توئیت‌های ترامپ پایان نیابد قیمت نفت بازهم بالاتر می‌رود

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک در واکنش به توئیت جدید رئیس جمهوری آمریکا گفت: با توئیت‌های پیاپی و مذموم شما قیمت‌های جهانی نفت خام 10 دلار افزایش یافته است، لطفا به این رویه پایان دهید، در غیر این صورت قیمت‌های جهانی نفت خام بالاتر می‌رود.

حسین کاظم‌پور اردبیلی در گفت‌وگو با خبرنگار شانا اظهار کرد: آقای رئیس‌جمهوری (دونالد ترامپ)، ممکن است از شما بپرسم درباره چه موضوعی صحبت می‌کنید؟ سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) ظرف 30 سال گذشته دخالتی در تعیین قیمت‌های جهانی نفت خام نداشته است، بلکه این بازارهای مالی و هاب‌های منطقه‌ای برای انواع نفت خام شاخص است که بر تحولات قیمتی تاثیر می‌‌گذارد؟!

وی افزود: ایالات متحده آمریکا، تولیدکنندگان بزرگ و موسسان اوپک را تحریم می‌کند و در عین حال از آنها می‌خواهد که قیمت‌های نفت خام را کاهش دهند؟!

نماینده ایران در هیأت عامل اوپک ادامه داد: با توئیت‌های پیاپی و مذموم شما قیمت‌های جهانی نفت خام 10 دلار افزایش یافته است. خواهشمند است به این رویه پایان دهید، در غیر‌این صورت قیمت‌های جهانی نفت خام بالاتر می‌رود!

کاظم‌پور اردبیلی خطاب به رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد: عالیجناب، آن حجم از نفت خام برای اجابت خواسته شما در بازارهای جهانی موجود نیست، شما آن دسته از اعضای اوپک را که ادعا دارید از آنها حمایت می‌کنید، تحت فشار گذاشته‌اید.

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک تصریح کرد: شما به واقع با این رفتار اعتبار و حاکمیت آنها را زیر سوال می‌برید، ما انتظار داریم مودبانه‌تر برخورد کنید.

وی با یادآوری اینکه برادران مسلمان ما در عربستان سعودی، ملتی تحصیلکرده و بالغ هستند که اجازه نمی‌دهند شما با آنها این گونه رفتار کنید و به آنان دستور دهید، تصریح کرد: شما می‌گویید که این یک جاده دوطرفه است؟! ما هم در این بزرگراه قرار داریم.

کاظم‌پور اردبیلی تاکید کرد: آقای رئیس‌جمهوری ممکن است ما اختلاف سلیقه‌هایی با برادران‌مان در عربستان سعودی داشته باشیم، اما یاد گرفته‌ایم که چگونه در کنار هم زندگی کنیم؛ شما می‌خواهید این اختلاف‌ها را تشدید کنید، من توصیه می‌کنم به سرعت فردا (جمعه، 15تیرماه) به مذاکرات وین ملحق شوید.

ترامپ در جدیدترین توئیت خود باز هم اوپک را مسئول قیمت بالای نفت دانسته و خواهان کاهش قیمت نفت از سوی این سازمان شده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا در جدیدترین اظهارنظرش در حساب کاربری توئیتر خود نوشته است: «انحصار اوپک باید به‌خاطر داشته باشد که قیمت‌های بنزین افزایش یافته است. اگر نگوییم کاری نکره‌اند، اقدام لازم را هم برای این شرایط انجام نداده‌اند. آنها قیمت‌ها را افزایش می‌دهند، درحالی که ایالات متحده آمریکا در مقابل دلارهای اندک آنها از بسیاری از کشورهای عضو اوپک حمایت می‌کند. این باید یک خیابان دوطرفه باشد. قیمت‌های جهانی نفت خام را همین حالا کاهش دهید!»

کد خبر 283568

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =