کشف دو میدان جدید نفت و گاز در استان‌های فارس و کرمانشاه

کیش _ شانا _ گروه نفت: وزیر نفت از کشف میدان گازی هالگان در استان فارس و میدان نفتی سومار در کرمانشاه خبر داد.

به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به جزیره کیش، دکتر سیدمسعود میرکاظمی،‌ دقایقی قبل و در مراسم امضای قرارداد طرح توسعه میدان گازی کیش، از کشف دو میدان جدید نفت و گاز در کشور خبر داد و افزود: میدان گازی هالگان در 73 کیلومتری شمال عسلویه و در جنوب استان فارس نزدیک به میادین سفید باغون، سفید زاخور و دی قرار دارد.

وی ادامه داد: با توسعه این میدان گازی امکان تولید روزانه 50 میلیون مترمکعب گاز به مدت 20 سال فراهم خواهد شد.

وزیر نفت یادآور شد: با فرض قیمت سی سنت برای هر مترمکعب گاز و 70 دلار برای هر بشکه میعانات گازی این میدان، پیش بینی می شود بیش از 80 میلیارد دلار درآمد با توسعه  این میدان نصیب کشور شود.

میرکاظمی همچنین از کشف میدان نفتی سومار در شرق میدان نفت شهر و شمال غرب میدان گازی تنگه بیجار خبر داد و گفت: نفت درجای این میدان 475 میلیون بشکه و نفت قابل استحصال آن 70 میلیون بشکه برآورد شده است.

وزیر نفت افزود: با فرض قیمت 70 دلار برای هر بشکه نفت میدان نفتی سومار پنج میلیارد دلار بازگشت سرمایه خواهد داشت که لازم است برنامه توسعه آن هر چه زودتر برنامه ریزی شود.

اشتغال زایی گسترده با توسعه میدان کیش

وی قرارداد طرح توسعه میدان گازی کیش را از جمله قراردادهای بی نظیر وزارت نفت خواند و گفت: این قرارداد در کمتر از یک ماه کاری فشرده جمع بندی شد و به مرحله امضا رسید که رکورد چشمگیری در قراردادهای منعقد شده صنعت نفت به شمار می رود.

میرکاظمی اظهار امیدواری کرد که در کوتاه ترین زمان، بهره برداری از میدان گازی کیش آغاز شود و با بهره گیری از حداکثر نیروی انسانی منطقه، تحولی از لحاظ اشتغال زایی در استان هرمزگان حاصل شود.

وزیر نفت با اشاره به امضای قرارداد طرح توسعه میدان گازی کیش میان شرکت ملی نفت ایران و یک کنسرسیوم داخلی، گفت: بر اساس آخرین اکتشاف‌ها، میزان ذخیره گاز درجای میدان کیش که در برنامه چهارم توسعه کشف شده بود، حدود هزار و 371 میلیارد مترمکعب بود که اکنون به بیش از هزار و 885 میلیارد مترمکعب رسیده است.

وزیر نفت اظهار امیدواری کرد: با سرمایه گذاری و توسعه میدان گازی کیش در برنامه پنجم توسعه، حداکثر برداشت گاز و میعانات گازی از این میدان صورت گیرد.

وی با تاکید بر اینکه برنامه‌های اکتشافی شرکت ملی نفت ایران همچنان ادامه خواهد داشت، توضیح داد: این فعالیت‌ها در برنامه پنجم توسعه بیشتر شده و امیدواریم بیش از اکتشافات صورت گرفته در برنامه چهارم باشد.

تاسیس صندوق ملی انرژی در دستور کار

وزیر نفت از تاسیس صندوق ملی انرژی خبر داد و اظهار داشت: ایجاد این صندوق در دستور کار قرار دارد و جزئیات آن را به زودی اعلام می کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت سرمایه گذاری در توسعه میدان‌های نفتی و گازی کشور به ویژه میدان‌های مشترک، تاکید کرد: لازم است با سرمایه گذاری به موقع در برداشت از میدان‌های مشترک از کشورهای همسایه جلو بیفتیم.

میرکاظمی با اشاره به رتبه دوم ایران در ذخایر گاز جهان، اظهار داشت: هم اکنون ذخیره گاز کشور 29 هزار میلیارد مترمکعب است.

وی مصرف کنونی گاز کشور را 5/529 میلیون مترمکعب در روز اعلام کرد و گفت: لازم است با اصلاح الگوی مصرف موجب افزایش بیشتر توان صادرات گاز و ارزآوری بیشتر برای کشور شویم تا از این طریق با تامین گاز صنایع، بستر مناسب برای توسعه پایدار در استان‌های مختلف کشور فراهم شود.

میرکاظمی همچنین با بیان اینکه در طول سی سال انقلاب، 172 هزار کیلومتر شبکه گازرسانی فرعی و اصلی در کشور ایجاد شده است، گفت: هم اکنون بیش از 32 هزار کیلومتر خطوط اصلی گازرسانی به بخش‌های خانگی، تجاری، صنایع و نیروگاه‌ها وجود دارد.

وی تصریح کرد: هم اکنون بیش از 93 درصد جمعیت شهری و حدود 33 درصد جمعیت روستایی کشور از نعمت گاز برخوردارند.

وی با تاکید بر اینکه تولیدات جدید کشور باید صادر شود نه مصرف، گفت: لازم است با اصلاح الگوی مصرف، مصرف کنونی کشور را مدیریت کرده و صادرات را افزایش دهیم.

کد خبر 151741

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =