پیش‎بینی افت پایدار مقدار تولید کشورهای غیراوپک تا سال 2020

پیش‎بینی‎ می‎شود مقدار کاهش تولید نفت در میان کشورهای غیرعضو اوپک که از سال 2015 میلادی پنج درصد تثبیت شده بود، تا سال 2020 میلادی ادامه یابد.

به گزارش شانا به نقل از پژوهشکده ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز، موسسه وود مکنزی ضمن این پیش‎بینی، اعلام کرده است که در حالی که بیشترین نرخ کاهش سالانه تولید مخازن متعارف مربوط به دهه گذشته هفت درصد و معادل دو میلیون و 400 هزار بشکه در روز بوده است، این مقدار در سال 2014 به 3.6 درصد و در سال 2015 با کاهش قابل ملاحظه قیمت نفت، به 5.1 درصد رسید و از آن پس ثابت مانده است.

طبق گفته‌های یکی از مدیران تحقیقاتی وود مکنزی، ثبات در مقدار تولید نفت باوجود پایین بودن قیمت آن در سال‎های اخیر، به دلیل افزایش بازدهی تولید و سرمایه‎گذاری هوشمند از طرف شرکت‎های عملیاتی بوده است.

تولید از ماسه‎های نفتی کانادا و منابع نفتی آب‎های عمیق در برزیل نیز تاثیری بسزا در جبران کاهش جهانی مقدار تولید نفت خواهد داشت، به طوری‌که پیش‎بینی می‎شود در سال 2020، تنها تولید از ماسه‎سنگ‎های نفتی افت تولید جهانی به مقدار 0.6 درصد را جبران خواهد کرد؛ همچنین پیشرفت فناوری‎های نو از قبیل حفاری افقی، شکست هیدرولیکی، اعمال روش‎های نو ازدیاد برداشت و افزایش تزریق دی‎اکسیدکربن به‌ویژه در آمریکا، کانادا و روسیه سهمی بسزا در ثبات مقدار کاهش تولید نفت داشته است.

با این حال، بر اساس پیش‎بینی این موسسه، مقدار کاهش تولید نفت سالانه کشورهای غیراوپک پس از 2020، به 6 درصد می‎رسد و ترغیب سرمایه‎گذاران به انجام سرمایه‎گذاری‎های بیشتر برای تولید بیشتر نفت و کاهش شکاف میان عرضه و تقاضا، نیازمند افزایش قیمت جهانی نفت خواهد بود.

باید به این نکته توجه کرد که تغییر یک درصدی نرخ کاهش جهانی، سالانه به کاهش/افزایش تولید 2 میلیون بشکه نفت در روز تا سال 2021 منجر خواهد شد.

کد خبر 283578

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =