• شهید جمهور

  شهید جمهور

  شانا _ گروه عکس: بالگرد حامل سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری جهادی، مردمی و محبوب که دیروز یکشنبه (۳۰ اردیبهشت) به استان آذربایجان شرقی رفته بود، به علت شرایط نامساعد آب‌ و هوایی دچار سانحه شد. سرانجام بامداد امروز دوشنبه (۳۱ اردیبشهت) گروه‌های امدادی مردمی و هلال‌احمر با استفاده از پهپادهای ایرانی ردیاب، بالگرد سانحه‌ دیده را کشف کردند. در این سانحه هوایی، آقای «سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری و همراهان او از جمله آقای حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه، سیدمحمدعلی آل‌هاشم، امام جمعه تبریز، مالک رحمتی، استاندار آذربایجان شرقی و همچنین سرتیم حفاظت رئیس‌جمهور، خلبانان و کادر پرواز بالگرد به شهادت رسیدند.

 • یک روز با «کارگران» شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه تهران

  به‌مناسبت هفته کار و کارگر

  یک روز با «کارگران» شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه تهران

  شانا _ گروه عکس: کارگران قشر زحمت‌کش جامعه هستند که همواره با تلاش‌های خود چرخ‌های اقتصادی کشور به‌ویژه صنعت نفت را به حرکت درمی‌آورند؛ به همین دلیل به‌منظور قدردانی از زحمات این افراد تأثیرگذار و تلاشگر، روزی به نام «روز کارگر» در تقویم رسمی کشور نام‌گذاری شده است. عکاس شانا به همین بهانه یک روز با کارگران شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه تهران همراه شده است تا گوشه‌ای کوچک از تلاش‌های آنان را که عضوی مهم از صنعت نفت کشور هستند، به نمایش بگذارد و به آن‌ها خدا قوت بگوید.

 • خلیج نیلگون فارس

  احسان قنبرپور

  خلیج نیلگون فارس

  شانا _ گروه عکس: دهم اردیبهشت سالروز بیرون‌راندن و اخراج استکبار جهانی به سرکردگی پرتغالی‌ها از جزایر دریای پارس ازسوی سرداران ایرانی است که به‌عنوان روز ملی خلیج‌ فارس نام‌گذاری شده است. خلیج ‌فارس و سواحل آن معادنی سرشار از نفت و گاز دارد و مسیر انتقال نفت کشورهایی همچون کویت، عربستان و امارات‌متحده عربی است. به همین دلیل، منطقه‌ای مهم و راهبردی به‌شمار می‌رود.

 • عکس‌های برگزیده صنعت نفت در ۱۴۰۲

  عکاسان شانا

  عکس‌های برگزیده صنعت نفت در ۱۴۰۲

  شانا _ گروه عکس: «عکس‌های برگزیده سال ۱۴۰۲» شبکه اطلاع‌رسانی نفت و انرژی چکیده‌ای مختصر از ثمره یک سال تلاش عکاسان این مجموعه در سراسر کشور است. عکس‌هایی که گوشه‌ای از فعالیت‌های چهار فصل و شبانه‌روزی خانواده بزرگ صنعت نفت، از تولید تا صادرات، از سرمایه‌گذاری تا دیپلماسی انرژی، از ساخت داخل تا خنثی‌سازی حملات دشمنان در کشور پهناور ایران را به تصویر می‌کشند.

 • آغاز بهار ۱۴۰۳ در شرکت نفت و گاز گچساران

  احسان قنبرپور

  آغاز بهار ۱۴۰۳ در شرکت نفت و گاز گچساران

  شانا _ گروه عکس: کارکنان شرکت نفت و گاز گچساران آغاز بهار ۱۴۰۳ را در کنار یکدیگر جشن گرفتند.

 • «نوروز» در کنار کارکنان صنعت نفت

  نرگس مختار

  «نوروز» در کنار کارکنان صنعت نفت

  شانا _ گروه عکس: کارکنان صنعت نفت در پالایشگاه آبادان سال نو را حین انجام وظیفه آغاز کردند.

 • «۲۹ اسفند»، روز ملی شدن صنعت نفت ایران از دریچه دوربین

  «۲۹ اسفند»، روز ملی شدن صنعت نفت ایران از دریچه دوربین

  شانا _ گروه عکس: از زمانی که معادن و ذخایر ایران کشف شد، حاکمان وقت آنها را برای بیگانگان به حراج گذاشتند. ملت که صاحب واقعی منابع و معادن بودند، بهره‌ای نداشتند و در سختی و فشار زندگی می‌کردند. منافع آن را بیگانگان می‌بردند. آنها با این درآمد، صنایع خود را رونق بخشیدند و به توسعه و پیشرفت رسیدند و چلوخورشتی هم به ما دادند که آن را هم نمی‌گذاشتند به‌راحتی از گلوی‌مان پایین رود. منابع عظیم نفت جنوب و شیلات شمال نمونه‌ای از این واقعیت تلخ است.

 • خارک؛ قلب تپنده صادرات نفت ایران

  نرگس مختار

  خارک؛ قلب تپنده صادرات نفت ایران

  شانا _ گروه عکس: خارک، جزیره‌ای در خلیج فارس، بیش از ۶۰ سال است که به قلب تپنده صادرات نفت ایران تبدیل شده و اکنون با تکیه بر توان و دانش ایرانی، هر روز به افق‌های روشن‌تر و مسیرهای دورتری برای صادرات طلای سیاه ایران می‌اندیشد.

 • ۲۹ آذرماه، روز بزرگداشت شهید محمدجواد تندگویان

  ۲۹ آذرماه، روز بزرگداشت شهید محمدجواد تندگویان

  شانا _ گروه عکس: محمدجواد تندگویان، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران در کابینه محمدعلی رجایی بود که سال ۱۳۵۹ توسط نیروهای ارتش عراق اسیر شد و پس از سال‌ها اسارت به شهادت رسید. آیت‌الله خامنه‌ای، مقام معظم رهبری به زیبایی تمام او را شهید غریب خوانده‌اند با همکاری مشترک دشمن رودررو و ستون پنجم داخلی اسیر و سال‌ها سخت‌ترین شکنجه‌های جسمی و روحی و درد دوری از خانواده و میهن را تاب آورد و حاضر نشد حتی کلامی علیه یاران، همرزمان و هم‌میهنان خود بگوید. او جان شیرین خود را در اوج جوانی بر سر اهداف والایش گذاشت و با سربلندی تمام به دیار باقی شتافت.

 • دانشجویان دانشگاه صنعت نفت آبادان از دریچه دوربین شانا

  به مناسبت روز دانشجو

  دانشجویان دانشگاه صنعت نفت آبادان از دریچه دوربین شانا

  شانا _ گروه عکس: روز دانشجو، در ایران به ۱۶ ماه آذر اطلاق می‌شود. این روز، به یاد سه دانشجو که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون، معاون رئیس‌جمهوری وقت ایالات متحده آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ (حدود چهار ماه پس از کودتای ۲۸ مرداد همان سال) در دانشگاه تهران کشته شدند، گرامی داشته می‌شود. شبکه اطلاع‌رسانی نفت و انرژی به بهانه این روز، روز دانشجو با حضور در دانشگاه صنعت نفت در آبادان و خوابگاه‌های دانشجویی از نزدیک زیست دانشجویی را به تصویر کشیده است.

 • رنگ زندگی در کمپ نفتی

  مهران ریاضی

  رنگ زندگی در کمپ نفتی

  شانا _ گروه عکس: اینجا می‌توان رنگ زندگی را دید؛ در گُمارون، منطقه نفتی گلخاری. قصه انسان‌هایی که در ۷۰ کیلومتری شمال غربی بندر بوشهر و در روزهای داغ، زمین را برای توسعه میدان نفتی گلخاری حفر می‌کنند و خستگی خود را در بیابان به آسمان پر ستاره‌ شب می‌سپارند.

 • ۲۵ سالگی؛ پارس جنوبی از گذشته تا امروز

  عکاسان شانا

  ۲۵ سالگی؛ پارس جنوبی از گذشته تا امروز

  شانا _ گروه عکس: بی‌شک گرامیداشت ۲۵ سالگی فعالیت یک شرکت بسیار مهم است؛ اما این روز برای کشوری که ۷۵ درصد گاز طبیعی خود را از این مجموعه دریافت می‌کند و اتفاقا بیش از ۷۰ درصد سبد انرژی‌اش را از گاز می‌گیرد بسیار بسیار مهمتر است. صحبت از شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی یا همان پالایشگاه‌های سیزده‌گانه در عسلویه است که وظیفه شیرین‌سازی، تولید و انتقال گاز طبیعی از سکوهای سرچاهی میدان مشترک پارس جنوبی به خطوط سراسری را برعهده دارند و افزون بر آن محصولات متنوع دیگری تولید، صادر و برای کشور ارزآوری می‌کنند. این گزارش به‌مناسبت ۲۵ سالگی این مجموعه و برای قدردانی از همه تلاشگران صنعت نفت و گاز تهیه شده تا شاید گوشه‌ای کوچک از فداکاری‌هایشان را در این سال‌ها نشان دهد. (مرجان احمدی/ خبرنگار شانا)

 • نبرد با شعله‌های آتش

  نبرد با شعله‌های آتش

  شانا_گروه عکس: شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۷۹، هفتم مهرماه را به نام روز ملی آتش نشانی و ایمنی نامگذاری کرد، در واقع این روز بهانه‌ای است تا یاد انسان‌هایی را که از جان و آسایش خود در راه حفظ جان و آسایش ما می گذرند گرامی داریم؛ آتش‌نشانان، این نجات‌دهندگان در شغل خود با سختی‌ها و خطرهای بسیاری روبه‌رو هستند و خطر ماهیت این حرفه است. ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای آتش‌نشان به‌ویژه آتش‌نشانان صنعت نفت بعضی از صحنه‌های حماسه‌آفرین این عزیزان را در حوادث صنعت نفت مرور می‌کنیم.

 • پالایشگاه آبادان، سروی ایستاده در دفاع مقدس

  پالایشگاه آبادان، سروی ایستاده در دفاع مقدس

  شانا _ گروه عکس: پنجم مهرماه ۱۳۶۰ یادآور حماسه سازانی است که با دلاورمردیها و ایثارگریهای خود دشمن زبون بعث را از خاک وطن عزیزمان، ایران، بیرون راندند و نگذاشتند ذره ای از خاک این مرز و بوم به دست نااهلان افتد. کارکنان غیور پالایشگاه آبادان درطول هشت سال دفاع جانانه، حضوری مستمر داشتند و این حضور و ایثارگری را از ابتدای جنگ افروزی صدامیان تا هنگامی که دشمن پرچم تسلیم خود را در مقابل اراده رزمندگان بلند کردند، ادامه دادند و لحظه ای به فکر ترک شهر و پالایشگاه که آن را به دژ مستحکمی برای تدارکات رزمندگان بدل کرده بودند، نیفتادند. پالایشگاه آبادان حملات هوایی پرشمار را در طول جنگ شاهد بود تا آن جا که از ۲۵ مهرماه ۱۳۵۹ تا ۹ بهمن ماه ۱۳۶۵، این پالایشگاه ۲۳ بار مورد حمله هوایی دشمن قرار گرفت؛ اما هر بار و با تلاش وصف ناپذیر کارکنان غیور آن، بازسازی شد.

 • سوخت‌رسانی به مناطق جنگی در ۸ سال دفاع مقدس

  سوخت‌رسانی به مناطق جنگی در ۸ سال دفاع مقدس

  شانا _ گروه عکس: صنعت نفت همواره در سال‌های مختلف خدمات قابل‌توجهی را به بخش‌های مختلف کشور انجام داده است، به جرأت می‌توان گفت این صنعت در طول هشت سال دفاع مقدس برگ زرینی از این خدمات را ثبت کرده است. شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از شرکت‌هایی بود که با حضور گسترده در مناطق جنگی، سوخت‌رسانی به‌موقع به مناطق نظامی را به‌عهده داشت و در مجموع ۸۵ شهید را تقدیم وطن کرد. تصاویر پیش‌رو عملیات سوخت‌رسانی به جبهه‌های جنگ را که در سال ۱۳۶۵ ثبت شده است، نشان می‌دهد.

 • تخریب تأسیسات صنعت نفت در ۸ سال دفاع مقدس

  تخریب تأسیسات صنعت نفت در ۸ سال دفاع مقدس

  شانا _ گروه عکس: صنعت نفت در هشت سال دفاع مقدس همواره آماج حملات جنگنده‌های بعثی عراق بود. هدف دشمن از بمباران این تأسیسات به صفررساندن تولید و صادرات نفت ایران بود که این اقدام منجر به بروز خسارت‌های سنگین به تأسیسات نفتی کشور شد. در گزارش تصویری پیش رو بعضی از تأسیسات صنعت نفت را که در معرض بمباران جنگنده‌های رژیم بعث عراق قرار گرفت، مشاهده می‌کنید.

 • خرمشهر، شهر خون و قیام آزاد شد

  خرمشهر، شهر خون و قیام آزاد شد

  شانا _ گروه عکس: ساعت ۲۲ و ۳۰ دقیقه یکم خرداد ۱۳۶۱ مرحله چهارم عملیات بیت المقدس با رمز «بسم الله القاصم الجبارین یا محمد بن عبدالله» آغاز شد. عملیاتی که منجر به آزادسازی خرمشهر در ساعت ۱۴ روز سوم خرداد پس از ۵۷۸ روز اشغال ارتش رژیم بعث عراق شد. سوم خرداد سالروز حماسه است؛ حماسه غیورمردان میهن که برایشان فرقی نداشت در خط مقدم جبهه می‌جنگند یا جانشان را فدای گردش چرخ‌های صنعت نفت در سخت‌ترین روزهای ایران عزیز می‌کنند. شبکه اطلاع‌رسانی نفت و انرژی (شانا) به مناسبت سالروز آزادی خرمشهر مجموعه عکس‌های زیر را جمع‌آوری کرده است و به نمایش عموم می‌گذارد.

 • کارگران صنعت نفت، نخستین کارگران صنعتی ایران

  به مناسبت هفته کار و کارگر

  کارگران صنعت نفت، نخستین کارگران صنعتی ایران

  شانا _ گروه عکس: در دومین ماه از سال «مهار تورم، رشد تولید» و به مناسبت هفته کار و کارگر، نگاهی داریم به کارگران شاغل در صنعت نفت در سراسر کشور که در همه فصول و هر ساعت از شبانه روز، بدون توقف در حال انجام وظیفه هستند.

 • خلیج فارس خانه ماست

  به مناسبت روز ملی خلیج فارس

  خلیج فارس خانه ماست

  شانا _ گروه عکس: دهم اردیبهشت سالروز بیرون راندن و اخراج استکبار جهانی به سر کردگی پرتغالی ها از جزایر دریای پارس ازسوی سرداران ایرانی است که به‌عنوان روز ملی خلیج فارس نام‌گذاری شده است. خلیج فارس و سواحل آن معادن سرشار نفت و گاز دارد و مسیر انتقال نفت کشورهایی همچون کویت، عربستان و امارات متحده عربی است. به همین دلیل، منطقه‌ای مهم و راهبردی است.

 • نوروز ۱۴۰۲ در سکوی ایلام

  نوروز ۱۴۰۲ در سکوی ایلام

  شانا _ گروه عکس: کارکنان صنعت نفت نوروز ۱۴۰۲ را در سکوی ایلام جشن گرفتند.

 • نوروز ۱۴۰۲ در کنار کارکنان صنعت نفت

  علی سلیمانی

  نوروز ۱۴۰۲ در کنار کارکنان صنعت نفت

  شانا _ گروه عکس: کارکنان صنعت نفت در بارج اقامتی «سی‌پد» (See Pad) و سکوی «Spd۹» پارس جنوبی سال نو را حین انجام وظیفه آغاز کردند.

 • حال و هوای بهار در کارخانه گاز و گاز مایع ۱۰۰۰

  نرگش مختار

  حال و هوای بهار در کارخانه گاز و گاز مایع ۱۰۰۰

  شانا _ گروه عکس: کارخانه ان‌جی‌ال ۱۰۰۰ یکی از زیرمجموعه‌های فعال و اثرگذار در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری است. این کارخانه در حومه شهر گچساران و دامنه‌های سبز واقع شده است. محوطه در حال بهره‌برداری این کارخانه، در این فصل رنگ و رویی بهاری و سبز به خود گرفته و همزمان با روند تولید و روزآمد کردن تأسیسات، طبیعت هم فصلی نو را آغاز کرده است. بی‌شک این حال و هوای بهاری، در روحیه کارکنان اثرگذاری زیادی دارد.

 • یک روز با کارکنان پالایشگاه چهارم پارس جنوبی

  حسین ریاضی

  یک روز با کارکنان پالایشگاه چهارم پارس جنوبی

  شانا_ گروه عکس: پالایشگاه چهارم مجتمع گاز پارس جنوبی(فازهای ۶، ۷ و ۸) یکی از پالایشگاه‌های سیزده‌گانه این مجتمع است که وظیفه تولید و فرآورش روزانه حدود ۸۵ میلیون مترمکعب گاز ترش دریافتی از سکوهای سه‌گانه و تحویل این گاز به پالایشگاه‌های دیگر و در مقطعی هم به چاه‌های نفت آغاجاری به‌منظور افزایش تولید نفت را به‌عهده دارد که با بهره‌مندی از نیروهای مجرب و باتجربه، هرساله وظایف مهمی را برای تولید گاز شیرین و دیگر محصولات جانبی مانند اتان، پروپان و بوتان انجام می‌دهد.

 • ۲۹ اسفند، روز ملی شدن صنعت نفت ایران

  ۲۹ اسفند، روز ملی شدن صنعت نفت ایران

  شانا _ گروه عکس: از زمانی که معادن و ذخایر ایران کشف شد، حاکمان وقت آنها را برای بیگانگان به حراج گذاشتند. ملت که صاحب واقعی منابع و معادن بودند، بهره‌ای نمی‌بردند و در سختی و فشار زندگی می‌کردند. منافع آن را بیگانگان می‌بردند. آنها با این درآمد، صنایع خود را رونق بخشیدند و به توسعه و پیشرفت رسیدند و چلوخورشتی هم به ما دادند که آن را هم نمی‌گذاشتند به‌راحتی از گلوی‌مان پایین رود. منابع عظیم نفت جنوب و شیلات شمال نمونه‌ای از این واقعیت تلخ است.

 • گاز در یک قدمی چابهار

  نرگس مختار

  گاز در یک قدمی چابهار

  شانا _ گروه عکس: قطعات سوم و چهارم پروژه انتقال گاز ایرانشهر - مکران - چابهار - کنارک به‌زودی تکمیل و شعله‌های آبی در شهر چابهار برای گازرسانی به نیروگاه‌های چابهار و کنارک، پتروشیمی مکران و شهرهای چابهار و کنارک و روستاهای مجاور این خط انتقال گاز روشن می‌شود.

 • طرح خط لوله و تأسیسات جانبی انتقال نفت میدان‌های غرب کارون

  مجتبی محسنی

  طرح خط لوله و تأسیسات جانبی انتقال نفت میدان‌های غرب کارون

  شانا _ گروه عکس: طرح خط لوله و تأسیسات جانبی انتقال نفت خام میدان‌های غرب کارون با هدف، انتقال نفت میدان‌های این منطقه به مبادی صادراتی در حال اجراست، این طرح در جنوب غربی اهواز و در امتداد جاده اهواز - خرمشهر واقع شده است.

 • اجرای خط لوله سپهر و جفیر

  مجتبی محسنی

  اجرای خط لوله سپهر و جفیر

  شانا _ گروه عکس: هدف از طرح توسعه میدان نفتی سپهر و جفیر در شمال شرقی حوزه رسوبی دشت آبادان و در ۶۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز رسیدن به سطح تولید روزانه ۱۱۰ هزار بشکه در روز و تولید تجمعی ۵۱۲ میلیون بشکه نفت تعیین شده است.

 • تکمیل فاز ۱۴ پارس جنوبی به دست توانمند متخصصان ایرانی

  نرگس مختار

  تکمیل فاز ۱۴ پارس جنوبی به دست توانمند متخصصان ایرانی

  شانا _ گروه عکس: پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی با همت و تلاش متخصصان و کارگران ایرانی، اکنون در شرف تکمیل است. در شرایطی که تحریم‌های ظالمانه غرب تکمیل طرح‌های توسعه‌ای کشور را تحت الشعاع قرار داده است، مهندسان و کارگران ایرانی با تلاش و همت مضاعف از ایجاد اختلال در روند توسعه صنعت جلوگیری کرده‌اند.

 • گام‌های پایانی برای سبز شدنِ استان البرز

  مهران ریاضی

  گام‌های پایانی برای سبز شدنِ استان البرز

  شانا _ گروه عکس: عملیات اجرایی خط تغذیه گاز ۱۲ اینچ محور جوستان - گچسر به طول تقریبی ۵۴ کیلومتر از بهمن‌ماه سال ۱۴۰۰ آغاز شد و طبق اعلام سیدرضا غفاریان، مدیرعامل شرکت گاز استان البرز تا بهار سال ۱۴۰۲ به بهره‌برداری می‌رسد که با تکمیل آن، افزون بر گازرسانی به روستاهای محور جاده چالوس و شهر آسارا (تنها شهر بدون گاز استان البرز) خط انتقال گاز به این محور تقویت و البرز استان سبز گازرسانی می‌شود.

 • میدان نفتی آزادگان در دل هورالعظیم

  میدان نفتی آزادگان در دل هورالعظیم

  شانا_گروه عکس: هورالعظیم به معنای تالاب بسیار بزرگ، یکی از بزرگ‌ترین تالاب‌های ایران است. این تالاب در مرز ایران و عراق واقع شده است. حدود یک سوم آن در ایران و دوسوم آن در کشور عراق واقع شده است. آزادگان از میدان‌های نفتی مستقر در این منطقه است. مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در سال ۱۳۷۶ در محدوده‌ای به وسعت ۲۰ در ۷۵ کیلومتر موفق به کشف میدان آزادگان شد. میدان آزادگان از شمال در مجاورت میدان مجنون عراق قرار دارد . گره خوردن موقعیت جغرافیایی این میدان با تالاب هورالعظیم زیست بوم جانوری این تالاب را تحت شعاع قرار داده است. عبور جاده‌های دسترسی به تاسیسات، دکل‌های حفاری و عبور خطوط انتقال نفت در این میدان این زیستگاه را دستخوش تغییراتی کرده است. عکس: سیدحسن حسینی