۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۳
  • کد خبر: 286731
راهبرد اوپک موفقیت‌آمیز خواهد بود

راهبرد اوپک در کاهش تولید نفت، حتی با وجود افت اخیر در قیمت‌ها، برای اعضای این سازمان موفقیت‌آمیز خواهد بود.

به گزارش شبکه بلومبرگ، با توجه به افت قیمت نفت در ماه‌های پایانی سال 2018 میلادی ممکن است به نظر برسد که راهبرد سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای تثبیت بازار نفت ناکام بوده است، اما در مهم‌ترین زمینه برای اعضای اوپک، یعنی درآمدهای نفتی، این راهبرد موفقیت‌آمیز بوده است.

قیمت نفت اکنون به همان حدود 50 تا 60 دلار در زمان آغاز توافق جهانی کاهش تولید نفت در سال 2017 میلادی بازگشته است، زیرا تولید بی‌سابقه نفت در آمریکا و ضعف تقاضای نفت، تلاش‌های اوپک را تا حدی خنثی می‌کنند. این سطح پایین‌تر از میزانی است که بیشتر اعضای اوپک برای تأمین بودجه خود به آن نیاز دارند.

براساس محاسبات بلومبرگ، ارزش اسمی تولید اوپک، بر اساس میانگین قیمت سبد نفتی اوپک، در سال 2018 میلادی با 33 درصد افزایش به 826 میلیارد دلار رسید، زیرا کاهش تولید اوپک و متحدانش، میانگین قیمت نفت را بالا برد. البته رقم واقعی درآمد، براساس میزان نفت صادر شده و نه نفت تولید شده، کمتر از این مبلغ اسمی خواهد بود.

مشخص نیست که این موفقیت در سال 2019 میلادی ادامه می‌یابد یا نه. قیمت‌ها در آغاز این سال پرنوسان بوده‌اند. اگر سقوط قیمت نفت ادامه یابد، ممکن است اوپک باز هم تولید خود را کاهش دهد. این احتمال نیز وجود دارد که همانند سال‌های 2015 و 2016 میلادی، اوپک دوباره با حداکثر ظرفیت به تولید نفت بپردازد.

با این همه، به نظر می‌رسد بهترین رویه برای اوپک، پیگیری روند کنونی است. حتی اگر قیمت‌ها از سطح کنونی بالاتر نروند و اوپک در همه سال 2019 میلادی کاهش تولید خود را ادامه دهد، درآمد این سازمان بیش از دوره‌های پیشین خواهد بود.

کد خبر 286731

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =