وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: براساس توافقنامه امضا شده میان تهران و مسقط، صادرات گاز از ایران به عمان در مدت کمتر از دو سال آغاز خواهد شد.

بیژن نامدار زنگنه این مهم را در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی ایرنا اعلام کرد و با یادآوری اینکه میدان گازی در ایران برای تامین گاز صادراتی به عمان انتخاب شده است، افزود: براساس قیمت امروز، بیش از ۶۰ میلیارد دلار ارزش گازی خواهد بود که قرار است از ایران به عمان صادر شود. طبق عمر متعارف قراردادهای گازی، عمر این قرارداد ۲۵ سال خواهد بود.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران و محمد بن حمد الرمحی همتای عمانی وی دوشنبه شب و در جریان سفر هیات عالی رتبه عمان به تهران، توافقنامه ای را در زمینه صادرات گاز ایران به این کشور پادشاهی امضا کردند که بر اساس آن توافق شد عملیات احداث خط لوله و صدور گاز ایران به عمان در مدت بسیار کوتاهی اجرایی شود.

زنگنه در ادامه این گفت و گو اظهار داشت: این اختیار به من تفویض شده است که یک مشاور ایرانی دارای صلاحیت را معرفی کنم تا موضوعاتی نظیر امکان پذیری فنی و اقتصادی پروژه احداث خط لوله انتقال گاز و همچنین مسیر این خط لوله را بررسی کند و پس از به نتیجه رسیدن این بررسی ها، هرچه سریعتر برای انجام اقدامات بعدی وارد عمل می شویم.

وزیر نفت گفت: موضوع احداث خط لوله و طول آن از مسیرهای گوناگون به سرعت و به دقت مورد مطالعه قرار خواهد گرفت وبعد از تصمیم گیری نهایی در خصوص مسیر عبور خط لوله، عملیات احداث آن به سرعت آغاز خواهد شد.

** همه چیز شفاف است

زنگنه با بیان اینکه درباره موضوعات مربوط به تامین منابع مالی طرح عظیم خط لوله انتقال گاز ایران به عمان نیز با طرف عمانی صحبت شده است، تاکید کرد: همه چیز در این زمینه کاملا شفاف و روشن است و ما می توانیم خیلی سریع وارد مرحله اجرای این طرح شویم به ویژه اینکه پادشاه عمان و رییس جمهوری اسلامی ایران به عنوان عالی مقام های اجرایی دو کشور، بر ضرورت اجرای هرچه سریعتر این خط لوله تاکید فراوان دارند.

** بزرگترین قرارداد اقتصادی میان تهران - مسقط

زنگنه با اعلام اینکه قرارداد احداث خط لوله انتقال گاز و صادرات گاز از ایران به عمان را بزرگترین قرارداد اقتصادی بین دو کشور است، گفت که این قرارداد برای مدت طولانی معتبر و قابل اجرا خواهد بود.

** دروازه جدید برای گسترش بیش از پیش روابط تهران – مسقط

وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران توافقنامه یاد شده را دروازه جدیدی برای گسترش بیش از پیش روابط دوستانه ایران و عمان توصیف کرد و گفت: این رویداد بزرگ گامی بلند در جهت تحکیم روابط عالی دو کشور است دو طرف نسبت به اجرای آن اهتمام جدی دارند.

این تفاهم نامه یکی از مهم ترین دستاوردهای سفر سه روزه هیات عالیرتبه عمان به تهران است. هیات عالی رتبه عمان که روز یکشنبه به ریاست سلطان قابوس وارد تهران شده بود، روز سه شنبه تهران را به مقصد مسقط ترک کرد.

کد خبر 207212

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =