عربستان به دنبال فرافکنی در بازار نفت و تضعیف اوپک است

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که کشورها نباید افزایش تولید نفت را بر اساس دستور رئیس جمهوری آمریکا انجام دهند، گفت: متاسفانه عربستان به دنبال فرافکنی در بازار نفت است و می‌خواهد اوپک را تضعیف کند.

سیدعلی ادیانی با اشاره به این‌که افزایش تولید بیش از سهمیه تعیین شده برای کشورها در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) زمانی که به تایید این سازمان نرسیده باشد، نقض توافق محسوب می‌شود، به خبرنگار شانا گفت: بیانیه نشست اخیر اوپک به تصویب 15 عضو رسیده است، حال اگر کشوری عنوان کند کمیته مشترک نظارت بر توافق جهانی کاهش عرضه (JMMC) دیگر پایبندی به سهمیه تولید را رصد نمی‌کند و این توافق بنا را روی سقف تولید جمعی می‌گذارد، نظر اوپک نبوده، بلکه نظر شخصی است.

وی با تاکید بر این‌که کشورها نباید افزایش تولید نفت را بر اساس دستور رئیس جمهوری آمریکا انجام دهند، تصریح کرد: متاسفانه عربستان به دنبال فرافکنی در بازار نفت بوده و می‌خواهد اوپک را تضعیف کند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: عربستان به صورت رسمی اعلام نمی‌کند که نظارت اوپک را قبول ندارند و برخی از گفته‌های مقام‌های عربستانی همسو با حرکتی است که به دنبال اجرای آن در آینده هستند، زیرا سعودی‌ها به دنبال کمرنگ کردن نظارت اوپک هستند.

ادیانی در ادامه به نامه اخیر سهیل بن محمد المزروعی، رئیس دوره‌ای اوپک به وزیر نفت اشاره کرد و افزود: وی در این نامه تاکید کرده که کمیته نظارت بر توافق جهانی کاهش عرضه نفت بر پایبندی 100 درصدی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک، نظارتی دقیق خواهد داشت.

کد خبر 283684

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =