاسبات بلومبرگ، پایبندی این سازمان به کاهش تولید در ماه مه، به 162 درصد رسیده است.

در حالی که اوپک توافق کرده بود تولید خود را نسبت به اکتبر 2016 تنها یک میلیون و 176 هزار بشکه در روز کاهش دهد، میزان کاهش تولید این سازمان در ماه مه امسال به یک میلیون و 900 هزار بشکه در روز نیز رسید.

تا کنون زنگنه تنها پیشنهاد داده است که هر کشور به سطح تولید مورد تعهد خود بازگردد. البته بسیاری از کشورهایی که تولید خود را فراتر از توافق کاهش داده‌اند، امکان افزایش تولید را ندارند و پایبندی بیش از حد آنها، داوطلبانه نیست.

کد خبر 283369

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =