تغییر مسیر پروژه های تولید متانول در ایران

قائم مقام شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: پیشنهاد می شود طرحهای پتروشیمی تولید متانول با پیشرفت فیزیکی کمتر از 10 درصد با استفاده از فناوری ایرانی PVM( تبدیل متانول به پروپیلن) تغییر مسیر دهند تا اقتصادی شوند.

به گزارش خبرنگار شانا، محمدحسن پیوندی، عصر امروز ( یکشنبه، 22 آذرماه) در پنجمین نشست تخصصی دوازدهمین همایش بین المللی صنعت پتروشیمی (IPF) با بیان این که در حال حاضر تولید متانول کشور پنج میلیون تن بوده و تا پنجسال آینده به 19 میلیون تن خواهد رسید، تصریح کرد: بخش عمده ای از این تولید در پارس جنوبی انجام خواهد شد. 

وی با اشاره به این که ساخت 19 میلیون تن متانول با پیشرفتهای مختلف در دست اجراست، ادامه داد: در حال حاضر ساخت 7 میلیون تن متانول از پیشرفت کندی برخوردار است که برای ادامه روند فعالیت این مجموعه ها باید به دورنمای بازار در سال 2020 توجه کنیم.

معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: با توجه به این که ساخت این میزان متانول با پیشرفتهای گوناگون در دست اجراست؛ توصیه می کنم بخشهایی که از پیشرفت فیزیکی کمتر از 10 درصد برخوردارند به سمت تبدیل متانول به پروپیلن بروند، اما بخشهایی که از پیشرفت بیش از 10 درصد برخوردارند روند فعالیت خود را ادامه داده و متانول تولید کنند. 

وی با اشاره به تولید متانول در ایران از طریق گاز و همینطور تولید متانول در چین با استفاده از سوخت زغالسنگ، تصریح کرد: حال سئوال این است که آیا از نظر اقتصادی این امر به صرفه است که سرمایه گذاران در ایران سرمایه گذاری کنند یا در چین؟

همایش بین المللی پتروشیمی با حضور نمایندگان ٩٧ شرکت خارجی از ٢٥ کشور دنیا و ٣٦٨ شرکت ایرانی برگزار می شود و بیش از یکهزار و ٥٠٠ نفر از شرکتهای داخلی و خارجی در این همایش شرکت دارند.

همایش امسال باتوجه به همزمانی توافق هسته‌ای ایران و کشورهای ١+٥ از شرائط خاصی برخوردار است و حضور گسترده شرکتهای خارجی نشان از علاقمندی این شرکتها برای حضور در صنعت پتروشیمی ایران دارد.  

همایش بین المللی پتروشیمی ایران (IPF) صبح امروز (٢٢ آذرماه) در مرکز همایشهای بین المللی صدا و سیما با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و بیژن زنگنه، وزیر نفت و عباس شعری مقدم، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی، امیر حسین زمانی نیا، معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی آغاز به کار کرد و عصر فردا (٢٣ آذرماه) به کار خود پایان می دهد.
کد خبر 251691

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =