۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۱
  • کد خبر: 252161
دانش حفاری در ایران بومی شده است

طی 36 سال اخیر شاهد بومی شدن صنعت حفاری در ایران هستیم.

بهمن سروشی مدیرعامل شرکت گلوبال پتروتک کیش در گفتگو با خبرنگار شانا با اشاره به سی و ششمین سالروز تاسیس شرکت ملی حفاری ایران با فرمان امام خمینی (ره) در یکم دیماه 1358، گفت: پس از تاسیس این شرکت و خروج شرکتهای خارجی از ایران در اوایل انقلاب، عملیات حفاری از سوی شرکت ملی حفاری تکمیل شده و با تربیت نیروهای متخصص و تحصلیکرده شاهد ارتقای حفاری در ایران بودیم.

وی با اشاره به در اختیارگرفتن عملیات حفاری از سوی متخصصان ایرانی، افزود: با این که دکلهای ایرانی تا حدودی قدیمی هستند، اما امروز به روز شده‌اند و متخصصان ایرانی توانسته‌اند با استفاده از فناوریهای نوین و همینطور برگزاری دوره‌های آموزشی به تقویت این صنعت بپردازند.

سروشی افزود: طی این مدت شاهد تاسیس شرکتهای خصوصی حفاری در کنار ملی حفاری و توسعه خدمات جانبی حفاری بوده‌ایم.

مدیرعامل شرکت گلوبال پتروتک کیش با تاکید بر توان متخصصان ایرانی در عملیات حفاری، تصریح کرد: تنها محدودیت موجود در این صنعت دور بودن از فناوریهای پیشرفته به دلیل تحریمهاست که این امر سبب افزایش مدت زمان اجرای پروژه شده است.

وی با اشاره به حفاریهای بسیار دشوار با امکانات بسیار محدود شرکتهای داخلی، افزود: محدودیتها سبب نشده است تا عملیات حفاری را متوقف کنیم، چراکه دانش این کار در میان ایرانیان بومی شده است، منتهی نباید تحریمها و ممنوعیت کالاهای استراتژیک این صنعت را نادیده گرفت.

سروسی گفت: از سوی دیگر واردات تجهیزات نامرغوب در سالهای گذشته نیز سبب شده است تا مدت زمان زیادی برای تعمیر و به روز کردن دکلها و تجهیزات صرف شود.

وی از جمله دلایل تاخیر در عملیات حفاری را نامرغوب بودن برخی از تجهیزهای وارد شده ذکر کرد و گفت: دانش حفاری در ایران بومی شده است، با این حال زمانی که تجهیز نامرغوبی وارد می‌شود شاهد تاخیر در کار می‌شویم، با این حال سازندگان داخلی همه تلاش خود را به کار بردند تا بتوانند نواقص کار را رفع کنند که شاهد بومی‌سازی بسیاری قطعات حفاری بوده‌ایم.

مدیرعامل شرکت گلوبال پتروتک کیش با تاکید بر نظارت بر واردات قطعات و دکلهای حفاری، تصریح کرد: به دلیل نبود نظارت بر امر واردات این کالاها شاهد ورود دکلهای حفاری دریایی بودیم که برخی از آنها از کیفیت بالایی برخوردار نبودند به همین دلیل نتوانستند بلافاصله بعد از واردات کار خود را آغاز کنند زیرا یک دوره زمانی، برای تعمیر و به روز کردن آنها صرف شد.

سروشی با اشاره به این‌که با قیمتهای فعلی نفت اجاره روزانه دکلهای دریایی حدود 115 هزار دلار است، ادامه داد: یک روز تاخیر در عملیات حفاری خسارت فراوانی را به شرکتها وارد می‌کند با این حال شاهدیم که برخی از دکلهای دریایی وارد شده مدتها طول کشید تا بتوانند در منطقه مستقر شده و عملیات حفاری را آغاز کنند.

مدیرعامل شرکت گلوبال پتروتک کیش درباره امکان حضور شرکتهای حفاری در پساتحریم در کنار شرکتهای خارجی، افزود: باتوجه به این که قراردادهای IPC شرکتهای خارجی را ملزم کرده است تا از شرکتهای توانمند ایرانی در فرایند کار بهره ببرند، ضمن این‌که دانش حفاری نیز در ایران بومی شده است بنابراین شراکت ایرانیها و خارجیها می‌تواند نتایج مثبتی برای صنعت نفت به همراه داشته باشد. 

کد خبر 252161

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =