بهره‌برداری از واحدهای زیست محیطی پالایشگاه فاز ١٣ پارس جنوبی

مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی با اشاره به تکمیل و عملیاتی شدن واحد تصفیه پساب‌های صنعتی پالایشگاه این طرح گفت: همه واحدهای زیست محیطی پالایشگاه فاز ١٣ به بهره‌برداری رسیده‌اند.

به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت و گاز پارس، کوروش عمادی افزود: واحد تصفیه پساب‌های صنعتی با توجه به اهمیت رعایت الزام‌های زیست محیطی به عنوان یکی از اولویت‌های راه‌اندازی طرح تعریف و با تلاش همه گروه‌های درگیر در پروژه، تکمیل و عملیاتی شده است.

عمادی با اشاره به اینکه واحد تصفیه پساب‌های صنعتی از سه بخش شامل تصفیه فاضلاب‌های روغنی، شیمیایی و بهداشتی تشکیل شده گفت: بخش تصفیه فاضلاب‌های روغنی به‌عنوان مهم‌ترین قسمت واحد مذکور در مدار عملیات قرار دارد و با دریافت فاضلاب‌های روغنی از واحدهای بالادستی و ورود آن به پکیج‌های شناورسازی و جداسازی با ظرفیت هر یک 80 مترمکعب بر ساعت، به تفکیک و جداسازی کامل روغن از آب می‌پردازد.

وی اظهار کرد: پس از حصول اطمینان از استاندارد بودن پساب تولید شده، بخش روغن آن برای تصفیه مجدد به واحد off spec ارسال و پساب تصفیه شده نیز پس از انجام آزمایش‎های مربوطه و اطمینان از رعایت حدود مجاز زیست محیطی به همراه سایر آب‌های مصرفی پالایشگاه از طریق خط لوله Out Fall به دریا فرستاده می‌شود.

مدیر ایمنی بهداشت و محیط زیست طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی افزود: بخش تصفیه فاضلاب‌های شیمیایی برای خنثی‌سازی فاضلاب‎های اسیدی و قلیایی و تنظیم PH آنها طراحی و اجرا شده و با ظرفیت 5 مترمکعب برساعت تکمیل شده و در سرویس قرار گرفته است.

وی به تکمیل مراحل ساخت بخش تصفیه فاضلاب‌های بهداشتی اشاره کرد و گفت: این بخش از واحد تصفیه پساب‌های صنعتی از نوع هوازی است و پس از استقرار کارکنان در ساختمان‌های غیر صنعتی در سرویس قرار می‌گیرد.

عمادی به راه‌اندازی واحدهای فرآیندی پالایشگاه و هدف‌گذاری برای دریافت گاز ترش غنی از سکوهای دریایی، اشاره کرد و یادآور شد: باتوجه به اینکه ردیف اول واحد بازیافت گوگرد پالایشگاه فاز ١٣ ماه گذشته به بهره‌برداری رسید، خوشبختانه همه واحدهای زیست محیطی، پیش از ورود گاز از بخش فراساحل این طرح، در مدار بهره‌برداری قرار گرفته‌اند.

این واحدها همگام با عملیاتی شدن پالایشگاه طرح توسعه فاز ١٣ و همسو با برنامه‌های این طرح با هدف‌ کاهش و جلوگیری از ایجاد آلایندگی‌های زیست محیطی در چرخه بهره‌برداری از واحدهای پالایشگاهی به بهره‌برداری رسیده است.

کد خبر 286893

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =