• پایه‌های مستحکم صنعت نفت بر خلیجِ همیشه فارس

  پایه‌های مستحکم صنعت نفت بر خلیجِ همیشه فارس

  شانا _ گروه عکس: روزگار کارکنان صنعت نفت ایران از دیرباز با «خلیج فارس» گره خورده است؛ کار در آفتابِ سوزانِ تابستان بر آبیِ نیلگون دریا تا فراغت در خنکای شب‌های زمستان. تولید نفت ایران اما همواره بی‌وقفه در جریان بوده و نفتی‌ها بی‌درنگ بر دریای مواج آن فعال بوده و هستند. امروز، ۱۰ اردیبهشت‌ماه روز ملی خلیج فارس است.

 • میدان مشترک فروزان

  میدان مشترک فروزان

  شانا _ گروه عکس: میدان نفتی فروزان (مشترک با عربستان) در ۱۰۰ کیلومتری جنوب غرب جزیره خارک واقع شده است.

 • پالایشگاه نفت لاوان از دریچه دوربین شانا

  پالایشگاه نفت لاوان از دریچه دوربین شانا

  شانا _ گروه عکس: پالایشگاه نفت لاوان برای ارتقای کمّی و کیفی فرآورده‌های تولیدی خود و به‌منظور صیانت از محیط زیست اقدام به اجرای طرح بهبود فرآیند و بهینه‌سازی ظرفیت در پالایشگاه کرده است که در این زمینه، واحد تصفیه هیدروژنی و ایزومریزاسیون نفتای سبک در تیرماه ۱۳۹۲ و واحد تصفیه هیدروژنی فرآورده‌های میان‌تقطیر نفت سفید و نفت گاز با هدف تولید فرآورده‌ها، مطابق با استاندارد یورو ۴ در بهمن‌ماه ۱۳۹۴ به بهره‌برداری رسید. هم‌اکنون خوراک پالایشگاه با یک رشته خط لوله ۱۲ اینچ از مخازن تأسیسات شرکت نفت فلات قاره لاوان و میعانات گازی پارس جنوبی (که توسط کشتی به لاوان حمل می‌شود) تأمین می‌شود.

 • تأسیسات کارخانه درود ۳ در جزیره خارک

  تأسیسات کارخانه درود ۳ در جزیره خارک

  شانا _ گروه عکس: میدان نفتی درود در منطقه‌ای با گسترش تقریبی ۵ کیلومترمربع در ۲۵ کیلومتر مربع، در حوزه‌ جزیره خارک و شمال‌غربی خلیج فارس واقع شده و از بزرگ‌ترین میدان‌های نفتی ایران به‌شمار می‌رود. ظرفیت مخزن درود حدود ۶.۷ میلیارد بشکه برآورد می‌شود.

 • تلمبه‌خانه شماره ۲ طرح انتقال نفت گوره به جاسک

  تلمبه‌خانه شماره ۲ طرح انتقال نفت گوره به جاسک

  شانا _ گروه عکس: تلمبه‌خانه شماره ۲ طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک در مرحله نخست تکمیل این طرح ملی و راهبردی به مدار آمده است.

 • پایانه صادرات فرآورده‌های نفتی ماهشهر

  پایانه صادرات فرآورده‌های نفتی ماهشهر

  شانا _ گروه عکس: با اجرای طرح توسعه، ظرفیت ذخیره‌سازی این پایانه صادراتی با ۵۰ درصد افزایش از یک میلیارد لیتر به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون لیتر و توان پهلوگیری کشتی‌ها در این بندر از ۴۵ هزار تن به ۱۰۵ هزار تن رسیده است.

 • آغاز پیش‌راه‌اندازی طرح راهبردی بهبود فرآیند و کیفیت گازوئیل پالایشگاه اصفهان

  آغاز پیش‌راه‌اندازی طرح راهبردی بهبود فرآیند و کیفیت گازوئیل پالایشگاه اصفهان

  شانا _ گروه عکس: طرح راهبردی بهبود فرآیند و کیفیت گازوئیل پالایشگاه اصفهان با سرمایه‌گذاری ۵۴۰ میلیون یورو و ۳۷ هزار میلیارد ریال، با هدف کاهش میزان گوگرد تا زیر ۵۰ppm انجام شده است و سرانجام سبب می‌شود ۲۰ میلیون لیتر گازوییل با کیفیت یورو ۵ در این پالایشگاه تولید شود.

 • صنعت نفت در دل خلیج همیشه فارس

  صنعت نفت در دل خلیج همیشه فارس

  شانا _ گروه عکس: روز دهم اردیبهشت‌ماه در ایران روز ملی خلیج‌فارس نام‌گذاری شده که سالروز اخراج پرتغالی‌ها از تنگه هرمز و خلیج‌فارس است.

 • میدان نفتی آذر

  میدان نفتی آذر

  شانا _ گروه عکس: میدان مشترک آذر به‌عنوان یکی از پیچیده‌ترین میدان‌های نفتی کشور، با ظرفیت تولید روزانه ۶۵ هزار بشکه نفت به بهره‌برداری رسمی رسید. میدان نفتی آذر که در قالب قرارداد بیع‌متقابلی به ارزش حدود ۱.۴ میلیارد یورو از سوی کنسرسیوم ایرانی توسعه یافته است، روز دوشنبه (۱۱ اسفندماه) با دستور رئیس‌جمهوری به‌صورت ویدئوکنفرانس به‌طور رسمی بهره‌برداری شد. این میدان در بلوک اناران در استان ایلام در مرز ایران و عراق واقع شده و تاکنون حدود ۳۶ میلیون بشکه نفت از آن برداشت شده است.

 • بارگیری نخستین گوی شناور پایانه نفتی جاسک

  بارگیری نخستین گوی شناور پایانه نفتی جاسک

  شانا _ گروه عکس: گوی شناور، چندراهه زیردریایی و متعلقات بخش زودهنگام طرح پایانه نفتی جاسک در یارد صنعتی خرمشهر بارگیری شد. عکس: سید حسن حسینی

 • پتروشیمی لردگان، بزرگ‌ترین تولیدکننده اوره غرب ایران

  پتروشیمی لردگان، بزرگ‌ترین تولیدکننده اوره غرب ایران

  شرکت پتروشیمی لردگان در زمینی به مساحت ۱۰۰ هکتار در منطقه فلارد شهرستان لردگان در استان چهارمحال و بختیاری ساخته شده که تولیدکننده اوره و آمونیاک است. 80 درصد فروش محصولات این شرکت صادراتی خواهد بود؛ بخش عمده‌ای از آمونیاک تولیدی برای تولید اوره در داخل مجتمع مصرف خواهد شد و مازاد برای عرضه مستقیم به بازار در نظر گرفته شده است. عکس:سید حسن حسینی

 • گام‌های نهایی برای بهره‌برداری از پتروشیمی سبلان

  گام‌های نهایی برای بهره‌برداری از پتروشیمی سبلان

  شانا _ گروه عکس: پتروشیمی سبلان به عنوان یکی از سه پتروشیمی زیر مجموعه هلدینگ انرژی سپهر با پیشرفت ۹۵.۶۵ درصدی در مرحله پیش‌راه‌اندازی قرار دارد؛ این مجتمع که در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس قرار دارد پس از بهره‌برداری سالانه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن متانول به سبد تولیدی پتروشیمی ایران اضافه و ۳۵۰ شغل مستقیم و ۱۲۰۰ شغل غیرمستقیم را ایجاد می‌کند.

 • عملیات نصب سکوی هزار تنی هندیجان ۰۸

  عملیات نصب سکوی هزار تنی هندیجان ۰۸

  شانا _ گروه عکس: سکوی سرچاهی ۰۸ میدان هندیجان با وزن حدود هزار تن که برای تولید ۱۰ هزار بشکه نفت طراحی و ساخته شده است ،روز سه‌شنبه، یکم مهرماه جاری در موقعیت خود در خلیج فارس نصب شد. سکوهای ۰۷ و ۰۸ هندیجان اواسط شهریورماه امسال از یارد بندرعباس بارگیری شده بودند که سکوی ۰۸ امروز با موفقیت در موقعیت خود نصب شد و سکوی ۰۷ نیز طی روزهای آینده نصب می‌شود. عکس:سید حسن حسینی

 • شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس

  شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس

  شانا_گروه عکس: پالایشگاه بیدبلند خلیج‌فارس از لحاظ میزان ظرفیت تولید بزرگترین تأسیسات جمع‌آوری و فرآورش در تاریخ صنعت نفت ایران و یکی از بزرگترین پالایشگاه‌های گازی خاورمیانه یا غرب‌آسیاست که با سرمایه‌گذاری ۳.۴ میلیارد دلار اجرا شده است. این پروژه ظرفیت فرآورش روزانه ۵۶.۶ میلیون مترمکعب گازهای همراه نفت را داراست که سالانه ۱۰.۴ میلیون تن متان، ۱.۵ میلیون تن اتان، یک میلیون تن پروپان، ۰.۵ میلیون تن بوتان، ۰.۶ میلیون تن میعانات گازی، ۰.۹ میلیون تن گاز اسیدی تولید خواهد کرد. برآورد می‌شود، در صورتی که پالایشگاه با ۱۰۰ درصد ظرفیت خوراک فعالیت کند، سالانه حدود ۷۰۰ میلیون دلار برای کشور درآمدزایی خواهد داشت. عکس:سید حسن حسینی

 • عملیات نصب پایه نخستین عرشه دریایی طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی

  عملیات نصب پایه نخستین عرشه دریایی طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی

  شانا-گروه عکس: عملیات نصب پایه نخستین عرشه دریایی طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی در موقعیت مخزنی بلوک B این فاز (۱۱B) با فرمان حسن روحانی، رئیس جمهوری در نخستین روز خردادماه انجام شد.