• سکوی B طرح توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی

  علیرضا خضرائی

  سکوی B طرح توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی

  شانا _ گروه عکس: اجرای طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی و برداشت گاز از مرزی‌ترین فاز این میدان بزرگ گازی، در شرکت ملی نفت ایران و در دولت سیزدهم، حرکتی جهادی بود که با اتکا به توان نیروهای متخصص ایرانی انجام شد. پارس جنوبی، بزرگترین تولیدکننده انرژی کشور است و در مجموع ۶ هزار کیلومتر خط لوله دریایی گاز ترش و سه هزار کیلومتر خط لوله گلایکول وجود دارد.هم اکنون با عملیات انتقال و نصب سکو و پل های ارتباطی پس از گذشت بیش از ۲۰ سال از تلاش دولت‌های مختلف برای توسعه فاز ۱۱ میدان مشترک پارس جنوبی، این فاز با همت مهندسان ایرانی و بدون حضور شرکت‌های خارجی مانند توتال، با حضور سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری و جواد اوجی، وزیر نفت به بهره‌برداری رسید.

 • پتروشیمی مرجان در قاب تصویر

  مجتبی محسنی

  پتروشیمی مرجان در قاب تصویر

  شانا _ گروه عکس: شرکت پتروشیمی مرجان از شرکت‌های تولیدکننده متانول ایران با ظرفیت ۵۰۰۰ تن در روز، با حداکثر توانایی صنایع تولیدی داخل و استفاده از دانش و تجربه مهندسان و کارگران ایرانی در بخش‌های مختلف طراحی، تأمین تجهیزات، ساختمان و نصب و مدیریت پروژه در محل فاز ۲ صنایع پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی پارس واقع در عسلویه، استان بوشهر احداث شده و فعال است.

 • تأسیسات پالایشگاه هفتم گاز پارس جنوبی (فازهای ۱۷ و ۱۸)

  مجتبی محسنی

  تأسیسات پالایشگاه هفتم گاز پارس جنوبی (فازهای ۱۷ و ۱۸)

  شانا _ گروه عکس: پالایشگاه هفتم گاز پارس جنوبی در بخش غربی سایت شماره یک طرح توسعه میدان مشترک گازی پارس جنوبی نزدیک به خروجی شرقی شهرستان عسلویه قرار دارد. ظرفیت این پالایشگاه تولید روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز، ۸۰ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد، سالانه یک میلیون تن اتان و ۱٬۰۵ میلیون تن گاز مایع است.

 • پالایشگاه دهم پارس جنوبی در قاب تصویر

  مجتبی محسنی

  پالایشگاه دهم پارس جنوبی در قاب تصویر

  شانا _ گروه عکس: پالایشگاه دهم فاز ۱۹ از جمله پالایشگاه‌های گازی پارس جنوبی است که برای پالایش گاز طبیعی حاصل از میدان گازی پارس جنوبی احداث شده است. تأسیسات خشکی پالایشگاه دهم فاز ۱۹ پارس جنوبی در حاشیه خلیج فارس، در منطقه تمبک با مساحتی حدود ۵.۲۱۸ هکتار بین پالایشگاه‌­های فازهای ١١ و ١٢ پارس جنوبی و در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس ٢ واقع شده است.

 • پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند از دریچه دوربین شانا

  نرگس مختار

  پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند از دریچه دوربین شانا

  شانا _ گروه عکس: شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند در استان مرکزی و در فاصله ۳۰ کیلومتری از شهر صنعتی اراک واقع شده است. این شرکت اکنون با تولید ۱۶.۵ میلیون لیتر بنزین در روز بزرگترین تولیدکننده بنزین در میان پالایشگاه‌های نفت ایران و دومین تولیدکننده بزرگ بنزین در ایران پس از پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس است، این مجتمع پالایشی همچنین با تولید ۳.۶ میلیون لیتر گاز مایع (ال‌پی‌جی) در روز، دومین تولیدکننده بزرگ این محصول در میان پالایشگاه‌های نفت ایران پس از پالایشگاه تبریز به‌شمار می‌آید.

 • پالایشگاه ستاره خلیج فارس، مدرن‌ترین پالایشگاه ایران و خاورمیانه

  نسرین رستمی

  پالایشگاه ستاره خلیج فارس، مدرن‌ترین پالایشگاه ایران و خاورمیانه

  شانا _ گروه عکس: پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به عنوان مدرن‌ترین پالایشگاه ایران و خاورمیانه در زمینی به مساحت ۷۳۰ هکتار در ۲۵ کیلومتری غرب بندرعباس واقع شده است. ستاره خلیج‌فارس به‌عنوان بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی دنیا که می‌توان آن را به لحاظ استفاده از توانمندی متخصصان داخلی در اجرا و استفاده از تجهیزات تولید داخل، ایرانی‌ترین پالایشگاه کشور نامید.

 • پالایشگاه تبریز در زمره نخستین پالایشگاه‌های کشور

  نرگس مختار

  پالایشگاه تبریز در زمره نخستین پالایشگاه‌های کشور

  شانا _ گروه عکس: پالایشگاه تبریز در زمره نخستین پالایشگاه‌های کشور است که سال ۱۳۹۲ با خرید ۵۰ درصد از سهام پتروشیمی توانست عنوان پتروپالایشی شدن را از آن خود کند و طرح‌های متعددی همچون افزایش ظرفیت، توجه به مباحث زیست محیطی، مبادلات تجاری، استفاده از توان مهندسان داخلی و شرکت‌های دانش‌بنیان را پیش ببرد.

 • تلاش بی‌وقفه در پالایشگاه‌های پارس جنوبی برای تأمین گاز نیروگاه‌ها

  مجتبی محسنی

  تلاش بی‌وقفه در پالایشگاه‌های پارس جنوبی برای تأمین گاز نیروگاه‌ها

  شانا _ گروه عکس: پالایشگاه ششم (فازهای ۱۵ و ۱۶) در شرقی‌ترین نقطه مجموعه پالایشگاه‌های پارس جنوبی در منطقه عسلویه قرار دارد و کارکنان آن این روزها مانند دیگر پالایشگاه‌های گازی کشور به‌صورت شبانه‌روزی برای تأمین پایدار گاز مشترکان به‌ویژه نیروگاه‌های کشور به‌منظور جلوگیری از قطعی برق تلاش می‌کنند؛ طبق اعلام شرکت ملی گاز ایران هم حجم گاز تحویلی به نیروگاه‌ها امسال بیش از مقدار تکلیفی است.

 • مرکز انتقال نفت ابهر

  مهران ریاضی

  مرکز انتقال نفت ابهر

  شانا _ گروه عکس: مرکز انتقال نفت ابهر یکی از مراکز انتقال نفت منطقه شمالغرب شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران است. این مرکز نخستین مرکز انتقال نفت در کشور است که دارای تلمبه خانه دومنظوره است که اگر در برق مشکلی پیش آید، از گاز استفاده می‌کند، بنابراین خطوط بدون وقفه و دائما در حال کار هستند. روزانه حدود ۱۱۰ هزار بشکه نفت خام میدان‌های نفتی اهواز، آسماری با یک خط لوله ۱۶ اینچ، از طریق مرکز انتقال نفت ابهر به پالایشگاه تبریز ارسال می‌شود.

 • عملیات روکارسازی خطوط و تجهیزات مرکز انتقال نفت ایده‌لو - زنجان

  مهران ریاضی

  عملیات روکارسازی خطوط و تجهیزات مرکز انتقال نفت ایده‌لو - زنجان

  گروه عکس _ شانا: عملیات روکارسازی خطوط و تجهیزات مرکز انتقال نفت ایده‌لو - زنجان با اعتبار ۵۷ میلیارد ریال و به‌منظور حفظ محیط زیست و پایداری انتقال نفت و فرآورده‌های نفتی در این مرکز انجام شد.

 • دکل حفاری ۲۰۲ شرکت عملیات اکتشاف

  مجتبی محسنی

  دکل حفاری ۲۰۲ شرکت عملیات اکتشاف

  شانا_ گروه عکس: دکل ۲۰۲ شرکت پتروایران با هدف نگهداشت و افزایش تولید میدان نفتی منصورآباد، توانسته است طبق زمان‌بندی و برنامه تولید دو حلقه چاه، ۵۹۵۰ متر حفاری انجام دهد.

 • پالایشگاه هشتم گازی پارس جنوبی (فازهای ۲۰ و ۲۱)

  مجتبی محسنی

  پالایشگاه هشتم گازی پارس جنوبی (فازهای ۲۰ و ۲۱)

  شانا _ گروه عکس: پالایشگاه هشتم (فازهای ۲۰ و ۲۱) پارس جنوبی در کناره خلیج فارس و در فاصله ۲۷۰ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر و ۵۷۰ کیلومتری بندرعباس قرار گرفته است. کارفرمای ساخت این پالایشگاه همانند دیگر پالایشگاه‌های این میدان عظیم گازی، شرکت نفت و گاز پارس و پیمانکار اصلی اجرای آن کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های مهندسی و ساختمان صنایع نفت (OIEC)، مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران (IOEC) بوده است. این طرح از جمله طرح‌هایی می باشد که می توان آن را یک پالایشگاه تمام ایرانی قلمداد کرد. قرارداد این پروژه خردادماه سال ۱۳۸۸ امضا و نخستین تولید و صادرات گاز شیرین این پالایشگاه ۱۴ شهریور سال ۱۳۹۵ و با گاز ترش دریافتی از پالایشگاه چهارم انجام شد.

 • پتروشیمی مارون، یکی از بزرگترین واحدهای الفین جهان

  مجتبی محسنی

  پتروشیمی مارون، یکی از بزرگترین واحدهای الفین جهان

  شانا_ گروه عکس: شرکت پتروشیمی مارون با تولید سالانه ۱.۱ میلیون تن اتیلن، ۳۰۰ هزار تن پلی اتیلن، در ۲۱ درجه متنوع ۲۰۰ هزار تن پروپیلن، ۳۰۰ هزار تن پلی‌پروپیلن و دیگر محصولات و خدمات جانبی واحد الفین یکی از بزرگترین واحدهای الفین جهان به شمار می‌آید که از سال ۱۳۸۵ در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی واقع در ماهشهر آغاز به‌کار کرده است.

 • پلیمر آریاساسول؛ از ارزآورترین پتروشیمی‌های ایران

  نرگس مختار

  پلیمر آریاساسول؛ از ارزآورترین پتروشیمی‌های ایران

  شانا _ گروه عکس: شرکت پلیمر آریاساسول به عنوان یکی از ارزآورترین شرکت‌های پتروشیمی ایران، در سال ۱۴۰۱ با تولید ۹۷۲ هزار تن اتیلن، ۳۵۱ هزار تن پلی‌اتیلن متوسط و سنگین، ۳۶۹ هزار تن پلی‌اتیلن سبک و ۹۲ هزار تن سی‌تری‌پلاس و در مجموع یک میلیون و ۷۸۴ هزار تن محصول، ۶۵۰ میلیون دلار ارز را به سامانه نیما تزریق کرد که این عدد از تعهد شرکت در این بخش بیشتر بوده است.

 • کارخانه گاز و گاز مایع ۳۲۰۰ در آستانه بهره‌برداری

  نرگس مختار

  کارخانه گاز و گاز مایع ۳۲۰۰ در آستانه بهره‌برداری

  شانا _ گروه عکس: کارخانه گاز و گاز مایع ۳۲۰۰ (طرح پالایش گاز هویزه خلیج فارس) در دو فاز هر یک با ظرفیت فرآورش روزانه ۲۵۰ میلیون فوت‌مکعب گازهای همراه نفت ساخته شده است، کل بخش‌های فاز نخست این طرح در سرویس است و طی روزهای آینده با حضور مقام‌های عالی کشور افتتاح می‌شود. پس از جمع‌آوری گازهای همراه نفت، محصولات با ارزش افزوده بالاتر تولید می‌شود، به‌طوری‌ که روزانه ۹۷ هزار بشکه ان‌جی‌ال با خط لوله ۱۸۵ کیلومتری به پتروشیمی بندر امام و ۳۶۰ میلیون فوت مکعب گاز شیرین به خط سراسری تزریق می‌شود.

 • پالایشگاه گاز هویزه خلیج فارس (ان‌جی‌ال ۳۲۰۰)

  مجتبی محسنی

  پالایشگاه گاز هویزه خلیج فارس (ان‌جی‌ال ۳۲۰۰)

  شانا _ گروه عکس: شرکت پالایش گاز هویزه خلیج‌فارس یک پالایشگاه گاز در منطقه جفیر شهرستان هویزه از توابع استان خوزستان است که گاز ترش همراه نفت را از چاه‌ها و تاسیسات بهره برداری میادین نفتی غرب کارون یعنی میدان نفتی یادآوران، میدان نفتی آزادگان شمالی و میدان نفتی یاران شمالی جمع‌آوری و پالایش کرده و به گاز شیرین تبدیل می‌کند. مالک این پالایشگاه صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس است، محصول این پالایشگاه به‌جز روزانه ۳۴۰ میلیون فوت مکعب گاز طبیعی برای تزریق به شبکه گاز سراسری، روزانه ۹۷۰۰۰ بشکه (۳۹۹۰ تن) ان‌جی‌ال است که به‌عنوان خوراک با یک خط لوله به پتروشیمی بندرامام ارسال خواهد شد، این پالایشگاه روزانه ۴۱ تن گوگرد گرانول‌شده برای مصارف صنعتی و کشاورزی هم تولید خواهد کرد.

 • فعالیت بی‌وقفه دکل حفاری ۳۵ فتح در استان بوشهر

  مجتبی محسنی

  فعالیت بی‌وقفه دکل حفاری ۳۵ فتح در استان بوشهر

  شانا _ گروه عکس: دستگاه حفاری ۳۵ فتح هم‌اکنون روی چاه توصیفی بینک ۱۹ و چاه شماره ۲۸ میدان بینک واقع در استان بوشهر در حال حفاری است.

 • پالایشگاه گازی نهم پارس جنوبی (فاز ۱۲)

  مجتبی محسنی

  پالایشگاه گازی نهم پارس جنوبی (فاز ۱۲)

  شانا _ گروه عکس: فاز ۱۲ میدان مشترک گازی پارس جنوبی واقع در بلوک جنوب شرقی این میدان و حاشیه خط مرزی با کشور قطر با مساحتی حدود ۲۰۶ کیلومتر مربع است که ذخیره گاز طبیعی خشک آن ۲۱ تریلیون فوت‌مکعب برآورد می‌شود. تأسیسات فراساحل این فاز حدود ۱۵۰ کیلومتری نوار ساحل و تأسیسات خشکی این فاز در منطقه تمبک (۶۵ کیلومتری شرق عسلویه) قرار دارد. هدف از اجرای این پروژه استخراج و انتقال ۳ میلیارد فوت‌مکعب گاز در روز از ۴۵ حلقه چاه است که روی چهار سکوی سرچاهی حفر خواهند شد. این گاز در تأسیسات خشکی شیرین‌سازی و به خط لوله سراسری ششم تزریق می‌شود. میعانات گازی تولیدی در پالایشگاه پس از شیرین‌سازی با خط لوله زیردریایی و گوی‌های شناوری صادر می‌شوند، همچنین امکان انتقال روزانه ۲ میلیارد فوت مکعب گاز ترش به تأسیسات ایران ال‌ان‌جی مجاور هم فراهم خواهد شد.

 • پتروشیمی بوشهر از دریچه لنز دوربین شانا

  نرگس مختار

  پتروشیمی بوشهر از دریچه لنز دوربین شانا

  شانا _ گروه عکس: شرکت پتروشیمی بوشهر به‌عنوان یکی از بزرگترین مجتمع‌های پتروشیمی کشور و خاورمیانه با سرمایه‌گذاری شرکت تجاری شستان در سه سایت با مجموع مساحت ۷۰ هکتار در فاز ۲ منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس احداث شده است. فاز نخست این شرکت در سال ۱۳۹۹ با ظرفیت سالانه حدود ۴ میلیون تن محصول به بهره‌برداری رسید و با راه‌اندازی هر سه فاز پتروشیمی بوشهر، ظرفیت سالانه تولید این شرکت به ۶.۶ میلیون تن می‌رسد که عمده این محصولات صادراتی است و ارزآوری مناسبی برای کشور به همراه دارد.

 • گشتی در واحد بهره‌برداری نفت بینک

  مجتبی محسنی

  گشتی در واحد بهره‌برداری نفت بینک

  شانا _ گروه عکس: این واحد در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شهرستان گچساران و ۳۰ کیلومتری شهرستان گناوه در استان بوشهر واقع است و ارتفاعی معادل ۹۱۰ فوت از سطح دریا دارد. ظرفیت اسمی این واحد ۷۰ هزار بشکه نفت در روز است و هم‌اکنون مقدار ۴۱ هزار بشکه نفت از ۱۴ حلقه چاه‌ میدان‌های بینک و گلخاری را جمع‌آوری و پس از تفکیک گازهای همراه به تلمبه‌خانه گوره ارسال می‌کند و گازهای حاصل را به مقدار روزانه ۵.۱۳ میلیون فوت مکعب به ایستگاه تقویت فشارگاز بینک تحویل می دهد. نفت این واحد از نوع سنگین با وزن مخصوص ۰.۸۷۴۶ است.

 • پتروشیمی زاگرس در زمره تولیدکنندگان بزرگ متانول جهان

  نرگس مختار

  پتروشیمی زاگرس در زمره تولیدکنندگان بزرگ متانول جهان

  شانا _ گروه عکس: شرکت پتروشیمی زاگرس با ظرفیت تولید سالانه ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تن در زمره پنج شرکت بزرگ تولید کننده متانول در دنیا قرار دارد که سهمی بسزا در بازارهای جهانی داراست. این مجتمع پتروشیمی که در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در عسلویه واقع شده است به‌منظور تکمیل زنجیره پایین‌دستی خود و ایجاد ارزش افزوده، اقدام به تبدیل این محصول با ارزش به مواد صنایع پایین‌دستی کرده است.

 • کارخانه نفت جزیره سیری

  احسان قنبرپور

  کارخانه نفت جزیره سیری

  شانا _ گروه عکس: این روزها وقتی سخن ازافزایش تولید وصادرات نفت خام به میان می آید، به این مهم میرسیم که بخش قابل توجه این فرآیند از منطقه عملیاتی سیری به عنوان یکی از مناطق تولید نفت خام کشور تامین می‌شود. نفت تولیدی این منطقه عملیاتی ازسکوهای نصر و ایلام در میانه‌های خلیج‌فارس به کارخانه بهره برداری خشکی در جزیره سیری می رسد و با تلاش شبانه روزی کارکنان این کارخانه پس از فرآورش، برای صادرات ارسال می‌شود. زنجیره‌ای به‌هم پیوسته ازخلیج فارس و سکوهای نفتی تا اسکله صادراتی که عهده دار این ماموریت مهم هستند.جزیره سیری درحدود ۷۲ کیلومتری خط ساحلی ایران درجنوب بندر لنگه و ۴۰ کیلومتری غرب جزیره ابوموسی واقع شده است.

 • منطقه شمالغرب خطوط لوله و مخابرات نفت ایران

  منطقه شمالغرب خطوط لوله و مخابرات نفت ایران

  شانا_ گروه عکس: منطقه شمالغرب در مسیری 1920 کیلومتری، در گذر از مسیرهای اشتهارد، ابهر، زنجان، ایده‌لو، میانه، شهید کریمی، (ترکمانچای)، تبریز، میاندوآب، ارومیه، مراغه،سراب، و اردبیل واقع شده است. مرکز این منطقه در ضلع شمالی شهر زنجان قرار دارد . حوزه عملیاتی این منطقه شامل استان‌های البرز، قزوین، زنجان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل است.

 • آخرین پالایشگاه و ایرانی‌ترین فاز پارس جنوبی

  نرگس مختار

  آخرین پالایشگاه و ایرانی‌ترین فاز پارس جنوبی

  شانا _ گروه عکس: پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی که ساخت آن سال‌های متمادی به تعویق افتاده بود، با آغاز به‌کار دولت سیزدهم از سال ۱۴۰۰ نخستین ردیف شیرین‌سازی گاز این پالایشگاه راه‌اندازی شد. در آبان‌ماه ۱۴۰۱ نیز دومین ردیف شیرین‌سازی و اکنون سومین ردیف آن عملیاتی شده است. در سفر استانی رئیس جمهوری به بوشهر نیز این پالایشگاه به طور رسمی به بهره برداری خواهد رسید. با راه‌اندازی کامل این پالایشگاه بیش از ۵۰ میلیون متر مکعب در روز به ظرفیت پالایش گاز کشور افزوده می‌شود.

 • پتروشیمی مرجان

  نرگس مختار

  پتروشیمی مرجان

  شانا _ گروه عکس: شرکت پتروشیمی مرجان از شرکت‌های تولیدکننده متانول ایران با ظرفیت ۵۰۰۰ تن در روز، با حداکثر توانایی صنایع تولیدی داخل و استفاده از دانش و تجربه مهندسان و کارگران ایرانی در بخش‌های مختلف طراحی، تامین تجهیزات، ساختمان و نصب و مدیریت پروژه در محل فاز ۲ صنایع پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی پارس واقع در عسلویه، استان بوشهر احداث شده و فعال است.

 • واحد بهره‌برداری و نمک‌زدایی مسجدسلیمان

  گزارش تصویری

  واحد بهره‌برداری و نمک‌زدایی مسجدسلیمان

  پروژه احداث کارخانه نمک زدایی هفت شهیدان (مسجدسلیمان) با هدف ساماندهی، نوسازی و جایگزینی تأسیسات قدیمی بهره‌برداری و ارتقای وضع فرآورش نفت میدان‌های مسجدسلیمان، پرسیاه، لالی، کارون و زیلایی با اعتبار مصوب ۱۰۶۰ میلیارد ریال از بهمن‌ماه ۸۴ آغاز و پس از راه اندازی واحد بهره برداری آن در تاریخ دوم مردادماه ۹۵ هم‌اکنون واحد نمکزدایی آن در مرحله راه اندازی قرار گرفته است. با اجرای این پروژه افزون بر افزایش ظرفیت تولید نفت برای میدان‌های مسجدسلیمان، پرسیاه، کارون، زیلایی و لالی امکان فرآورش روزانه ۱۲ هزار بشکه میعانات گازی مخزن بنگستان میدان فراهم می‌شود.

 • میدان نفتی یاران

  مجتبی محسنی

  میدان نفتی یاران

  شانا _ گروه عکس: میدان نفتی یاران در حدود ۱۳۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز در منطقه مرزی طلائیه واقع شده است.

 • شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس

  شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس

  شانا_گروه عکس: پالایشگاه بیدبلند خلیج‌فارس از لحاظ میزان ظرفیت تولید بزرگترین تأسیسات جمع‌آوری و فرآورش در تاریخ صنعت نفت ایران و یکی از بزرگترین پالایشگاه‌های گازی خاورمیانه یا غرب‌آسیاست که با سرمایه‌گذاری ۳.۴ میلیارد دلار اجرا شده است. این پروژه ظرفیت فرآورش روزانه ۵۶.۶ میلیون مترمکعب گازهای همراه نفت را داراست که سالانه ۱۰.۴ میلیون تن متان، ۱.۵ میلیون تن اتان، یک میلیون تن پروپان، ۰.۵ میلیون تن بوتان، ۰.۶ میلیون تن میعانات گازی، ۰.۹ میلیون تن گاز اسیدی تولید خواهد کرد. برآورد می‌شود، در صورتی که پالایشگاه با ۱۰۰ درصد ظرفیت خوراک فعالیت کند، سالانه حدود ۷۰۰ میلیون دلار برای کشور درآمدزایی خواهد داشت. عکس: سیدحسن حسینی

 • حفاری در میدان‌های نفتی سپهر و جفیر

  مجتبی محسنی

  حفاری در میدان‌های نفتی سپهر و جفیر

  شانا _ گروه عکس: هدف از طرح توسعه میدان‌های نفتی سپهر و جفیر در شمال شرقی حوزه رسوبی دشت آبادان و در ۶۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز رسیدن به سطح تولید روزانه ۱۱۰ هزار بشکه در روز و تولید تجمعی ۵۱۲ میلیون بشکه نفت تعیین شده است.

 • پتروشیمی دهلران در مِه

  مجتبی محسنی

  پتروشیمی دهلران در مِه

  شانا _ گروه عکس: مجتمع پتروشیمی دهلران یکی از مهم‌ترین پروژه‌های در حال اجرای استان ایلام است که در شهرستان دهلران قرار دارد. بر اساس طرح مصوب، این مجتمع پس از بهره‌برداری نهایی سالانه بیش از ۶۵۰ هزار تن اتیلن، پروپیلن، بنزین پیرولیز تولید و نفت سنگین به بازارهای داخلی و خارجی عرضه خواهد کرد، خوراک این مجتمع پتروشیمی از پالایشگاه گاز و گاز مایع ۳۱۰۰ واقع در چشمه‌خوش تأمین و با خط لوله‌ای به طول ۵۸ کیلومتر به محل آن منتقل می‌شود.