شرکتهای صاحب فناوری برای توسعه میدان سردارجنگل به میدان بیایند

مسئول میدانهای مشترک شرکت ملی نفت ایران گفت: برمبنای سیاست وزارت نفت، مایل به پذیرش ریسک ورود به آبهای عمیق نیستیم و از شرکتهای صاحب فناوری برای توسعه میدان سردارجنگل دعوت به همکاری می کنیم.

به گزارش خبرنگار شانا، کریم زبیدی معاون بررسی طرحهای منابع هیدروکربوری مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران و مسئول میدانهای مشترک این شرکت عصر امروز (یکشنبه، 8 آذرماه) به جمع بندی پنل تخصصی "معرفی طرحهای نفتی دریایی ایران" پرداخت و گفت: وجود نفت از نوع سبک و مرغوب در بلوک 6 میدان سردارجنگل به اثبات رسیده است و پتانسیل خوبی برای فعالیت در این حوزه وجود دارد. 

وی با تاکید بر این که برای فعالیت در سردارجنگل به فناوریهای آبهای عمیق نیاز است، ادامه داد: وزارت نفت مایل نیست خود را درگیر ریسک ورود به آبهای عمیق کند و مصمم هستیم در این زمینه از توان کشورهای صاحب فناوری بهره مند شویم.

زبیدی با بیان این که هم اکنون برخی کشورهای حاشیه خزر مانند جمهوری آذربایجان مشغول تولید نفت از محل منابع هیدروکربوری موجود در خزر هستند، تصریح کرد: زیرساختهای خوبی در شمال کشور وجود دارد و شرکتهای متقاضی برای همکاری با ایران در پروژه های خزر می توانند روی این زیرساختها حساب کنند. 

میلیاردها بشکه نفت درجا در میدان عظیم فردوسی

زبیدی در ادامه با اشاره به حدود 31 میلیارد بشکه ذخایر نفت درجای میدان فردوسی گفت: توسعه این میدان که نفت آن سنگین است نیز بسیار حائز اهمیت و منوط به بهره مندی از فناوریهای روز است. 

وی متوسط ضریب بازیافت میدانهای نفتی ایران را 25 درصد عنوان کرد و افزود: این شاخص برای میدانهای شرکت نفت فلات قاره ایران پایین تر است و از این رو استفاده از روشهای ازدیاد برداشت در این میدانها اهمیت بیشتری دارد. 

ضرورت بازنگری در روشهای ازدیاد برداشت نفت فلات قاره ایران

زبیدی با تاکید بر ضرورت بازنگری در روشهای ازدیاد برداشت مورد استفاده در شرکت نفت فلات قاره ایران گفت: پروژه های تزریق آب و گاز و سیستمهای لیفتینگ مورد استفاده در این شرکت اگرچه نشانگر توانمندی صنعت نفت ایران در پیاده سازی روشهای ازدیاد برداشت است، اما نیاز به بازنگری دارد و لازم است در حجم آب تزریقی، تاسیسات تزریق و دیگر موارد مطرح در فعالیتهای ازدیاد برداشت این شرکت، بازنگری صورت گرفته و بهترین گزینه ها در دستور کار قرار گیرد. 

این مقام مسئول تاکید کرد: شرکتهایی که متقاضی همکاری در پروژه های معرفی شده از سوی شرکت نفت فلات قاره ایران هستند، خود را برای بازنگری روشهای ازدیاد برداشت در این شرکت و مطالعه و تحقیق برای یافتن بهترین روش ازدیاد برداشت با استناد به اطلاعات میدانها آماده کنند. 

معاون بررسی طرحهای منابع هیدروکربوری مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران در ادامه با اشاره به فرآیند معرفی میدانها از سوی شرکتهای تابع شرکت ملی نفت ایران در کنفرانس تهران اظهار کرد: دقت داشته باشید آنچه به عنوان استراتژیهای تولید از میدانها اعلام می شود، بر اساس مطالعات شرکتها و مبتنی بر ایده اولیه است و تعیین قطعی استراتژیها به پروپوزالهای ارائه شده از سوی شرکتهای طرف قرارداد، مطالعات نهایی و توافق دوطرف بستگی دارد.

ایران، پیشگام در بهره مندی از روشهای ازدیاد برداشت در خاورمیانه 

زبیدی جذب سرمایه گذاری، توسعه میدانها بخصوص میدانهای مشترک و استفاده از روشهای مختلف برای افزایش ضریب بازیافت از مخازن را به عنوان مهمترین اهداف معرفی پروژه ها در کنفرانس تهران مورد اشاره قرار داد و افزود: ایران جزو نخستین اقدام کنندگان به استفاده از روشهای ازدیاد برداشت در خاورمیانه است به طوری که تزریق گاز در هفتگل در سال 1354 در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار گرفت. 

وی با اشاره به برخی پروژه های افزایش ضریب بازیافت در میدانهای مختلف شرکت ملی نفت ایران عنوان کرد: در بخش دریا در مجموع 14 فیلد مشتمل بر 8 میدان نفتی و 6 میدان گازی داریم که در قالب 12 بسته ارائه می شود.

به گفته زبیدی، مجموع ذخایر گاز درجای این 8 میدان نفتی بالغ بر 77 میلیارد بشکه و ذخایر گاز درجای 6 میدان گازی معرفی شده در این کنفرانس نیز حدود 160 تریلیون فوت مکعب است. 

 

کد خبر 251065

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =