کاهش صادرات نفت ایران قیمت طلای سیاه را به ۱۰۰ دلار می‌رساند

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی پیرامون شرایط بازار نفت در پی تحریم‌های ایران گفت: انتظار می‌رود با کاهش تولید و صادرات نفت خام ایران قیمت این کالای راهبردی به 90 تا 100 دلار برای هر بشکه برسد.

به گزارش شانا به نقل از خانه ملت، علی بختیار با اشاره به پیش‌بینی یکی از بانک‌های آمریکایی مبنی بر این‌که با به صفر رساندن صادرات نفت ایران قیمت جهانی نفت تا 120 دلار می‌رسد، گفت: صادرات نفت ایران بدون تردید به صفر نمی‌رسد، اما کاهش صادرات نفت ایران حتی اگر 500 هزار تا یک میلیون بشکه در روز باشد تاثیر خود را بر بازار خواهد گذاشت.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود که قیمت نفت با کاهش تولید و صادرات نفت خام ایران به طور قابل‌ملاحظه‌ای افزایش یابد و انتظار می‌رود قیمت این کالای راهبردی به 90 تا 100 دلار برای هر بشکه برسد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که آمریکایی‌ها در بلند مدت از افزایش قیمت نفت  سود می‌برند، ادامه داد: با افزایش قیمت نفت تولید نفت شیل توجیه اقتصادی پیدا می‌کند، افزایش قیمت نفت در کوتاه‌مدت به سود عربستان و در بلندمدت به ضرر این کشور خواهد بود.

بختیار با بیان این‌که تولید عربستان به هیچ‌وجه نمی‌تواند جایگزین نفت فوق‌سنگین ایران شود، افزود: شاید نفت عربستان بتواند جایگزین نفت سبک ایران شود، اما این کشور نمی‌تواند به پالایشگاه‌هایی که با ایران کار می‌کنند نفت فوق‌سنگین بفروشد.

وی با بیان این که حذف کامل ایران از بازار نفت امکان‌پذیر نیست، گفت: کمیسیون انرژی و مجلس شورای اسلامی راهکارهای مناسبی برای تحریم نفتی ایران ترسیم کرده‌اند.

نماینده مردم گلپایگان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی با همکاری دولت، راهبردهای مناسبی برای مقابله با تحریم‌های نفتی دارد که با این راهکارها سعی می‌شود به منافع کلی خود دست یابیم و از میزان درآمد نفتی کشور کاسته نشود.

کد خبر 283602

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =