۲۷ تیر ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۷
  • کد خبر: 265056
حفظ سامانه هوشمند سوخت اقدامی زائد است

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تاکید کرد: سیاست حفظ سامانه هوشمند سوخت بنزین حرکت زائدی است که جزء تحمیل بار مالی بر دولت تاثیری در جامعه نخواهد داشت.

سید ناصر سجادی در گفتگو با خبرنگار شانا، با بیان این‌که عرضه دو نرخی بنزین از طریق کارت ضرورتی ندارد، گفت: با توجه به شرایط موجود و تک نرخی شدن بنزین و نبود رغبت در مردم برای استفاده از کارتهای سوخت، نگهداری سامانه هوشمند توزیع بنزین اقدامی اضافی با افزایش بار مالی برای دولت است که باید هرچه سریع‌تر درباره آن تصمیمی جدی اتخاذ شود.

وی افزود: رشد مصرف بنزین در کشور گواهی دیگر بر این ادعاست که نگهداری سامانه هوشمند سوخت به همه اهداف پیش‌بینی شده دست یافته و دیگر ضرورتی به حفظ آن در کشور دیده نمی‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، با بیان این‌که مدیران پالایش و پخش هم‌نظر با مسئولان وزارت نفت اعتقادی به ادامه کار و موجودیت سامانه هوشمند سوخت برای عرضه بنزین ندارند، اظهار کرد: یکسال و اندی از عرضه تک نرخی بنزین می‌گذرد و در این مدت نشانه‌های عدم کارآیی سامانه سوخت به خوبی در جامعه هویدا شده و اکثر دست‌اندرکاران به این امر اذعان دارند که نگهداری سامانه سوخت جز تحمیل بار مالی بر دوش دولت اثرگذاری خاصی نخواهد داشت.

وی با اشاره به این‌که سامانه هوشمند سوخت به اهداف تعیین شده دست یافته است، گفت: سامانه هوشمند سوخت با هدف اصلاح قیمت سوخت، کاهش مصرف و جلوگیری از قاچاق سوخت در کشور راه‌اندازی شد که خوشبختانه امروز به تمامی اهداف تعیین‌شده این پروژه ملی دست پیدا کرده‌ایم.

سجادی اعلام کرد: یکی از دستاوردهای سامانه هوشمند سوخت تک نرخی کردن بنزین بود که با اصلاح قیمتها و اجرای این سیاست شاهد رشد یک درصدی مصرف و قاچاق بنزین هستیم که با تثبیت این شرایط بازگشت به عقب در صورت حفظ سیاست تک نرخی کردن بنزین امکانپذیر نخواهد بود.

به گفته وی، با نگاهی به رشد 2 درصدی مصرف بنزین در سال 94 نسبت به سال 93 و رشد یک درصدی مصرف بنزین امسال نسبت به پارسال آمارها خود حکایت از موفقیت سیاستهای دولت برای کنترل رشد مصرف دارد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، مصرف بنزین در 104 روز گذشته از امسال را 1.1 درصد نسبت به مدت مشابه پارسال اعلام کرد، در حالی که مقدار مصرف در  مدت مشابه پارسال حدود 2 درصد بوده است.

وی ادامه داد: مقدار عرضه بنزین در 104 روز نخست پارسال روزانه 71 میلیون لیتر بود که این میزان در مدت مشابه امسال به روزی 71.8 میلیون لیتر رسیده است، یعنی کمتر از یک میلیون لیتر در روز به مصرف بنزین کشور اضافه شده است.

سجادی در پایان تصریح کرد: ضرورت به‌کارگیری کارت سوخت در زمان چند نرخی بودن بنزین، قیمت پایین و قاچاق بالای این فرآورده ضروری بود ؛ اما در حال حاضر که این مشکلات در کشور مرتفع شده است، حفظ این سامانه در بخش بنزین بی‌فایده و کار زائدی است که جزء بار هزینه‌ای بر دولت تاثیر دیگری ندارد.

کد خبر 265056

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =