بومی‎سازی کالای خارجی با توان متخصصان نفت و گاز مارون

رئیس بازرسی فنی و خوردگی فلزات شرکت بهره‎برداری نفت و گاز مارون از بومی‎سازی یک کالای خارجی در این شرکت خبر داد و گفت: برای نخستین بار اتصال دسترسی پایش‎خوردگی به‎منظور حفاظت از خطوط لوله و مخازن انجام شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت بهره‎برداری نفت و گاز مارون، حسن غنیطوس در این باره توضیح داد: موفق شدیم مجموعه اتصال دسترسی پایش‎خوردگی یا همان Access fitting & Coupon holder را برای نخستین‎بار با همکاری بخش خصوصی بومی‎سازی کنیم تا دیگر نیازی به نمونه خارجی برای مخزن و خطوط لوله وجود نداشته باشد.

وی افزود: از این مجموعه برای نگهداری پایه کوپن پایش نرخ خوردگی تجهیزات ثابت فرآیندی استفاده می‎شود.

به گفته غنیطوس، دقت فنی و ابعادی این مجموعه در زمان ساخت، ضامن بهره‎گیری مؤثر از آن است و خوشبختانه آزمایش‎های میدانی نمونه‎های ساخته شده نتیجه‎ای قابل قبول داشته است.

وی ارزیابی تجهیزات ثابت فرآیندی را از اقدام‎های مهم بازرسی فنی و خوردگی فلزات دانست و افزود: برنامه‎ریزی لازم برای بازرسی خطوط لوله با استفاده از روش امواج برد بلند یا Guided Wave انجام شده و به‌زودی اجرایی می‎شود.

رئیس بازرسی فنی و خوردگی فلزات شرکت بهره‎برداری نفت و گاز مارون تصریح کرد: در این روش با استفاده از امواج برد بلند، بخش‎های غیر قابل دسترس خطوط لوله را ارزیابی کرده که سبب بالارفتن ضریب ایمنی و تسهیل کار می‎شود.

در ادامه امیر بکا، رئیس مهندسی خوردگی فلزات نفت و گاز مارون گفت: این‌گونه تجهیزات از پیچیدگی‎های خاصی از نظر طراحی و متالورژی برخوردارند، از این رو در گام نخست برای مهندسی معکوس چنین تجهیزاتی باید از آلیاژشناسی و محاسبات هندسی ابعاد هر قطعه آن مطمئن بود و سازنده را از جزئیات ساختاری قطعه مطلع کرد تا بتوان بهترین نتیجه را گرفت و اطلاعاتی با درصد اعتبار بالا را از آنالیز کوپن متصل به‌دست آورد.

وی ادامه داد: اطلاعات فنی به صورت یک بسته استاندارد در اختیار سازنده قرار داده شده و مجموعه‎ای با همان مشخصات، کیفیت و کارایی قطعه خارجی ساخته شد. همچنین هزینه ساخت هر مجموعه 25 درصد قیمت نمونه خارجی است.

کد خبر 286848

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =