• میدان نفتی آزادگان در دل هورالعظیم

  میدان نفتی آزادگان در دل هورالعظیم

  شانا_گروه عکس: هورالعظیم به معنای تالاب بسیار بزرگ، یکی از بزرگ‌ترین تالاب‌های ایران است. این تالاب در مرز ایران و عراق واقع شده است. حدود یک سوم آن در ایران و دوسوم آن در کشور عراق واقع شده است. آزادگان از میدان‌های نفتی مستقر در این منطقه است. مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در سال ۱۳۷۶ در محدوده‌ای به وسعت ۲۰ در ۷۵ کیلومتر موفق به کشف میدان آزادگان شد. میدان آزادگان از شمال در مجاورت میدان مجنون عراق قرار دارد . گره خوردن موقعیت جغرافیایی این میدان با تالاب هورالعظیم زیست بوم جانوری این تالاب را تحت شعاع قرار داده است. عبور جاده‌های دسترسی به تاسیسات، دکل‌های حفاری و عبور خطوط انتقال نفت در این میدان این زیستگاه را دستخوش تغییراتی کرده است.

 • نفت، بازوی مهم پیروزی انقلاب

  نفت، بازوی مهم پیروزی انقلاب

  شانا _ گروه عکس: کودتای ۲۸ مرداد که پیروز شد شاه مخلوع با پول نفت قدرتی فزون یافت، اختناق با توسعه صنعتی عجین و زندان‌ها از آزادیخواهان و مناطق نفت‌خیز از شرکت‌های اروپایی و آمریکایی پر شد. در بحبوحه انقلاب اسلامی ایران اعتصاب کارکنان صنعت نفت و توقف صادرات نفت خام پایانی بر دوران سلطه ۲۵۰۰ ساله پادشاهی در ایران بود.

 • گرامیداشت روز ملی آتش‌نشانی و ایمنی

  گرامیداشت روز ملی آتش‌نشانی و ایمنی

  شانا _ گروه عکس: واحدهای ایمنی و آتش‌نشانی در صنعت نفت قدمتی بیش از صد سال دارند و در سال‌های اخیر نیز به‌عنوان بخشی از سامانه مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (اچ‌اس‌یی) در مسیر توسعه به بلوغ مناسبی رسیده‌اند. مهم‌ترین دستاورد مورد انتظار از نظام مدیریت ایمنی، استقرار رویکردهای پیشگیرانه در شناسایی و کنترل نظام‌مند مخاطره‌هاست که این موضوع مستلزم طرح‌ریزی راهبردهای مدیریت ریسک و در عین حال بهبود یکپارچگی مکانیکی و قابلیت اطمینان تجهیزات فرآیندی است. در این گزارش بخشی از تصاویر نخستین ایستگاه‌های آتش‌نشانی واقع در تأسیسات نفتی را که برگرفته از آرشیو عکس وزارت است، مشاهده می‌کنید.

 • گرامیداشت روز ملی آتش‌نشانی و ایمنی از دریچه دوربین عکاسان شانا

  گرامیداشت روز ملی آتش‌نشانی و ایمنی از دریچه دوربین عکاسان شانا

  شانا_گروه عکس: شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۷۹، هفتم مهرماه را به نام روز ملی آتش نشانی و ایمنی نامگذاری کرد، در واقع این روز بهانه‌ای است تا یاد انسان‌هایی را که از جان و آسایش خود در راه حفظ جان و آسایش ما می گذرند گرامی داریم؛ آتش‌نشانان، این نجات‌دهندگان در شغل خود با سختی‌ها و خطرهای بسیاری روبه‌رو هستند و خطر ماهیت این حرفه است. ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای آتش‌نشان به‌ویژه آتش‌نشانان صنعت نفت بعضی از صحنه‌های حماسه‌آفرین این عزیزان را در حوادث صنعت نفت مرور می‌کنیم. عکس: سید حسن حسینی

 • دستاوردهای یک‌ساله وزارت نفت به روایت تصویر

  دستاوردهای یک‌ساله وزارت نفت به روایت تصویر

  شانا _ گروه عکس: طی یک‌سال اخیر، روند توسعه صنعت نفت از غرب کارون تا پارس جنوبی و سیر صعودی ظرفیت‌سازی برای تولید و پالایش گاز، بنزین، محصولات پتروشیمی و توزیع فرآورده‌های نفتی کیفی ادامه یافت. چند سکو در قلب خلیج فارس نصب و اکتشافات جدیدی ثبت شد و چند واحد پتروشیمی به مدار آمد. احداث خط لوله عظیم انتقال نفت خام گوره به جاسک کلید خورد؛ قراردادهای متعددی با شرکت‌های داخلی امضا شد و پیمانکاران و سازندگان ایرانی بیش از پیش به میدان آمدند. حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، توسعه ساخت داخل، تاکید بر ایفای مسئولیت‌های اجتماعی و مقابله حداکثری با شیوع کرونا را نیز باید به رویکردهای صنعت نفت در این مدت اضافه کرد.

 • به مناسبت روز «خبرنگار»

  به مناسبت روز «خبرنگار»

  به دویدن. به جست‌وجو. به تکاپو. به پرسشگری که گاه پاسخی دارد و گاه هم بی‎پاسخ می‎گذارندش... به مصاحبه‎های وقت و بی‎وقت، به کوله‎های سنگین، به دغدغه‎هایی از جنس رکوردر و باتری و شارژر، به روزهایی از جنس نشست‎های خبری و به طعم دوری از خانواده در شب‎های مأموریت، به مشاهده عرق‌ریزان اقماری‎ها در گرمای تابستان و دستان زحمتکش‎شان بر تنِ تأسیسات، به ثبت فلرهای سوزان از دریچه نگاه دوربین‎هایمان، به نوشتن از سکو، به نفت، به گاز و به رنگ و بوی صنعتی که خوب یا بد، همچنان زیربنای اصلی اقتصاد کشور است.

 • قابی از تصاویر ماندنی چهره خوشنام روابط عمومی مناطق نفت‎خیز جنوب

  قابی از تصاویر ماندنی چهره خوشنام روابط عمومی مناطق نفت‎خیز جنوب

  شانا _ گروه عکس: حاج رضا طاهری، چهره نام‌آشنا و خوشنام روابط عمومی صنعت نفت که سال‌ها در روابط عمومی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب مشغول به فعالیت بود، روز یکشنبه (۱۱ خردادماه) درگذشت.

 • مروری گذرا بر تصاویر خاطره‌انگیز دوران کاری حسین کاظم‌پور اردبیلی

  مروری گذرا بر تصاویر خاطره‌انگیز دوران کاری حسین کاظم‌پور اردبیلی

  شانا _ گروه عکس: حسین کاظم پوراردبیلی، نماینده ایران در هیئت عامل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) ۲۷ اردیبهشت‌ماه کوله بار سال‌ها تجربه‌اش را برای همیشه بست و دنیا را بدرود گفت؛ روی اعلامیه‌اش نوشته‌اند: «ای جان آرام یافته، به سوی پروردگار خویش بازگرد، در حالی که تو از او خشنود و او از تو خرسند است، پس در میان بندگان من درآی و در بهشت جاودان من ورود کن.»

 • تلاش‌های جهادگران عرصه سلامت در بیمارستان نفت تهران (۲)

  تلاش‌های جهادگران عرصه سلامت در بیمارستان نفت تهران (۲)

  شانا _ گروه عکس: هم‌زمان با شیوع ویروس کرونا در ایران و دیگر نقاط جهان و فعالیت شبانه‌روزی بیمارستان‌های کشور برای درمان و بستری این بیماران، بیمارستان‌های صنعت نفت نیز در کنار دیگر جهادگران عرصه سلامت، لحظه‌ای از تلاش‌ برای مقابله با این ویروس دست برنداشته‌اند و به این بیماران خدمات‌رسانی می‌کنند. بیمارستان فوق‌تخصصی نفت تهران هم بخش‌های بستری خود را به درمان و بستری کارکنان مبتلا به ویروس اختصاص داده است. تصاویر زیر گوشه‌ای از زحمات و تلاش‌های بی‌وقفه گروه درمانی این بیمارستان را نمایش می‌دهد.

 • تلاش‌های جهادگران عرصه سلامت در بیمارستان نفت تهران (۱)

  تلاش‌های جهادگران عرصه سلامت در بیمارستان نفت تهران (۱)

  شانا _ گروه عکس: همزمان با شیوع ویروس کرونا در ایران و دیگر نقاط جهان و فعالیت شبانه‌روزی بیمارستان‌های کشور برای درمان و بستری این بیماران، بیمارستان‌های صنعت نفت نیر در کنار دیگر جهادگران عرصه سلامت، لحظه‌ای از تلاش‌ برای مقابله با این ویروس دست برنداشته‌اند و به این بیماران خدمات ‌رسانی می‌کنند. بیمارستان فوق تخصصی نفت تهران هم بخش‌های بستری خود را به درمان و بستری کارکنان مبتلا به ویروس اختصاص داده است. تصاویر زیر گوشه‌ای از زحمات و تلاش‌های بی‌وقفه گروه درمانی این بیمارستان را نمایش می‌دهد.

 • گندزدایی و ضد عفونی ویروس کرونا در شهرک نفت اهواز

  گندزدایی و ضد عفونی ویروس کرونا در شهرک نفت اهواز

  شهرک نفت اهواز به‌منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و اتخاذ راهکارهای مناسب در این زمینه، گندزدایی و ضد عفونی شد.

 • مرور تصاویری از ملی شدن صنعت نفت ایران

  مرور تصاویری از ملی شدن صنعت نفت ایران

  شانا _ گروه عکس: از زمانی که معادن و ذخایر ایران کشف شد، حاکمان وقت آنها را برای بیگانگان به حراج گذاشتند. ملت که صاحب واقعی منابع و معادن بودند، بهره‌ای نمی‌بردند و در سختی و فشار زندگی می‌کردند. منافع آن را بیگانگان می‌بردند. آن‌ها با این درآمد، صنایع خود را رونق بخشیدند و به توسعه و پیشرفت رسیدند و چلوخورشتی هم به ما دادند که آن را هم نمی‌گذاشتند به‌راحتی از گلوی‌مان پایین رود. منابع عظیم نفت جنوب و شیلات شمال نمونه‌ای از این واقعیت تلخ است. مرور تاریخی یکی از بزرگ‌ترین رؤیاهای ایرانیان به مناسبت همین روز. این تصاویر از آرشیو اداره کل روابط عمومی وزارت نفت برای نخستین بار منتشر می‌شود.

 • پارس جنوبی نمادی از دستاورد انقلاب

  پارس جنوبی نمادی از دستاورد انقلاب

  شانا _ گروه عکس: هم‌زمان با چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران روند توسعه میدان گازی پارس جنوبی را از آغاز به کار این میدان تاکنون بررسی می‌کنیم. در سال ۱۳۶۹ با حفر نخستین چاه اکتشافی در این میدان و بر اساس نتایج حاصل از لرزه‌نگاری وجود گاز تایید شد. سهم ایران از این میدان ۹۷۰۰ کیلومتری، ۳۷۰۰ کیلومتر است و با ذخایر ۱۴.۲ هزار میلیارد مترمکعب حدود ۸ درصد از ذخایر کل جهان را در خود جای داده است. پارس جنوبی بدون تردید بخش مهمی از تاریخ صنعت ایران در آینده خواهد بود که تنه به تنه بزرگ‌ترین رویدادهای تاریخ صنعت نفت ایران در ۱۰۰ سال گذشته خواهد زد. پیمانکاران و سازندگان زیادی در کلاس درس پارس جنوبی، بین‌المللی شدند.

 • صنعت نفت همپای انقلاب

  صنعت نفت همپای انقلاب

  شانا _ گروه عکس: کودتای ۲۸ مرداد که پیروز شد شاه مخلوع با پول نفت قدرتی فزون یافت، اختناق با توسعه صنعتی عجین و زندان‌ها از آزادیخواهان و مناطق نفت‌خیز از شرکت‌های اروپایی و آمریکایی پر شد. در بحبوحه انقلاب اسلامی ایران اعتصاب کارکنان صنعت نفت و توقف صادرات نفت خام پایانی بر دوران سلطه ۲۵۰۰ ساله پادشاهی در ایران بود.

 • روز برفی در تاسیسات خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه تهران

  روز برفی در تاسیسات خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه تهران

  شانا _ گروه عکس: هم‌زمان با روز ملی هوای پاک ۲۹ دی‌ماه بارش برف تهران را سپیدپوش کرد و کیفیت هوای شهر را در بیشتر مناطق در شرایط سالم قرار داد. این شرایط خدمت‌رسانی کارکنان خطوط و مخابرات نفت منطقه تهران را متوقف نکرد. تصاویر زیر گوشه‌ای از حال و هوای یک روز برفی در منطقه تهران را مرور می‌کند.

 • سیل در روستاهای سیستان و بلوچستان

  سیل در روستاهای سیستان و بلوچستان

  شانا _ گروه عکس: بارندگی‌های سیستان‌ و بلوچستان که از روز پنجشنبه گذشته (۱۹ دی‌ماه) آغاز شد و تا روز شنبه‌ (۲۱ دی‌ماه) در بعضی از نقاط استان ادامه یافت، سیلاب و خسارت‌هایی را برای بعضی از مناطق استان به همراه داشته است. در مناطقی از سیستان‌ و بلوچستان، امدادرسانی و رساندن مواد غذایی تنها با بالگرد امکان‌پذیر بوده است. در پی وقوع سیل در سیستان‌ و بلوچستان، ۶۱۳ میلیارد تومان به بخش کشاورزی و ۳۳۲ میلیارد تومان خسارت به بخش زیرساخت‌های شهری وارد شده است. با این شرایط بحرانی، مردم مناطق سیل‌زده نیاز مبرم به امدادرسانی و توزیع اقلام امدادی دارند، زیرا از ۳۲۷ روستای زیر پوشش شبکه بهداشت چابهار، ۱۲۰ روستا در محاصره آب قرار گرفتند و بیشتر جاده‌های ارتباطی دچار آسیب شدید شدند. شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران نیز از روزهای نخست وقوع سیل برای سوخت‌رسانی مداوم به مناطق سیل‌زده حضوری فعال داشته است. عکس: سید حسن حسینی

 • تشییع پیکر سپهبد شهید قاسم سلیمانی و شهدای مقاومت در تهران

  تشییع پیکر سپهبد شهید قاسم سلیمانی و شهدای مقاومت در تهران

  شانا_گروه عکس: مراسم وداع تهرانی‌ها با پیکر پاک سپهبد شهید قاسم سلیمانی و شهیدان همراهش ابومهدی المهندس، وحید زمانی‌نیا، حسین پورجعفری، شهروز مظفری‌نیا و هادی طارمی ساعت ۸ صبح دوشنبه ۱۶ دی برگزار شد. در این مراسم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب با حضور در دانشگاه تهران با چشمانی اشکبار بر پیکر سپهبد شهید قاسم سلیمانی و همراهان شهیدش نماز اقامه کردند. سران سه قوه، فرماندهان عالی‌رتبه نظامی و مسئولان عالی‌رتبه نظام در این مراسم حضور داشتند. عکس: سید حسن حسینی

 • خسارت‌های وارده به جایگاه‌های عرضه سوخت اطراف تهران

  خسارت‌های وارده به جایگاه‌های عرضه سوخت اطراف تهران

  شانا _ گروه عکس: فرآیند اصلاح قیمت بنزین که از ۲۴ آبان ماه امسال کلید خورد، با برخی اعتراضات مردمی روبه‌رو شد که بخشی از این اعتراض‌ها به تخریب و حریق برخی اماکن از جمله جایگاه‌های عرضه سوخت، بانک‌های شهرهای کوچک و برخی فروشگاه‌ها و اموال مردمی که در مجاورت این اماکن بودند، منجر شد. آتش گرفتن و از کار افتادن تعدادی از جایگاه‌های عرضه سوخت خدمت‌رسانی به مردم را در برخی مناطق با مشکلاتی روبه‌رو کرد. تصاویر زیر نمایی از خسارت‌ها وارده به جایگاه‌های عرضه سوخت اسلامشهر و واوان در اطراف شهر تهران است.

 • به مناسبت روز ملی آتش‌نشانی و ایمنی

  به مناسبت روز ملی آتش‌نشانی و ایمنی

  شانا _ گروه عکس: هفتم مهرماه روزی است که به بهانه رشادت‌های آتش‌نشانان روز ملی آتش نشانی و ایمنی نام‌گذاری شده است. سال 1359 درست در همین روز بود که پالایشگاه آبادان در جنگ ایران و عراق ازسوی دشمن بعثی هدف حمله هوایی قرار گرفت. پس از این اتفاق آتش‌نشانان برای مهار آتش وارد عمل شدند، اما این بار آتش تنها دشمن آنها نبود، بلکه در حین اطفای حریق بار دیگر این پالایشگاه بمباران شد و تعداد زیادی از آتش نشانان در این حادثه شهید شدند.

 • چهارمین دوره ارزیابی آمادگی عملیاتی - تخصصی آتش‌نشانان وزارت نفت

  چهارمین دوره ارزیابی آمادگی عملیاتی - تخصصی آتش‌نشانان وزارت نفت

  شانا _ گروه عکس: چهارمین دوره ارزیابی آمادگی عملیاتی - تخصصی آتش‌نشانان وزارت نفت با حضور گروه‌های مختلف ستادی وزارت نفت در شهر تبریز در حال برگزاری است. این دوره پس از چهار روز مسابقه، امروز یکشنبه (هفتم مهرماه) با اهدای جوایز و قدردانی از نفرات برگزیده پایان می‌یابد.

 • نوروز در صنعت نفت

  گزارش تصویری

  نوروز در صنعت نفت

  شانا - گروه عکس: واپسین ساعت‌های سال 97 در حالی سپری می‌شود که روزهای خوب صنعت نفت در این سال کم نبود. از افتتاح پالایشگاه فازهای 13 و 22 تا 24 پارس جنوبی تا افتتاح فازهای پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس. اگر تلاش‌های کارکنان خدوم صنعت نفت نبود این افتخارها رقم نمی‌خورد. امید به روزهای آبادتر و بهتر برای ایران عزیز و مردمان این کهن مرز و بوم.

 • گازرسانی به روستاهای آذربایجان غربی

  گزارش تصویری

  گازرسانی به روستاهای آذربایجان غربی

  شانا_گروه عکس:مردم آذربایجان‌غربی، این روزها شاهد توسعه گازرسانی در شهرها و روستاهایی هستند که همواره پوشیده از برف است، اما دل‌شان قرص می‌شود وقتی می‌دانند با آمدن گاز دیگر وزن کپسول گاز بر دوش‌شان سنگینی نخواهد کرد و بوی نفت در خانه‌هاشان نخواهد پیچید.

 • اردویی جهادی، درمانی مرتضی گرد

  گزارش تصویری

  اردویی جهادی، درمانی مرتضی گرد

  شانا_گروه عکس:بهداشت و درمان صنعت نفت تهران، با هماهنگی واحد بسیج بهداشت ودرمان صنعت نفت تهران و سازمان بهداشت ودرمان صنعت نفت و مرکز طب صنعتی این سازمان در مدرسه سیدالشهدای منطقه مرتضی گرد تهران برگزار شد. در این اردوی جهادی پزشک عمومی ، متخصص اطفال، روانشناس و مشاوه ، بهداشت دهان ودندان، پرستاری ، مامایی، متخصص زنان و داروخانه حضور داشتند و بر اساس نوبت های از پیش تعیین شده ، مراجعان را ویزیت کردند.

 • نفت و اصلاحات

  تاریخ انقلاب در صنعت نفت به روایت تصویر (5)

  نفت و اصلاحات

  شانا _ گروه عکس: صنعت نفت در دولت اصلاحات دوران طلایی را پشت سرگذاشت، از امضای نخستین قرارداد فاز پارس جنوبی تا بهره برداری 5 فاز با ظرفیت برداشت روزانه 140 میلیون مترمکعب گاز، از تولید گاز در میدان خانگیران تا افتتاح سکوی بلال و ...، بعد از سازندگی، صنعت نفت بدرستی پایه اصلاحات را در تاریخ چهل ساله انقلاب بنا نهاد و پیمود.

 • صنعت نفت و سازندگی

  تاریخ انقلاب در صنعت نفت به روایت تصویر (4)

  صنعت نفت و سازندگی

  شانا _ گروه عکس: ایران در فاصله سال 1359 تا پایان 1367، نزدیک به 110 میلیارد دلار نفت راهی بازارهای جهانی کرد که این رقم به‌طور میانگین سالانه 13 میلیارد و 725 میلیون دلار می‌رسید. آغاز دوران سازندگی اما جان تازه‌ای به صادرات نفت داد، به این ترتیب که سیاست‌گذاری هشت ساله در صنعت نفت دولت سازندگی به افزایش تولید نفت خام، تقویت جایگاه سیاسی نفت در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و ایجاد زیرساخت‌های جدید در این صنعت به‌ویژه پتروشیمی منجر شد.

 • صنعت نفت، نخستین نقطه هدف حمله دشمن بعثی

  تاریخ انقلاب در صنعت نفت به روایت تصویر (3)

  صنعت نفت، نخستین نقطه هدف حمله دشمن بعثی

  شانا _ گروه عکس: مردان دلیر صنعت نفت، ضمن حضور در خطوط مقدم جبهه‌ها در سنگر اقتصاد و تولید، یک لحظه درنگ نکردند و با اینکه تاسیسات نفتی، واحدهای بهره‌برداری، مخازن ذخیره‌سازی نفت و گاز، خطوط انتقال نفت و اسکله‌های صادراتی زیر آتش دشمن بعثی قرار داشت، با عزم و اراده‌ای پولادین برای حفظ ظرفیت تولید نفت و گاز و تامین نیازهای داخلی و صادرات نهایت همت خود را به کار بستند.

 • نفت، قلب تپنده‌ای که هیچ گاه از حرکت باز نایستاد

  تاریخ انقلاب در صنعت نفت به روایت تصویر (2)

  نفت، قلب تپنده‌ای که هیچ گاه از حرکت باز نایستاد

  شانا _ گروه عکس: در طول هشت سال دفاع مقدس، مردان دلیر صنعت نفت ضمن حضور در خطوط مقدم جبهه‌ها در سنگر اقتصاد و تولید، یک لحظه درنگ نکردند و با اینکه تاسیسات نفتی، واحدهای بهره‌برداری، مخازن ذخیره‌سازی نفت و گاز، خطوط انتقال نفت و اسکله‌های صادراتی زیر آتش دشمن بعثی قرار داشت، با عزم و اراده‌ای پولادین برای حفظ ظرفیت تولید نفت و گاز و تامین نیازهای داخلی و صادرات همه همت خود را به کار بستند.

 • صنعت نفت ایران همپای انقلاب اسلامی

  تاریخ انقلاب در صنعت نفت به روایت تصویر (1)

  صنعت نفت ایران همپای انقلاب اسلامی

  شانا _ گروه عکس: کودتای 28 مرداد که پیروز شد شاه مخلوع با پول نفت قدرتی فزون یافت، اختناق با توسعه صنعتی عجین و زندان‌ها از آزادیخواهان و مناطق نفت‌خیز از شرکت‌های اروپایی و آمریکایی پر شد. در بحبوحه انقلاب اسلامی ایران اعتصاب کارکنان صنعت نفت و توقف صادرات نفت خام پایانی بر دوران سلطه 2500 ساله پادشاهی در ایران بود.

 • روز پرستار در بیمارستان فوق تخصصی مرکزی صنعت نفت تهران

  /گزارش تصویری/

  روز پرستار در بیمارستان فوق تخصصی مرکزی صنعت نفت تهران

  شانا _ گروه عکس: پنجم جمادی الاولی (شنبه، 22 دی‌ماه) روز ولادت باسعادت بانوی قهرمان کربلا، حضرت زینب کبری سلام‌الله علیها به عنوان روز پرستار نام‌گذاری شده است، این روز را به فرشتگان سفیدپوش سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت تبریک می‌گوییم.

 • حفاظت از دلفین‌ها

  /گزارش تصویری/

  حفاظت از دلفین‌ها

  شانا _ گروه عکس: پروژه حفاظت از دلفین‌های گوژپشت خلیج فارس با هماهنگی و تأیید اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر و با هدف ارائه راهکارهای علمی و عملی مناسب برای حفظ سرمایه‌های زیست محیطی و به‌ویژه گونه‌های جانوری خلیج فارس در سواحل زیبای این استان اجرا می‌شود. این پروژه مطالعاتی با هدف بررسی پراکنش و رصد جمعیت دلفین‌های گوژپشت خلیج فارس در پارک ملی دیر- نخیلو در منطقه حفاظت‌شده «مند» و به منظور حفاظت از این گونه جانوری، با حمایت مالی و پشتیبانی پتروشیمی نوری (برزویه) در حال اجراست.