زنگنه: به هر آنچه منافع ایران را به خطر بیندازد، عمل نمی‎کنیم

وزیر نفت پیش از آغاز به کار رسمی نشست 174 اوپک، در پاسخ به این سوال که آیا توافق امروز منافع ایران را تضمین می‎کند؟ گفت: قطعا به هر آنچه منافع ایران را به خطر بیندازد، عمل نمی‎کنیم.

بیژن زنگنه امروز (جمعه، اول تیرماه) پیش از آغاز به کار نشست 174 اوپک، در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا توافق امروز منافع ایران را تضمین می‎کند؟ گفت: قطعا به هر آنچه منافع ایران را به خطر بیندازد، عمل نمی‎کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که در خبرها آمده است که ایران هر تصمیم اوپک مبنی بر افزایش تولید را وتو می‌کند، گفت: ترجیح می‌دهم تا چندساعت دیگر در این باره سخنی نگویم.

زنگنه در عین حال به این سوال که آیا در این جلسه به توافق می‎رسید، گفت: احتمال می‎دهم.

 وزیر نفت افزود: ایران افزایش یک میلیون بشکه‎‎ای تولید اوپک را نمی‌پذیرد. ما در پی حفظ سطح کنونی تولید هستیم.

زنگنه گفت: صادرات نفت ایران در ماه مه، 2.8 میلیون بشکه بوده است و تحت فشار کنونی تلاش می‌کنیم سطح تولید و صادرات خود را حفظ کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا درباره تحریم برخی اعضای اوپک با وزیر انرژی عربستان صحبت کردید؟ گفت: با آقای فالح درباره همه چیز، خیلی صریح صحبت کردیم، اما مسئله اصلی صحبت ما این نبود. ایران به همراه عربستان و دیگر کشورها تلاش می‌کند ساختار پیشنهاد مربوط به تولید اوپک را تغییر دهد.

وی درباره این که آیا عربستان تحت فشار آمریکا درخواست افزایش تولید نفت را مطرح کرده است، گفت: از وزیر نفت عربستان بپرسید.

زنگنه افزود: اوپک یک سازمان مستقل است و آمریکایی نیست و از ترامپ دستور نمی گیرد. 

وی در پاسخ به این سوال که آیا سازوکار پیشنهادی سبب تغییر توافق همکاری کشورهای عضو و غیرعضو نمی شود، افزود: تداوم توافق قبلی هدف ماست چون این توافق معتبر است و تغییری در آن داده نمی شود. 

زنگنه در پاسخ به سوال دیگری درباره مذاکره با روسنفت عنوان کرد: در حال مذاکره‎ایم، اما قراردادی امضا نکرده‌ایم.

وزیر نفت اظهار کرد: من نمی‌توانم درباره بازاریابی‌مان یا مشتریان چیزی بگویم، چون آمریکا می‎تواند به آنها فشار بیاورد.

زنگنه درباره ادامه همکاری شرکت توتال با ایران برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی نیز تصریح کرد: همان‌طور که پیشتر هم گفته‌ایم این شرکت ۶۰ روز فرصت دارد که تا این موضوع را بررسی و نتیجه را اعلام کند و در صورت به نتیجه نرسیدن، از توسعه فاز ۱۱ خارج می شود. 

زنگنه درباره میزان افزایش تولید حاصل از اجرای بسته 6 میلیارد دلاری نگهداشت و افزایش تولید گفت: حدود 400 هزار بشکه با اجرای این بسته بعد از گذشت حدود 2 سال و نیم به تولید نفت ایران افزوده می‎شود.

 وزیر نفت درباره پالایشگاه ستاره خلیج فارس هم عنوان کرد: فاز دوم این پالایشگاه آماده افتتاح است و فاز سوم آن نیز ظرف پنج ماه آینده تکمیل می‌شود. 

وی در پاسخ به این سوال که آیا ژاپن خرید نفت خود را از ایران قطع کرده است؟ نیز عنوان کرد: خرید نفت این کشور از ایران ادامه دارد.  

زنگنه درباره خرید نفت روسیه از ایران هم به قرارداد خرید نفت روسیه از کشورمان اشاره کرد. 

وزیر نفت تصریح کرد: مهم‌ترین موضوعی که باید به آن اشاره کنم این است که بازار هم اکنون تحت شرایط سیاسی است چون عرضه نفت پاسخگوی نیازهای کنونی است.

کد خبر 283373

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =