برنامه ریزی وزارت نفت برای جهش در صنعت پتروشیمی

وزیر نفت از برنامه ریزی وزارت نفت برای جهش بزرگ در صنعت پتروشیمی کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار شانا، بیژن زنگنه صبح امروز (یکشنبه 22 آذرماه) در دوازدهمین همایش صنعت پتروشیمی ایران (IPF) با اشاره به نهایی شدن روند مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای 1+5  و لغو تحریمها در روزهای آینده گفت: با لغو تحریمها صنعت پتروشیمی ایران قدم به دوران جدید خواهد گذاشت و می توانیم به تحقق کامل برنامه های موجود در چشم انداز 20 ساله کشور امیدوار باشیم.

وزیر نفت با اشاره به اجرای سیاستهای اصل 44 در صنعت پتروشیمی ایران افزود: هم اکنون محوریت توسعه این صنعت به بخش خصوصی و تعاونیها واگذار شده و مهمترین بحث در این صنعت، تأمین پایدار خوراک و ایجاد زیرساختها از سوی NPC است.

وی با تأکید بر این که برای صنعت پتروشیمی ایران جهش بزرگی را برنامه ریزی کرده ایم، گفت: براساس قیمتهای محصولات پتروشیمی در سال 92، ارزش محصولات پتروشیمی ایران براساس برنامه ریزیها به 70 میلیارد دلار خواهد رسید؛ وانگهی رسیدن به این هدف، نیازمند سرمایه گذاری عظیم، فناوری روز و بازاریابی است.

وزیر نفت تأمین خوراک را مهمترین بحث کنونی صنعت پتروشیمی دانست و ادامه داد: ایران خوراک به اندازه کافی در سواحل خلیج فارس برای مجتمع و طرحهای جدید دارد و براساس برنامه ریزیهای صورت گرفته در طرحهای جدید تولید الفینها از ان جی ال و اتان و پروپان برنامه ریزی شده است.

زنگنه گفت: براساس برنامه ریزی صورت گرفته، تولید اوره از 4.5 میلیون تن کنونی به 13 میلیون تن و متانول از 5 میلیون تن کنونی به 15 میلیون تن خواهد رسید.

 

تامین خوراک طرحهای جدید پتروشیمی با تکمیل فازهای پارس جنوبی

وی تصریح کرد: با تکمیل فازهای پارس جنوبی تا سال 2017، اتان، پروپان و نفتا به اندازه کافی برای طرحهای جدید صنعت پتروشیمی به عنوان خوراک وجود خواهد داشت. همچنین با تکمیل طرحهای پالایشگاهی کشور ظرف 3 سال آینده، نفت سفید و مازوت مازاد بر نیاز کشور وجود خواهد داشت که می تواند خوراک صنایع پتروشیمی شود.

وزیر نفت با اشاره به این که یکی از مزیتهای سرمایه گذاری در ایران دسترسی به خوراک مناسب است، اظهار کرد: با تکمیل طرحهای پالایشگاهی در بخش نفت و گاز بیش از 12 میلیون تن ال پی جی، 4.5 میلین تن اتان، 13 میلیون تن نفتا علاوه بر خوراکهای موجود آماده تخصیص به سرمایه گذاران است؛ ضمن آن که خوراک گاز نیز به اندازه کافی در دسترس سرمایه گذاران قرار دارد.

وی سیاست وزارت نفت را حمایت از بخش خصوصی و تعاونیهای فعال در صنعت پتروشیمی دانست و گفت: همزمان با حمایت از سرمایه گذاران داخلی تمایل داریم سرمایه گذاران خارجی نیز در این صنعت حضور داشته باشند.

وزیر نفت با اشاره به دسترسی به فناوریهای پیشرفته در صنعت پتروشیمی افزود: ما از ادامه همکاری موثر با شرکتهای تراز اول به منظور انتقال فناوری استقبال می کنیم.

ایران پس از تحریم با ایران پیش از تحریم بسیار متفاوت است

وی با بیان این که ایران پس از تحریم با ایران پیش از تحریم بسیار متفاوت است، ادامه داد: شرکتهای خارجی که پیش از این در ایران حضور داشته اند می توانند به نام خودشان در ایران شعبه تاسیس کرده و با حمایت ما به انتخاب شرکای راهبردی ایرانی در این زمینه اقدام کنند.

زنگنه، ایران را مرکز ثقل انرژی در منطقه دانست و افزود: ارزانترین نیروی تحصیلکرده، دسترسی به بازارهای منطقه و داشتن منابع انرژی از جمله مزیتهایی است که سرمایه گذاری را در ایران از توجیه اقتصادی برخوردار می کند.

وی با اشاره به توسعه صنعت پتروشیمی و همچنین حجم عظیم تولید محصولات در این زمینه تصریح کرد: سرمایه گذاری مستقیم خارجی می تواند زمینه توسعه این صنعت را فراهم کند.

زنگنه، سیاست وزارت نفت را حضور در عرصه بین المللی بازرگانی پتروشیمی دانست و تاکید کرد: از جمله تصمیمهای مهم در این زمینه واگذاری اجرای طرحهای ان جی ال به بخش خصوصی و تعاونی است.

وزیر نفت ادامه داد: براین اساس، اجرای واحدهای ان جی ال جدید در یک بسته و زنجیره بالادستی در برنامه قرار دارد.

تاسیس واحدهای پروپیلن همراه با ایجاد صنایع پایین دستی

وی همچنین با بیان این که از اجرای واحدهای پروپیلین در داخل سرزمین حمایت می کنیم، افزود: اصرار داریم تاسیس این واحدها همراه با ایجاد صنایع پایین دستی باشد؛ ضمن این که به دنبال این نیستیم تا پروپیلین را صادر کنیم بلکه تاکید داریم تا از آن محصولات دیگری را ساخته و صادر کنیم.

زنگنه با اشاره به تسهیلات در نظر گرفته شده از سوی دولت و وزارت نفت برای سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی، افزود: براین اساس بالاترین تخفیف در قیمت خوراک تا 30 درصد برای احداث زنجیره های پایین دستی دیده شده است که این اختیار از سوی دولت در اختیار وزارت نفت قرار داده شده است.

وزیر نفت با اشاره به جایگاه جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: امروز این شرکت باید در حوزه ایجاد زیربنا و هدایت سرمایه گذاران برای حضور در صنعت پتروشیمی فعالیت داشته باشد.

زنگنه، مهمترین نقش شرکت ملی صنایع پتروشیمی را رگولاتوری در این صنعت دانست و ادامه داد: از دیگر وظایف این شرکت جلوگیری از اقدامهای بر هم زننده رقابت سالم است.

وزیر نفت در پایان گفت: شرکت ملی صنایع پتروشیمی همچنین در حوزه زیرساختها به کمک و حمایت از سرمایه گذاران همسو با سیاستهای تببین شده در این زمینه اقدام خواهد کرد.
کد خبر 251633

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =