۱ تیر ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۰
  • کد خبر: 283389
اوپک به مواضع آمریکا توجه نکرد

وزیر نفت گفت: اوپک با توافق امروز خود رسما نشان داد که به مواضع رئیس‎جمهوری آمریکا توجهی نداشته است.

به گزارش خبرنگار شانا، بیژن زنگنه امشب (جمعه، 21 تیر ماه) در گفتوگوی زنده تلویزیونی با خبر بخش 21 شبکه یک سیما، درباره توافق صورت گرفته در نشست 174 اوپک توضیحاتی ارائه داد و یادآور شد که این توافق نشان داد اوپک به مواضع رئیس جمهوری آمریکا توجهی نداشت.

وی در عین حال افزود: اگر برخی اعضا تعهدات پنهانی نسبت به آمریکا داشته باشند، بحث دیگری است.

زنگنه گفت: موضعگیریهای آمریکا اثر مثبتی نداشت، زیرا همه متهم به تبعیت از سیاستهای آمریکا میشدند و ما از این رو اعلام کردیم که اوپک، سازمانی آمریکایی نیست که از آمریکا دستور بپذیرد.

وی گفت: ما حساس بودیم که مبادا اوپک با اتخاذ تصمیم اشتباه، علامت غلطی مبنی بر رضایت این سازمان از اعمال تحریم ایران به آمریکا بدهد.

حفظ توافق پیشین اوپک

زنگنه درباره توافق صورت گرفته توضیح داد: طبق مصوبه 30 نوامبر 2016 اوپک قرار بود اعضای این سازمان با هدف متعادل شدن قیمت نفت، تولید خود را یک میلیون و 200 هزار بشکه کاهش دهند که این سوای توافق غیراوپکیها بود.

وی ادامه داد: در عمل اعضا بیش از توافق انجام شده به این تعهد پایبند بودند، به طوری‌که میزان پایبندی اعضا به تعهد در ماه مه به 152 درصد رسید و به این ترتیب بیش از میزان توافق شده، با کاهش عرضه نفت به بازار مواجه شدیم.

زنگنه گفت: برخی اعضا تاکید داشتند که بازار با کمبود عرضه مواجه است و تولید باید به طور قابل توجهی افزایش یابد که ما قبول نداشتیم و از همان بدو ورود به وین تاکید کردم که باید به جای افزایش تولید، میزان پایبندی به تعهد را به 100 درصد رساند و با توجه به مصوب شدن همین پیشنهاد در نشست امروز که البته با جر و بحثهای فراوانی به نتیجه رسید، اعضای اوپک باید تلاش خود را برای پایبندی 100 درصدی به توافق پیشین اوپک به کار گیرند، بنابراین کشورهایی که به هر دلیلی کمتر تولید کردهاند، میتوانند تولید بیشتری داشته باشند.

بعید است بیش از 600 هزار بشکه نفت به بازار بازگردد

وی توضیح داد: اعضای اوپک باید پایبندی بیش از 150 درصدی خود را به 100 درصد برسانند، اما بعید می‌دانم که امکان اضافه شدن نفت به میزان معادل آن 50 درصد وجود داشته باشد.

زنگنه یادآور شد: بنابراین افزایش یک میلیون بشکه‌ای تولید نفت در کار نیست و به نظر نمیرسد بیش از 500 تا 600 هزار بشکه نفت به بازار برگردد.

وزیر نفت درباره آثار میزان نفتی که به بازار بازخواهد گشت، عنوان کرد: برای پاسخ به این سوال باید صبر کرد، اما به طور طبیعی این روند، قیمتها را تا حدودی کاهش میدهد که میزان آن مشخص نیست. تصمیم امروز اوپک تاثیر منفی بر بازار نفت ایران ندارد و نگرانی ما صرفا به تحریمهای آمریکا بازمیگردد. 

وی درباره نشست امروز اوپک، این را هم اضافه کرد که ونزوئلا و عراق و الجزایر ایران را همراهی می‌کردند و ما و الجزایر تا پایان نشست محکم ایستاده بودیم تا اگر به هر دلیلی پیشنهاد رأی نیاورد، هر تصمیم دیگری را وتو کنیم.

زنگنه، روسیه، برخی کشورهای آفریقایی و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس را از جمله کشورهایی دانست که از افزایش تولید نفت سود میبرند و افزود: اعضای غیراوپک نیز در نشست فردا (دوم تیرماه) توافق قبلی خود مبنی بر کاهش 600 هزار بشکهای عرضه نفت را بررسی میکنند.

کد خبر 283389

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =