موضع ایران در اجلاس ۱۷۴ منطقی و به نفع همه اعضای اوپک است

عضو کمیسیون انرژی با اعلام حمایت از مواضع وزیر نفت در اجلاس ۱۷۴ اوپک، آن را منطقی و دارای استدلال عنوان کرد و گفت: مواضع ایران در این اجلاس به نفع همه کشورهای عضو اوپک است.

علی ادیانی، عضو کمیسیون انرژی درگفت‌وگو با خبرنگار شانا در وین، در حاشیه اجلاس ۱۷۴ اوپک با بیان این مطلب ابراز امیدواری کرد که مجموع مذاکرات اعضای اوپک که هم اینک پشت درهای بسته در جریان است به نفع معادلات و مطالبات جمهوری اسلامی باشد.

 وی با بیان این‌که هر تصمیمی که در این نشست اتخاذ شود از نظر بین‌المللی و منافع ملی برای ایران حائز اهمیت است، به چالش‌های پیش روی این مرحله از اجلاس ۱۷۴ اشاره کرد و گفت: چالش جدی این است که آیا در این نشست سهمیه تولید اعضا افزایش می‌یابد و اینکه قیمت نفت هم بالا می‌رود؟

ادیانی با اشاره به این که در حال حاضر دو اراده در تصمیم‌گیری امروز اجلاس اوپک وجود دارد، به اراده نخست اشاره کرد و گفت: نخست اینکه اراده‌ای بیرون از سازمان اوپک از سوی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا به دنبال اثرگذاری روی تصمیم‌های اوپک است. علت این امر قیمت بالای نفت شیل است که آمریکا به دنبال این است تا هم اعضا تولید خود را افزایش دهند و هم اینکه قیمت‌ها کاهش یابد.

عضو کمیسیون انرژی ادامه داد: اراده دوم که از سوی برخی اعضای اوپک با محوریت ایران دنبال می‌شود این است که در این اجلاس تعهد اعضا که در اجلاس قبلی موافقت شده بود و مبنی بر کاهش تولید بود، همچنان به قوت خود باقی بماند که این امر قطعا به نفع تولیدکنندگان از منظر اوپک خواهد بود.

ادیانی با بیان این که ایران از جمله کشورهای اثرگذار در سازمان اوپک است، اظهار کرد: موضع ایران محفوظ ماندن سهمیه‌های سابق اعضای اوپک است، ضمن این که قیمت‌ها هم افزایش نیابد.

وی با اشاره به این که غیراوپکی‌ها تصمیم خود را در مورد کاهش یا افزایش تولید نفت در چارچوب عرضه و تقاضای بین‌المللی خواهند گرفت، ادامه داد: به نظر می‌رسد قیمت ۷۰ دلار برای نفت، قیمت متعادلی بوده که هم به نفع تولیدکنندگان و هم مصرف‌کنندگان است.

عضو کمیسیون انرژی تصریح کرد: نفت تنها کالایی است که قیمت آن را نه تولیدکنندگان، بلکه دیگران تعیین می‌کنند.

کد خبر 283380

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =