تکمیل سه حلقه چاه باقیمانده سکوی B فاز 12 پارس جنوبی

مجری فاز 12 میدان گازی پارس جنوبی گفت: پیش بینی می شود عملیات تکمیل حفاری سه حلقه چاه باقیمانده سکوی B این فاز تا دو ماه آینده به پایان برسد.

رسول فلاح نژاد در گفتگو با خبرنگار شانا، با اشاره به فعالیت دکل حفاری در مجاورت سکوی B فاز 12 پارس جنوبی گفت: با وارد مدار تولید شدن سه چاه باقیمانده این سکو حدود 7 میلیون متر مکعب گاز به تولید این فاز افزوده می شود.

وی اظهار کرد: هم اکنون باتوجه به افزایش دمای هوا و کاهش مصرف گاز در کشور به درخواست مرکز دیسپچینگ شرکتی ملی گاز به طور متوسط روزانه 50 میلیون مترمکعب گاز در فاز 12 پارس جنوبی تولید می شود؛ وانگهی پالایشگاه این فاز هم اکنون تحت مدیریت شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی مدیریت می شود.

به گزارش شانا، یکی از عواملی که تولید ناخالص داخلی کشور را امسال افزایش داده است، افزایش بهره‌برداری گاز از میدان گازی پارس جنوبی عنوان می‌شود، زیرا با راه‌اندازی هر فاز پارس جنوبی یک درصد به تولید ناخالص داخلی (GDP) ایران افزوده می‌شود؛ این در حالی است که با راه‌اندازی کامل فاز ١٢ به دلیل بزرگی این فاز (به اندازه ٣ فاز استاندارد) بیش از سه درصد به تولید ناخالص داخلی افزوده می‌شود.

حمیدرضا عراقی معاون وزیر نفت در امور گاز با اشاره به این که کارشناسان اقتصادی بر این باورند که ارزش هر ثانیه فاز ١٢ پارس جنوبی معادل یک سکه طلای تمام بهار آزادی است می‌گوید: با راه اندازی کامل فاز ١٢ پارس جنوبی روزانه بیش از 17.5میلیون دلار و سالانه ٦ میلیارد دلار درآمد (با فرض قیمت ٦٠ دلار برای هر بشکه میعانات گازی) برای کشور به دست می‌آید.

ارتباط معنادار توسعه میدان پارس‌جنوبی با توسعه زیر‌ساختهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ایران بر هیچ کس پوشیده نیست، در اهمیت توسعه هرچه زودتر این میدان همین بس که براساس برآوردهای انجام شده (با نرخ جایگزینی گاز پارس جنوبی با نرخ معادل هر بشکه نفت خام ١٠٠ دلار) ارزش خالص این ثروت عظیم ملی حدود ٨٨٠٠ میلیارد دلار می‌شود؛ برای درک بیشتر اهمیت مطلب، کافی است بدانیم درآمد ایران از محل صادرات و فروش نفت خام در یک سال کمتر از ٨٠ میلیارد دلار است.

کد خبر 240879

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =