کمیته نظارتی از تلاش برای بازتوزیع مازاد پایبندی میان اعضای اوپک پرهیز کند

وزیر نفت در نامه به رئیس دوره‌ای اوپک ضمن یادآوری خطای نظارتی کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک تاکید کرد: ضروری است کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک – غیراوپک (JMMC) از هرگونه تلاش برای بازتوزیع مازاد پایبندی میان کشورهای اوپک یا میان کاهش تعهدات تولید اوپک و غیراوپک پرهیز کند.

به گزارش خبرنگار شانا، بیژن زنگنه در پاسخ به نامه یکم اوت (10 مردادماه) سهیل المزروعی، رئیس کنفرانس سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) اظهار کرد: تلاش‌های اوپک برای حفظ ثبات بازار و اهداف اوپک، همانگونه که در اساسنامه گفته شده و در تصمیم نشست 171 کنفرانس و قطعنامه 174:513 بیان شده، بسیارمهم  است و ضروری است همه اعضای اوپک این تصمیم‌ها را به جدیت دنبال و اجرا کنند.

وی در این نامه به خطای نظارتی کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک ((JMMC در اجرای تصمیم نشست 171 کنفرانس و قطعنامه 174:513 اشاره کرد و افزود: همانگونه که در مکاتبات پیشین اشاره کردم، تفسیر صحیح از تصمیم‌های نشست 174 کنفرانس اوپک برای نظارت بر حسن اجرای آنها ضروری است. تصمیم اتخاذ شده توسط نخستین جلسه فوق‌العاده کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک و ابلاغ آن به کمیته فنی مشترک (JTC) در مورخ 18 ژوئیه، بر نگرانیهای اینجانب از تفسیر اشتباه JMMC از تصمیم‌های کنفرانس اوپک افزوده است.

زنگنه ادامه داد: در جلسه یادشده، آنگونه که در گزارش آن آمده است، JMMC از JTC خواسته است که بر اجرای تصمیم اتخاذ شده در چهارمین جلسه وزارتی اوپک و غیراوپک نظارت کند، ولیکن ذکری از نظارت بر تصمیم کنفرانس 174 اوپک نیامده است.

وزیر نفت با تاکید بر این که ایران در هجدهمین جلسه JTC بدون داشتن حق رای شرکت کرد و در کمال ناباوری شاهد تلاش برخی اعضای کمیته برای بازتوزیع مازاد پایبندیها میان خود و تلاش برای واگذاری مازاد پایبندی کشورهای اوپک به کشورهای غیراوپک بود، تصریح کرد: این شیوه عمل JMMC و JTC، بهطور کامل در تعارض با جایگاه نظارتی آنها است و دلالت بر تفسیر غلط JMMC از جایگاه خود و توجه نکردن به تصمیم نشست کنفرانس 174 اوپک دارد.

وی با این توضیحات خواستار شد:

1. کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک موظف به نظارت بر تصمیم نشست 174 کنفرانس است. ضروری است این نظارت آنچنان که در متن تصمیم نشست 174 اوپک آمده است و در نامه پیشین خود آن را توضیح دادم صورت پذیرد و گزارش آن به صورت مستمر به کشورهای عضو ارسال شود.

2. ضروری است کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک از هرگونه تلاش برای بازتوزیع مازاد پایبندی میان کشورهای اوپک  یا میان کاهش تعهدات تولید اوپک و غیراوپک پرهیز کند. این موضوع، مغایر با تصمیم نشست 171 کنفرانس و قطعنامه 174.513 و خارج از حیطه مسئولیتهای محوله‌ی کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک است.

3. چنانچه کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک مسئولیت محوله مندرج در تصمیم نشست 174 کنفرانس اوپک را انجام ندهد و برداشت دیگری از مصوبه این نشست داشته باشد، باید موضوع در نشست فوقالعاده اوپک مطرح و درباره آن تصمیمگیری شود.

زنگنه در پایان این نامه خواستار توزیع آن از سوی دبیرخانه اوپک میان رؤسای هیئت‌های نمایندگی عضو اوپک شد.

کد خبر 284067

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =