سقف تولید روزانه 30 میلیون بشکه اوپک بدون تغییر ماند

نشست عادی 168 اوپک بدون تصمیم جدیدی به پایان رسید و سقف تولید روزانه 30 میلیون بشکه ای این سازمان بدون تغییر ماند، اما با توجه به این که اعضا در این نشست تصمیم جدیدی نگرفتند قرار شد، یک نشست فوق العاده برگزار کنند.

به گزارش خبرنگار شانا، یکصد و شصت و هشتمین نشست عادی وزارتی سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) بدون هیچ تصمیمی درباره سقف تولید اوپک به کار خود پایان داد، از این رو سقف تولید پیشین 30 میلیون بشکه در روز این سازمان بدون تغییر خواهد ماند.

بیژن زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران نیز پس از ترک نشست پشت درهای بسته امروز اوپک گفت: تصمیم جدیدی گرفته نشد.

پیش از این خبرگزاریهای رویترز و بلومبرگ به نقل از برخی منابع از افزایش روزانه یک میلون و 500 هزار بشکه ای سقف تولید اوپک و رسیدن به مجموع 31 میلیون و 500 هزار بشکه خبر داده بودند، که با انتشار اخبار رسمی، این خبر تکذیب شد.

تصمیم امروز اوپک به نظر نمی رسد تاثیری در بازگشت بشکه های نفت ایران به بازارهای جهانی داشته باشد؛ ایران بلافاصله پس از لغو تحریمها، که آن را هفته نخست ژانویه اعلام می کنند 500 هزار بشکه تولید نفت خود را افزایش خواهد داد و این رقم ظرف شش ماه آینده به یک میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

اوپک هم اکنون بالاتر از سقف تصویب شده خود یعنی 30 میلیون بشکه در روز تولید می کند و پایبندی اعضا به سقف تصویب شده خود سبب حذف مازاد یک میلیون و 500 هزار بشکه ای از بازار خواهد شد؛ بدون شک کشورهای که در دوران تحریم ایران، تولید خود را افزایش دادند  هم اکنون باید با کاهش تولید جای برای بشکه های ایران باز کنند و فقط در اینصورت است که می توانند به بازار نفت کمک کنند.

قیمت سبد نفتی اوپک هم اکنون کمتر از 40 دلار در هر بشکه معامله می شود؛ قیمت نفت طی 18 ماه اخیر بیش از  ٦٠ درصد کاهش یافت و از ١١٥ دلار در هر بشکه به ٤٥ دلار رسیده است، این در حالی است که عرضه بیش از اندازه در بازار از عواملی است که سبب کاهش قیمت نفت شده است.
کد خبر 251258

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =